Najciekawsze premiery książek w marcu 2024 roku. Co warto przeczytać?

Data: 2024-02-29 11:15:01 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Marzec właśnie się rozpoczął, co oznacza, że na półki księgarń wkrótce trafi wiele książkowych nowości. Koniecznie sprawdźcie, na jakie premiery warto czekać.

Nowości książkowe w księgarni

W marcu rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, a to oznacza, że dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. W tym czasie nadal jednak warto pamiętać o książkach, które już można zacząć czytać na świeżym powietrzu. Przez najbliższe tygodnie swoją premierę będzie miało wiele powieści obyczajowych i romansów, ale też kryminałów i thrillerów! Koniecznie sprawdźcie, w jakie publikacje warto się zaopatrzyć. 

Premiera 6 marca 2024 roku

Ciała –  Annie Ernaux 

Ciała to najnowsza książka noblistki Annie Ernaux wydana przez Wydawnictwo Czarne. Publikacja stanowi zbiór opowiadań skupiających się na kobiecych doświadczeniach, które jeszcze do niedawna były tematem tabu. Zmuszają one do refleksji i pokazują kobietę w obliczu seksu, pożądania, czy podejmowania decyzji życiowych.

Annie Ernaux poddaje analizie tematy tabu, które dotykają każdej kobiety. Autorka przełamuje społeczne konwenanse, odważnie opisując paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży, skomplikowane relacje seksualne w okresie dorastania oraz mroczne strony władzy nad młodszym kochankiem.

Poprzez precyzyjny i oszczędny język, Ernaux ukazuje sprzeczność między społecznymi oczekiwaniami a potrzebami ciała. Wnikliwa analiza wspomnień autorki odsłania obce nam "ja", co prowadzi do głębokiej refleksji nad tożsamością i przemijaniem.

Powrót matki – Danuta Awolusi

Powrót matki to kolejna już obyczajowa powieść Danuty Awolusi. Książka została wydana przez Wydawnictwo Fala. 

Jest to wzruszająca opowieść o Meli, menadżerce restauracji sushi, która wiodła pozornie zwyczajne życie u boku męża, dzieci i dwóch psów. Wszystko jednak do czasu, gdy jej matka wychodzi na wolność po odbyciu dwudziestoletniego wyroku więzienia.

Dla Meli i jej rodziny ten dzień staje się przełomem, który odsłania szokujące tajemnice z przeszłości. Jednak największym wyzwaniem jest próba naprawienia więzi pomiędzy matką a córką, które zostały mocno poturbowane i zniszczone. Książka opowiada o miłości, wybaczeniu i trudnych wyborach, których często dokonujemy ze względu na naszych najbliższych. 

Premiera 12 marca 2024 roku

Noce aż po wieczność – Małgorzata Wilk

Noce aż po wieczność to ciąg dalszy powieści zatytułowanej Noce za nocami autorstwa Małgorzaty Wilk. Książka ukaże się pod szyldem Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Gdy Ruta zostaje asystentką Nikifora, księcia wampirów, nie spodziewa się, że życie z nim będzie takie...męczące. Ten pozornie uroczy, choć nieco irytujący, krwiopijca w różowych botkach i ze swoim stadem psiaków, ma swoją mroczną stronę. W nadnaturalnym świecie jest on znany jako nieustraszony władca. Kiedy Nikifor nagle znika, wszystkie tropy prowadzą do niebezpiecznych Włoch.

Ruta decyduje się ocalić swojego szefa, ale wie, że nie będzie w stanie tego zrobić sama. Wyrusza więc do Florencji w towarzystwie swojego przyjaciela Feliksa i jego ukochanego, zrzędliwego wampira Fryderyka. Podczas próby odnalezienia Nikifora, będą oni musieli zmierzyć się z licznymi przeciwnościami, w tym z toskańskimi wampirami. Najbardziej problematyczne i skomplikowane okażą się jednak ich własne uczucia.

Premiery 13 marca 2024 roku

Republika ciał. Eseje o wyzwoleniu – Olivia Laing

Republika ciał. Eseje o wyzwoleniu to intrygujący i warty przeczytania zbiór esejów autorstwa Olivii Laing. Osoba pisarska stara się zgłębić fenomen cielesności, pokazując, że wyzwolenie to nie tylko kwestia wyglądu, ale także szansa na życie, pracę i miłość na własnych warunkach.

W oparciu o swoją obszerną wiedzę krytyka kultury oraz osobiste doświadczenia jako dziecko wychowane w tęczowej rodzinie i osoba niebinarna, Laing analizuje różnorodne zagadnienia dotyczące seksualności, rasy, choroby i aspektów duchowych związanych z ciałem. Szuka odpowiedzi na pytania o to, jak bardzo możemy identyfikować się ze swoim ciałem, a jak bardzo jest ono tylko powłoką, którą nosimy. Zastanawia się również, dlaczego czasem pragniemy uciec od swojego ciała lub je poskromić.

W poszukiwaniu odpowiedzi autorka sięga do biografii wielkich artystów i naukowców, takich jak Susan Sontag, Nina Simone, Martin Luther King, William Burroughs i Allen Ginsberg, a także do ucznia Freuda – Wilhelma Reicha.

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem – Mai Mochizuki

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem autorstwa Mai Mochizuki to japońska powieść z gatunku literatury pięknej. Książka została wydana przez Wydawnictwo W.A.B.

Jest to historia niezwykłego i magicznego miejsca, które pojawia się zawsze w momencie, gdy Księżyc jest w pełni. Nie ma stałej lokalizacji – czasem znajduje się na pasażu handlowym, innym razem na końcowej stacji kolejowej lub w spokojnej dolinie rzeki. W tej niezwykłej kawiarni nie zamawia się zwykłych napojów czy posiłków. Zamiast tego, dla każdego gościa serwowane są indywidualnie przygotowane specjały, które odpowiadają ich pragnieniom i lękom.

To nie wszystko! Kelnerami w tej wyjątkowej kawiarni są koty, które nie tylko obsługują klientów, ale także pomagają im otworzyć serca i pokonać swoje problemy. W magicznej atmosferze kawiarni nie ma miejsca na zwykłe codzienne zmartwienia. Tutaj wróżby, czytanie z gwiazd i podróże między różnymi wymiarami są codziennością. 

Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu – Murong Xuecun

Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu to książka będąca reportażem. Za publikację odpowiada Murong Xuecun. W Polsce ukazała się ona dzięki wydawnictwu Czarnemu.

Książka przenosi nas do czasu początków pandemii. Jest to poruszający reportaż o pierwszych tygodniach w Wuhanie.  Na początku grudnia 2019 roku władze Chin zapewniały, że nowy wirus, który rozprzestrzenia się w okolicach Wuhanu, jest pod kontrolą i nie przenosi się z człowieka na człowieka. Jednak szybko okazała się, że sytuacja jest znacznie poważniejsza.

W szpitalach brakuje miejsc, ludzie umierają na korytarzach i na ulicach miasta pogrążonego w rozpaczy. Lekarze tracą zaufanie do rządu, a udzielanie prawdziwych informacji grozi utratą pracy lub nawet życia. Państwo zataja informacje, kładąc obchody Chińskiego Nowego Roku nad bezpieczeństwo obywateli. Wuhan, zwykle tętniąca życiem metropolia, nagle pustoszeje i tonie w martwej ciszy.

Premiera 27 marca 2024 roku

Furia – Alex Michaelides

Alex Michaelidesczyli autor bestsellerowego kryminału zatytułowanego Pacjentka wraca z nową powieścią. Książka, a raczej thriller, nosić tytuł Furia

Powieść była wielokrotnie nagradzana, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej akcja rozgrywa się na greckiej wyspie, której towarzyszy wirujący wiatr znany jako "furia". Lana Farrar, dawniej sławna gwiazda filmowa, teraz osamotniona, zaprasza swoich najbliższych przyjaciół na weekend na swoją prywatną wyspę.

Pod pozornie idylliczną atmosferą kryją się dawne namiętności i ukryte urazy. W ciągu 48 godzin jedno z nich zostanie znalezione martwe... A to tylko początek.

 

 

Tagi: premiery książek, literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ciała
Annie Ernaux1
Okładka książki - Ciała

Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje