Sabrina. Kopciuszek po amerykańsku

Data: 2020-05-16 17:36:15 Autor: Piotr Piekarski

Sabrina to bardzo sympatyczna, ciepła komedia romantyczna, współczesny retelling bajki o Kopciuszku. O czym jest film i czy warto go zobaczyć?

Obrazek w treści

Sabrina to film, który chyba wszyscy już widzieli. Do kin trafił w 1995 roku, dziś wzbudza dość duże zainteresowanie widzów telewizji. Choć to historia, którą wszyscy doskonale znamy – opowieść o biednej dziewczynie, która ma szansę stać się częścią rodziny milionerów.

Sabrina – o czym jest film?

To historia stara jak świat i wielokrotnie opowiadana w kinie i telewizji. Wcześniej poznaliśmy ją za sprawą filmu „Sabrina" z 1954 roku z Audrey Hepburn i Humphreyem Bogartem. Jeszcze wcześniej – w baśni o Kopciuszku.

Czytaj także: Epidemia strachu. Film, który zyskał drugą młodość dzięki koronawirusowi

Jesteśmy na terenie pięknej posiadłości położonej na Long Island. Rodziną Larrabee rządzi Maude (Nancy Marchand). Jest obrzydliwie bogata. Starszy syn, Linus (Harrison Ford) sprawił, że rodzinna Larrabee Corporation stała się światową potęgą w zakresie telekomunikacji. Interesuje go tylko praca, całkowicie zaniedbuje życie towarzyskie i uczuciowe. Młodszy brat, David (Greg Kinnear), przeciwnie – do życia podchodzi lekko, skupiając się przede wszystkim na dobrej zabawie i wykorzystuje duże powodzenie u kobiet. Cieszyć się też może względami pięknej Sabriny (Julia Ormond), córki szofera, która podkochuje się w dziedzicu fortuny. 

Sabrina wyrusza do Paryża, gdzie pracuje dla „Vogue". Wraca jako przepiękna, dojrzała kobieta i z miejsca zawraca w głowie Davidowi. Tyle, że ich związek może przeszkodzić Linusowi w jego interesach. 

Sabrina – gdzie obejrzeć?

Film zobaczymy w sobotę, 16 maja 2020 r. o godz. 22:00 na antenie telewizyjnej Dwójki (TVP2). Dostęp do niego można także wykupić w serwisie YouTube

Czytaj także: Co nowego na Netfliksie w maju? Premiery filmów i seriali 

Sabrina – książka

Niestety, nie istnieje książka opisująca losy Sabriny. Film powstał na podstawie sztuki Samuela Taylora, wystawianej przez wiele lat na Broadwayu. Tak naprawdę jednak to historia stara jak świat – podobną znajdziemy chociażby w bajce o Kopciuszki, podobny schemat fabularny wykorzystała też E.L. James w powieści Pięćdziesiąt twarzy Greya czy Blanka Lipińska w książce 365 dni. Tyle, że w filmowej Sabrinie nie ma ostrych scen seksu.

Książką 365 dni w dobrej cenie kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.