Wkrótce do kin trafi film o Marii Skłodowskiej-Curie. Jakie książki warto przeczytać przed jego obejrzeniem?

Data: 2020-01-14 11:29:32 Autor: Sławomir Krempa

Maria Skłodowska-Curie to jedna z najwybitniejszych naukowczyń na świecie. Już niebawem powstanie film opowiadający o losach słynnej polskiej badaczki.

Skłodowska film Fot. mat. prasowe dystrybutora / Laurie Sparham

Od 2018 roku trwały prace nad pełnometrażowym filmem „Skłodowska" (oryginalny tytuł: „Radioactive"), będącym biograficzna produkcją, przybliżającą widzom postać Marii Skłodowskiej-Curie, polskiej chemiczki, badaczki, dwukrotnie nagrodzonej Noblem.

Co wiadomo o filmie i czy istnieje książka, na podstawie której powstał scenariusz?

Skłodowska – opis filmu

Film „Skłodowska" (ang. „Radioactive") przedstawia losy młodej Marii Curie-Skłodowskiej, która dopiero przybywa do Paryża i rozpoczyna karierę naukową. Polka zaczyna studia na Sorbonie, jednocześnie zmaga się ze stereotypami, próbując udowodnić swoją wartość w świecie zdominowanym przez uprzywilejowanych mężczyzn. 

Niebawem ambitna Skłodowska przekona wszystkich, jak wiele może zdziałać kobieta w świecie nauki.

Skłodowska – kto wystąpi w filmie?

Film „Skłodowska" zrealizowany został przez brytyjską wytwórnię. W rolę Marii Skłodowskiej-Curie wcieliła się znana angielska aktorka, Rosamund Pike, mająca na swoim koncie role m.in. w adaptacjach powieści Zaginiona dziewczyna czy Duma i uprzedzenie.

Postać Pierre’a Curie, męża Skłodowskiej, zagrał 40-letni Sam Riley. Aktor wystąpił m.in. w roli Jacka Kerouaca w produkcji W drodze, będącej adaptacją powieści o tym samym tytule.

Oprócz nich na ekranach widzowie będą mieli okazję zobaczyć także Aneurina Barnarda, Jonathana Arisa, Simona Russella Beale'a, Richarda Pepple'a oraz Harriet Turnbull.

Reżyserią zajęła się Marjane Satrapi. Za scenariusz odpowiada Jack Thorne, specjalizujący się w adaptowaniu literatury. W naszym serwisie znajdziecie recenzję serialu Mroczne materie, do którego scenariusz napisał Thorne, opierając go na powieści Philipa Pullmana Mroczne materie. Zorza północna, a także recenzję filmu Cudowny chłopak, opartego na powieści R.J. Palacio pod tym samym tytułem. Thorne jest też między innymi autorem wydanej w formie książkowej sztuki Harry Potter i przeklęte dziecko, opisującej losy dorosłego już Harry'ego Pottera. 

Skłodowska – kiedy premiera?

Światowa premiera filmu „Skłodowska" odbyła się 14 września 2019 roku. Film w polskich kinach pojawi się natomiast 3 marca 2020 roku.

Film „Skłodowska" emitowany będzie w większości kin w Polsce. Ze względu na wartość edukacyjną być może w części z nich odbędą się także specjalne pokazy dla grup zorganizowanych ze szkół w ramach lekcji chemii.

Maria Skłodowska-Curie – biografia

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 roku. Jej ojciec był nauczycielem fizyki, a sama Maria była najmłodsza spośród piątki rodzeństwa. W 1891 roku kobieta wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia. Cztery lata później wyszła za mąż za Pierre’a Curie.

To właśnie we Francji Skłodowska rozpoczęła swoje badania nad radiochemią. W 1898 roku odkryła dwa pierwiastki – polon i rad. W 1911 roku otrzymała Nagrodę Nobla.

Nieprzeciętnie inteligentna, pracowita i do tego piękna. Dwukrotna laureatka nagrody Nobla. Maria Curie-Skłodowska miała być chodzącym ideałem. Jej zasługi dla nauki i dla całej ludzkości są niepodważalne. Ale oprócz tego, że była genialnym naukowcem, była też kobietą z krwi i kości, osobą, która miała swoje wzloty i upadki, słabości i niedoskonałości.

Szczegóły życia noblistki opisuje biografia Marii Curie-Skłodowskiej, którą w całości przeczytacie w naszym serwisie.

Skłodowska - zwiastun filmu

 W serwisie YouTube można już obejrzeć zwiastun filmu „Skłodowska": 

Skłodowska – czy jest książka?

Film „Skłodowska" powstał na podstawie powieści graficznej z 2010 roku stworzonej przez Lauren Redniss. Powieść Redniss nosi tytuł „Radioactive: Marie & Pierre Curie: A Tale of Love and Fallout".

Niestety, książka nie została wydana w Polsce.

W 2017 nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się jednak inna biografia badaczki, stworzona przez Magdalenę Niedźwiedzką. Książka ta przedstawia losy Skłodowskiej-Curie z lat 1911-1913. Biografię kupić można w dobrej cenie w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.