Wszechpolacy wtargnęli na spotkanie z ukraińską pisarką. Do akcji musiała wkroczyć policja

Data: 2022-11-22 15:47:50 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

Na Rynku Głównym w Krakowie ponad sto osób demonstrowało przeciwko ukraińskiej pisarce, Oksanie Zabużko, autorce takich książek jak Planeta Piołun oraz Muzeum porzuconych sekretów. Zabużko ma przyjąć nagrodę Rady Miasta Krakowa.

Obrazek w treści fot. Twitter.com

Prawica zrywa spotkanie z ukraińską pisarką

Spotkanie, które zaplanowano na poniedziałek, 21 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury, zostało przerwane przez kilkudziesięcioosobową grupę prawicowej młodzieży oraz seniorów, którzy przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi. Pojawiły się okrzyki: Bandera won za Don. Na spotkanie wtargnęło ok. 40 osób.

Grupa Wszechpolaków protestowała przeciwko decyzji o przyznaniu pisarce nagrody im. Stanisława Vincenza za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowowschodniej. Wybór uzasadnił Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i szef kapituły nagrody:

Ogromna praca Oksany Zabużko na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy w szerszym kontekście cywilizacji, historii współczesnej i więzi między narodami, a także jej dorobek literacki w sposób szczególny przybliżający wrażliwość mieszkańców naszego makroregionu sprawiają, że kapituła nagrody niemal jednogłośnie przyjęła jej kandydaturę.

Wszechpolacy przeciwko Oksanie Zabużko

Przedstawiciele prawicy mają na ten temat inne zdanie. Na portalu Polonia Christiana pojawił się artykuł, który sugeruje, że Oksana Zabużko relatywizuje historię ludobójstwa z czasów II wojny światowej:

Słynie z relatywizowania historii ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Polakach w czasie II wojny światowej (...), wielokrotnie stwierdzała, że relacje z tamtego wydarzenia są zakłamane i zmanipulowane wzorem rosyjskiej propagandy, a sam mord na Wołyniu to „nieistniejąca krzywda”.

Poniedziałkowe spotkanie z Oksaną Zbużko zostało przerwane, a protestujący krzyczeli, że nagroda dla Zabużko to jednocześnie „plucie w twarz Polakom“. Sama pisarka była zaskoczona atakiem, a gdy usiłowała coś powiedzieć, zagłuszano ją słowami: „Czołem, wielka Polska czołem!", „Stop banderyzacji!".

Na miejscu zjawiła się policja, a organizatorzy nie kontynuowali spotkania i wyprowadzili pisarkę bocznym wejściem.

Oksana Zabużko - książki

Ta pisarka, poetka i eseistka wykładała filologię ukraińską na uniwersytetach w USA. Sławę przyniosła jej książka Badania terenowe nad ukraińskim seksem, która doczekała się wielu tłumaczeń. Tekst skupia się na spustoszeniu w ludzkiej psychice, jakie sieje komunizm i totalitaryzm. To pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu.

Ważnym tytułem w dorobku artystki jest powieść Muzeum porzuconych sekretów, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”. 23 lutego 2022 symbolicznie wydano również książkę Planeta Piołun, zbiór esejów, stworzonych po zajęciu 2014 Krymu przez Rosjan.

Książkę, wydaną nakładem wydawnictwa Agora, możecie kupić w wielu księgarniach.

Tagi: Ukraina, Oksana Zabużko, protest,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje