Targi Książki w Krakowie 2023 szykują zmiany. Będzie limit wejść i dodatkowa hala

Data: 2023-09-13 08:08:46 Autor: Matyna Kozieł, Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W dniach od 26 do 29 października odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To jedno z najpopularniejszych wydarzeń literackich wśród polskich czytelników – ale też zdecydowanie to wydarzenie najczęściej krytykowane ze względu na panujące w halach targowych warunki. Tego roku organizatorzy imprezy zdecydowali się wprowadzić kilkanaście nowych rozwiązań. Co więc się zmieni podczas tegorocznej edycji Targów?

Targi Książki w Krakowie 2022 kasa bilety

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Historia krakowskiej imprezy sięga 1997 roku, w październiku odbędzie się jej 26. edycja. Ogromna popularność targów ma jednak także swoje ciemniejsze strony — co roku w sieci pojawiają się krytyczne uwagi ze strony czytelników, autorów czy wydawców. Szczególnie często zwraca się uwagę na tłok wewnątrz hal wystawienniczych i chociaż pierwsze próby rozwiązania tego problemu miały już miejsce przed laty, w rzeczywistości niewiele to zmieniło. W tym roku organizatorzy Targów postanowili wprowadzić kilka kolejnych istotnych zmian. 

Targi Książki w Krakowie 2023 – jaki zmiany?

Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zdecydowali się przede wszystkim znacznie powiększyć przestrzeń targową, a to wszystko dzięki zbudowanej specjalnie na tę okazję Hali Namiotowej Karpaty. To właśnie w tym miejscu, mającym powierzchnię około 3000 metrów kwadratowych, autorzy będą podpisywać swoje książki. Nowa przestrzeń została nazwana Strefą Autora i służyć będzie zwłaszcza organizacji spotkań z najpopularniejszymi pisarzami – z twórcami, do których najczęściej gromadziły się tłumy chętnych.

czytaj także: Jakub Żulczyk z kontynuacją „Ślepnąc od świateł”! Już wkrótce premiera powieści „Dawno temu w Warszawie”

Ponadto z informacji nadesłanych przez organizatorów imprezy dowiadujemy się, że poszerzona zostanie przestrzeń gastronomiczna. W oficjalnym komunikacie czytamy o specjalnej, „zewnętrznej strefie gastronomicznej” oferującej „street food”. Pytamy organizatorów imprezy o to, jak dokładnie będzie wyglądała nowa strefa gastronomiczna i – czy mimo organizacji imprezy w październiku – strefa będzie zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi, chociażby przed deszczem:

– Zewnętrzna strefa gastronomiczna ze street foodem zostanie przygotowana wzdłuż hali Dunaj. W strefie będą ustawione stoliki, krzesła oraz parasole. Za przygotowanie przestrzeni odpowiada zewnętrzna firma cateringowa, która na bieżąco będzie reagowała na warunki atmosferyczne – tłumaczy Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie.

Wszystko wskazuje więc na to, że strefa gastronomiczna ulokowana będzie na świeżym powietrzu, a zabezpieczeniem przed deszczem będą parasole, podobne do tych, jakie znajdziemy na przykład w letnich ogródkach popularnych restauracji. Przypomnijmy, że impreza odbywać się będzie w ostatni weekend października, gdy często panują dość niskie temperatury, pada deszcz, a wilgotność na zewnątrz bywa dosyć wysoka. Restauracyjne ogródki zwykle są już wówczas od dawna zamknięte, nie dałoby się w nich bowiem spożywać posiłków.  

Do tej pory punkt gastronomiczny zlokalizowany był na patio nad wejściem na halę targową. Kawę czy herbatę często otrzymać można było także na niektórych stoiskach wydawców i księgarń. Targi w Krakowie informują, że w tym roku będzie można skorzystać także z „poidełek”, w których udostępniona zostanie woda pitna.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2023 – ile kosztują bilety? 

Zmiany czekają także w cenniku Targów. Co interesujące, organizatorzy zdecydowali się obniżyć ceny wstępu na konkretne dni. Zarówno w czwartek, jak i piątek za normalny bilet zapłacić trzeba będzie nie 20, jak do tej pory, ale 15 złotych. Jeśli natomiast chodzi o bilety ulgowe, to uczniowie, studenci, czy dzieci powyżej 7 roku życia od czwartku do niedzieli za bilety zapłacą 15 złotych. 

czytaj także: Najciekawsze premiery książek we wrześniu 2023 roku. Co warto przeczytać?

Bezpłatne wejście przysługuje seniorom 65+ oraz posiadaczom Ogólnopolskiej Karty Seniora, dzieciom do lat 7, osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom. Na zniżki będą mogli liczyć także posiadacze Karty Dużej Rodziny czy też Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+. Czterodniowy karnet to wydatek rzędu 50 złotych. 

Targi Książki w Krakowie 2023 – będą limity miejsc

Wśród nowych zmian pojawia się także możliwość wielokrotnego wychodzenia i wchodzenia do hali, korzystając z tego samego biletu. Od tego roku podczas Targów Książki w Krakowie czytelnik, który będzie chciał wyjść z hali targowej, będzie mógł powrócić w tym samym dniu bez konieczności kupowania dodatkowego biletu. By móc to zrobić, trzeba będzie poprosić pracownika ochrony o specjalną pieczątkę.  

czytaj także: Poznaliśmy finałową siódemkę tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike” 

Co jednak najważniejsze, w 2023 roku Targi w Krakowie wprowadzają limity wejść na 26. edycję literackiej imprezy. Zapytani o konkretne limity osób, które w danym momencie będą wpuszczane na imprezę, Prezes Targów w Krakowie odpowiada:

– Limit wejść wprowadzony zostanie na 4 dni targowe: czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. W tym roku sprzedaż odbywać się będzie poprzez platformę internetową, która uruchomiona zostanie w drugiej połowie września. Przygotujemy również pulę biletów, którą będzie można zakupić w kasach EXPO Kraków, ale będzie to maksymalnie kilka tysięcy biletów na jeden dzień. Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco będziemy informowali o tym, ile biletów pozostało w sprzedaży online.

Chociaż organizator imprezy nie informuje, jak duża będzie pula miejsc gwarantowanych, zachęca do tego, by wcześniej nabyć wejściówki online. Jak się dowiadujemy, zakup biletów przez internet stanowić ma gwarancję możliwości wejścia na teren Targów:

– Zakup biletów online stanowi gwarancję wejścia na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Będzie osobne wejście dla osób z biletami zakupionymi online, osobne dla osób z biletami zakupionymi w EXPO Kraków oraz osobne dla zarejestrowanych przedstawicieli branży – komentuje Grażyna Grabowska.

Targi Książki w Krakowie 2023 – nowa hala namiotowa

Nie od dziś wiadomo, że jedną z największych bolączek krakowskiej imprezy był tłok w przejściach między stoiskami. Niemal co roku w mediach społecznościowych autorów, pisarzy i wydawców pojawiają się informacje o problemach z dostępem do stoisk. Czytelnicy, ustawieni wzdłuż kolejnych stoisk wystawienniczych, uniemożliwiali pozostałym odwiedzającym zapoznanie się z ofertą wielu wystawców. Przejścia bywały tak zatłoczone, a kolejki tak duże, że przejście dosłownie kilkudziesięciu metrów potrafiło odwiedzającym zająć nawet godzinę. Organizatorzy krakowskiej imprezy twierdzą, że znaleźli sposób na udrożnienie przejść między stoiskami. Rozwiązaniem ma być wzniesienie dodatkowej, trzeciej hali namiotowej. Tyle że nie jest to pierwsza tego typu próba. 

Na terenie nowego obiektu Expo Kraków dodatkowa hala pierwszy raz pojawiła się w 2019 roku jako przedłużenie Hali Dunaj. Wówczas pojawiły się tam stoiska wystawiennicze, kafeteria oraz szatnia. Również w starym obiekcie próbowano tego typu rozwiązania, umiejscawiając w dodatkowej hali tzw. Pawilon Nowych Mediów. Niestety, było to rozwiązanie kompletnie nieudane – nie dość, że hala nie była zbyt solidna, panował w niej dojmujący ziąb, a ustawione stoiska „chodziły" wraz z przemieszczaniem się tłumów odwiedzających, to jeszcze zdarzało się, że dach przeciekał, a rozwiązanie to w żaden sposób nie rozładowało tłoku panującego w głównych halach. W tym roku dodatkowa hala namiotowa posłużyć ma za przestrzeń do organizacji spotkań z popularnymi autorkami i autorami. To rozwiązać ma problem z tłokiem w przejściach między stoiskami w pozostałych halach wystawienniczych.

– Hala Namiotowa Karpaty o powierzchni 3000 m2 nie będzie miała bezpośredniego połączenia z pozostałymi halami. Będzie zlokalizowana równolegle do hali Dunaj. Pomiędzy głównym budynkiem a Halą Namiotową Karpaty będzie droga – zamknięta dla ruchu samochodowego, która spełnia wymogi drogi ewakuacyjnej. Tak, jak w poprzednich latach, każdy uczestnik targów będzie musiał przejść przez strefę kontroli przy wejściu głównym a następnie będzie mógł się udać do dowolnej hali – dodaje Prezes Targów w Krakowie.

Hala Karpaty ma swoje zalety, ale także i wady – jest halą tymczasową, pozbawioną bezpośredniego połączenia z obiektem Expo Kraków. Co za tym idzie – by dostać się na spotkanie w hali namiotowej, trzeba będzie wyjść na zewnątrz. Choć organizacja spotkań z najpopularniejszymi pisarkami i pisarzami w osobnej hali teoretycznie mogłaby rozwiązać nieco problem z organizacją przestrzeni w Hali Dunaj i Hali Wisła, to pojawienie się Hali Karpaty nie wyklucza jednak możliwości organizacji spotkań autorskich na stoiskach wydawców, tak jak miało to miejsce dotychczas:

– W hali Dunaj i Wisła będą odbywały się spotkania z autorami po wcześniejszych rozmowach z wystawcami oraz gwarancją z ich strony, że nie będą one zakłócały ruchu pomiędzy stoiskami. Wydawca, organizując spotkanie z autorem na swoim stoisku, ma świadomość tego, że jest odpowiedzialny za organizację spotkania oraz że kolejka stojąca do autora nie może wykraczać poza granice jego stoiska (jest to zapisane w regulaminie targów). Spotkania z najbardziej poczytnymi autorami i autorkami odbywać się będę w Strefach Autora w hali Wisła, Dunaj i Hali Namiotowej Karpaty – mówi Grażyna Grabowska.

26. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbędzie się od 26 do 29 października 2023 r. Chociaż na razie nieznany jest dokładny program towarzyszący, organizatorzy imprezy zaprezentowali pierwszą listę wystawców, na której znalazło się ponad 350 firm związanych z rynkiem książki: wydawcy, księgarnie, organizacje branżowe oraz NGO czy biblioteki. Można przypuszczać, że z czytelnikami podczas targów spotka się kilka tysięcy autorów i że będzie to wydarzenie zorganizowane z wielkim rozmachem. Odpowiedź na pytanie, czy proponowane przez organizatorów zmiany sprawią, że czytelnicy będą mogli czuć się bezpieczniej niż w ubiegłych latach, poznamy jednak dopiero pod koniec października. 

 

Tagi: literatura, targi książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje