Kameralny dialog – Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji

Data: 2022-09-19 17:24:33 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji to cykl dzięki któremu możemy obcować z najciekawszymi widowiskami teatralnymi ostatnich lat. Dziś na kanale TVP1 będziemy mogli zobaczyć kameralną i intymną sztukę o dwóch osobach. 

Obrazek w treści Kameralny dialog – Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji [jpg]fot. fotografia ilustracyjna / Pixabay

Sztuka konwersacji to przedstawienie teatralne autorstwa polskiego prozaika, eseisty i scenarzysty – Kazimierza Brandysa. Spektakl został wyreżyserowany przez Andrzeja Łapickiego, który zagrał także jedną z głównych ról. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – opis 

Sztuka konwersacji to przedstawienie, którego akcja toczy się w latach 80, w Paryżu. Jej głównymi bohaterami są urodzeni w pokoleniu Kolumbów, bezimienni On i Ona. Spotykają się w małym, ciasnym pokoiku, by porozmawiać o swoich, przesiąkniętych polskością, losach. Ostatni raz widzieli się ponad trzydzieści lat temu. Dziś czeka ich spowiedź pełna żali, wspomnień i trudnej przeszłości. 

Czytaj także: Po 77 latach zwrócił do biblioteki biografię Adolfa Hitlera

Ona jest adwokatką, czyli pełni ten sam zawód, co przed wojną jej ojciec. On ukrywał się w jej mieszkaniu, w czasie okupacji. To właśnie wtedy obdarzyli się uczuciem. Po wojnie Ona zaczęła bronić AK-owców. Niejednokrotnie nakłaniała ich, by przyznawali się do winy, licząc, że otrzymają mniejszą karę. Brała udział też w Jego procesie. Dziś mierzy się z poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Żałuje tego, co robiła. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – obsada

Obsada sztuki tym razem jest naprawdę niewielka. Przedstawienie to dialog dwójki bezimiennych bohaterów. Nie ma tam nikogo poza nimi. Jako Ona wystąpiła Anna Seniuk. Polska aktorka filmowa i teatralna znana z roli Magdy Karwowskiej w kultowym serialu z PRL-u Czterdziestolatek. Ostatnio pojawiła się w nowym serialu kryminalnym TVN-u Herkules. Publikacja Nietypowa baba jestem to wywiad rzeka z aktorką. 

Czytaj także: Powstał film o „Ulissesie” Joyce’a. Można go zobaczyć za darmo

W roli Jego pojawił się Andrzej Łapicki, który także wyreżyserował sztukę. Aktor zmarł w 2012 roku, jednak pozostawił po sobie wiele genialnych ról i kreacji aktorskich. Zagrał w filmach takich jak: Ziemia obiecana, Pan Tadeusz, czy Lekarstwo na miłość. W 2018 roku na rynku ukazała się książka Jutro będzie zemsta, czyli nigdy nieopublikowane wcześniej dzienniki aktora z 1984-2005 roku. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – gdzie zobaczyć? 

Spektakl właśnie dziś – 19 września 2022 roku – będzie można zobaczyć w Telewizji. Widowisko zostanie wyemitowane o 21:00 na antenie stacji TVP1

Czytaj także: Ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda nagrodzona na Festiwalu w Gdyni!

Póki co nie zostały zaplanowane żadne telewizyjne powtórki Sztuki konwersacji. Spektakl jednak cały czas można oglądać na platformie streamingowej TVP VOD. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – książka 

Sztuka konwersacji to spektakl, którego bohaterowie pochodzą z pokolenia Kolumbów. Dziś więc chcielibyśmy Wam polecić zbiór wierszy, który został napisany właśnie przez poetę tego pokolenia – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ten czas to publikacja kompletna, która zawiera większość ważnych utworów autora. 

Zbiór wierszy Ten czas możecie zakupić w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: teatr tv, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje