Nie żyje Rachel Caine, autorka Wampirów z Morganville

Data: 2020-11-02 17:22:18 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

1 listopada 2020 roku zmarła Rachel Caine, amerykańska autorka powieści dla młodzieży, książek fantasy i thrillerów. Polacy pisarkę poznali za sprawą „Wampirów z Morganville”. 

Obrazek w treści Nie żyje Rachel Caine, autorka Wampirów z Morganville [jpg] Fot. Wydawnictwo Filia 

Jak poinformowała rodzina pisarki, 1 listopada 2020 r. odeszła  Rachel Caine. Autorka od lat zmagała się z chorobą nowotworową, a we wrześniu br. jej stan się pogorszył. 16 września na oficjalnym fan page’u autorki na Facebooku pojawiła się informacja: 

Drodzy przyjaciele...

W zeszłym tygodniu wydarzyło się coś, co oznaczało wielką, dramatyczną zmianę w moim życiu: nie udało mi się ukończyć ostatniej sesji badania. Po prostu nie czułam się na tyle dobrze, żeby ją rozpocząć.

Niestety pozostawiło mi to tylko dwie możliwości: zrobić kolejną rundę wyjątkowo brutalnej chemii (na którą byłam naprawdę za słaba i dla której szanse na wynik pozytywny były mniejsze niż 10%)... lub przejść do opieki hospicyjnej.

Pisarka przez lata walczyła z rzadkim i agresywnym rakiem – mięsakiem tkanek miękkich. Odeszła w wieku 58 lat w swoim domu w Teksasie, gdzie przebywała przez ostatnie miesiące. Do końca jej dni u jej boku trwał R. Cat Conrada, z którym Caine dzieliła życie od niemal 30 lat. W swojej wiadomości mężczyzna przekazał: 

Spotkaliśmy się z Rachel Caine na małym kongresie w Dallas, który odbył się w weekend Halloween w 1991 roku. Justice-Con miał nieszczęście zostać zaplanowane podczas największej burzy na Środkowym Zachodzie stulecia, która stała się znana jako burza idealna. […]

Z osobistego punktu widzenia spędziliśmy razem 29 wspaniałych lat i nigdy między nami nie było burzy. Jedyne chmury, które majaczyły na naszym horyzoncie, pochodziły z nawracających ataków raka, a ona stoczyła jedną piekielną walkę. Rox pewnie powiedziałaby, że każda dobrze opowiedziana opowieść ma elementy zarówno tragedii, jak i ironii... A w 2020 roku, roku kolejnej idealnej burzy, takiej, w której panuje pandemia i chaos społeczny, rak, który nękał ją od lat, powrócił z zemstą. Ostatnią ironią losu, która wpasowuje się historię Rox w schemat burzy, jest to, że walczyła aż do Halloween, a odeszła w ten sam weekend, co podczas naszego pięknego spotkania wiele lat temu.

Informacje o śmierci autorki podał także polski wydawca autorki – Wydawnictwo Filia

Z ogromnym żalem informujemy, że wczoraj zmarła Rachel Caine. Autorka ponad 40 powieści z gatunków YA, urban fantasy i thriller. Wydane przez nas jej książki Rachel dostarczyły nam i Wam sporo emocji. W naszych wspomnieniach zostanie na zawsze. 

Polscy czytelnicy znają Rachel Cain zwłaszcza za sprawą serii thrillerów paranormalnych dla młodzieży „Wampiry z Morganville”, które w naszym kraju wydawane było od 2009 do 2014 roku. Oprócz nich w Polsce ukazały się także książki z cyklu Czas Wygnania oraz powieść Atrament i krew. W czerwcu nakładem Filii ukazały się powieści: Żona mordercyMój ojciec jest mordercąPolowanie na mordercę i Tajemnica mordercy

Ze względu na pandemię koronawirusa i życzenie pisarki, nie zostanie zorganizowana fizyczna uroczystość pogrzebowa. Zamiast tego rodzina przygotuje spotkanie żałobne online, by nikt nie był narażony na zakażenie. Pisarka poprosiła także, by zamiast pożegnalnych wieńców, datki im równoważne przekazać na rzecz pisarzy Science Fiction i Fantasy z American Emergency Medical Fund lub fundację Mary Crowley Cancer Research Center z siedzibą w Dallas.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Żona mordercy
Rachel Caine6
Okładka książki - Żona mordercy

Czuły mężczyzna, kochający tata, seryjny morderca. Mąż Giny Royall okazał się potworem. Czy mogła o tym nie wiedzieć? Wyszłam za mąż za potwora, spałam...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje