Kuratorium odradza szko這m wycieczki na „Dziady” do krakowskiego teatru

Data: 2021-11-23 17:55:06 Autor: Patryk Obarski
udost瘼nij Tweet

Małopolskie Kuratorium Oświaty odradza, by szkoły organizowały wyjścia na spektakl Dziady organizowany przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Zdaniem kuratorium spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Biblioteka Narodowa / Polona.pl

We wtorek, 23 listopada, na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie opublikowane zostało stanowisko Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbary Nowak, w którym szkołom odradza się organizację wyjść na nowy spektakl oparty na Dziadach Mickiewicza. 

Dziady powracają do krakowskiego teatru

Dziady Adama Mickiewicza to jeden z najważniejszych utworów polskiego romantyzmu. Lektura dramatu odgrywa istotne znaczenie w kształceniu literackim kolejnych pokoleń Polaków; wciąż chętnie wystawiamy także kolejne spektakle oparte na klasycznych sztukach, często adaptując je jednak do otaczającej nas rzeczywistości.

Przeczytaj także: Tego nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. O tym nie powiedzą Wam w szkole

Podobnie jest ze spektaklem opartym na Dziadach, który w reżyserii Mai Kleczewskiej trafił właśnie na deski krakowskiego teatru po 120 latach. Inscenizacja „opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach”. Nowa adaptacja Dziadów odnosić się ma do współczesnej Polski podzielonej, w której są „dwa walczące przeciw sobie narody” i „[j]ak w upiornym śnie, śnimy wciąż tę samą historię, przez co przegrywamy jako Ludzie”. 

Tylko nie na Dziady!

Okazuje się jednak, że nie wszyscy na spektakl Dziadów wystawiany przez teatr Słowackiego powinni trafić. W skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz uczniów stanowisku, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak przestrzega, że Dziady w reżyserii Kleczewskiej „zawierają interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów, które nie wpisują się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3 Prawa Oświatowego”.

Wskazana we wstępie interpretacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego

– czytamy w stanowisku Małopolskiego Kuratora Oświaty. 

Na końcu uzasadnienia podkreślono, że Małopolski Kurator Oświaty odradza, by szkoły organizowały wyjścia z dziećmi i młodzieżą na spektakl. 

Może zainteresować cię także...

Poza oficjalnym stanowiskiem na stronie Kuratorium w Krakowie, w sprawie spektaklu kurator Barbara Nowak wypowiedziała się także na Twitterze. We wpisie kuratorka uznała, że „haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu”. 

Chętni na spektakl są

W odpowiedzi na stanowisko Kuratorium, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie wydał własne oświadczenie. Dyrekcja i zespół Teatru zauważają, że „[…] reżyserka bardzo uważnie podeszła do lektury dzieła Mickiewicza i przefiltrowała je przez polską teraźniejszość. Nie dopisując nic autorowi, podążając za myślą jego i prof. Marii Janion, nie szukając prostych rozwiązań, łatwych diagnoz politycznych, czy tanich prowokacji”. Jednocześnie w oświadczeniu podkreślono, że „[t]eatr jest przestrzenią spotkania i dialogu”. 

Z wielkim zaskoczeniem i zafrasowaniem przeczytaliśmy stanowisko Pani Barbary Nowak, w sprawie „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej z naszego Teatru, w którym Małopolski Kurator Oświaty odradza organizowanie przez szkoły wyjść na ten spektakl

– czytamy na stronie Teatru.

Mimo stanowiska małopolskiego kuratorium, twórcy spektaklu nie muszą martwić się brakiem zainteresowania ze strony widzów. Jak wynika ze strony Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, wszystkie wolne miejsca na spektakle organizowane w grudniu zostały już wyprzedane. 

 

Źródło: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

REKLAMA

Zobacz tak瞠

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je髒eli jeszcze go nie posiadasz.

Ksi捫ka
Dziady
Mickiewicz Adam5
Ok豉dka ksi捫ki - Dziady

Dziady s bez w徠pienia najwi瘯szym arcydzie貫m romantyzmu polskiego. Osobiste prze篡cia (nieszcz窷liwa mi這嗆 do Maryli Wereszczakówny) i aktualne...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesi帷a
Wi璚ej ni z這
Ewelina Stefa雟ka
Wi璚ej ni z這
Dlaczego mnie zabi豉?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabi豉?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikaj帷ych gwiazd
Kristin Harmel
Las znikaj帷ych gwiazd
Noc s闚. Opowie軼i z lasu
Jacek Karczewski
Noc s闚. Opowie軼i z lasu
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Garga ;
Kacper
Poka wszystkie recenzje