reklama

Prawie 200 księgarń zamkniętych w czasie pandemii

Data: 2020-09-11 09:41:37 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pandemia i czas przymusowego lockdownu dał się we znaki wielu przedsiębiorcom. W pierwszym półroczu 2020 r. z rynku zniknęło ponad 190 księgarń. 

Obrazek w treści28 kwietnia zlikwidowano sieć księgarń Mole Mole

2020 to z całą pewnością trudny rok dla księgarń. Tradycyjne sklepy stacjonarne nie tylko muszą konkurować z ofertami sklepów internetowych, ale także – zmagać się ze skutkami pandemii i przymusowego zamknięcia (tzw. lockdownu). Jak podała Ogólnopolska Baza Księgarń, w pierwszym półroczu zamknięto prawie 200 stacjonarnych książnic. 

Czytaj także: Czy Bookszpan podzieli los Matrasa?

Ogólnopolska Baza Księgarń to rejestr księgarń, który prowadzony jest przez Polską Izbę Książki. W bazie wpisane są zarówno małe, prywatne księgarnie, jak i sklepy należące do znanych sieci księgarskich. Jak wynika z raportu OBK, od stycznia do lipca 2020 r. w Polsce zamknięto łącznie 191 księgarń wpisanych do bazy. 

Zamknięte księgarnieFot. OBK

Najwięcej księgarń zniknęło w województwie mazowieckim. To właśnie  na terenie tego województwa zamknięto łącznie 45 księgarń. Znacznie mniejsze, choć wciąż dwucyfrowe wyniki, zanotowano w województwie małopolskim (19), pomorskim (19), lubelskim (17), śląskim (17), wielkopolskim (16) oraz dolnośląskim (10). Najmniej księgarń wykreślono z województwa lubuskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i opolskiego. Jak dodaje OBK, ponad połowa likwidacji dotyczyła sklepów należących do sieci księgarskich. Zamknięto także 21 księgarń niezależnych. 

Czytaj także: Kolejne księgarnie w Polsce zostają zamknięte. Zastępują je sklepy spożywcze

Przypomnijmy, że część sieci księgarskich zaczęła wycofywać swoje sklepy z dużych centrów handlowych. Likwidacja księgarń związana była z brakiem porozumienia dot. obniżenia stawek czynszu i kosztów lokalowych. Zamknięto ponad 80 sklepów Empik, część z nich zostało ponownie uruchomionych po renegocjacji umów najmu. Zlikwidowano jednak m.in. jeden z największych, reprezentacyjnych Empików – Empik Junior w Warszawie. Empik zrezygnował także z dalszego prowadzenia sieci księgarń Mole Mole.

W marcu OBK podało, że w ich bazie zarejestrowanych jest łącznie 1896 księgarń, w tym 1122 księgarnie niezależne. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Immunitet
Remigiusz Mróz
Immunitet
Witraże
Agnieszka Lis
Witraże
Consilio
Danuta Marć
Consilio
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Czarne Wzgórza
Nora Roberts
Czarne Wzgórza
Jutro pokochamy Rzym
Magdalena Kołosowska
Jutro pokochamy Rzym
Pokaż wszystkie recenzje