Quantcast

Po 77 latach zwrócił do biblioteki biografię Adolfa Hitlera

Data: 2022-09-19 09:36:49 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Mieszkaniec New Jersey po 77 latach zwrócił książkę do miejskiej biblioteki. Za przetrzymanie wypożyczonej przez siebie biografii Adolfa Hitlera, czytelnik nie zapłacił jednak kary.

Obrazek w treścifotografia ilustracyjna / Pixabay

Pierwszego września na łamach serwisu „CBS New York” pojawił się krótki reportaż o Bobie Jablonskim. Mieszkaniec New Jersey przez ponad 77 lat przetrzymywał wypożyczoną z biblioteki książkę. Po latach zdecydował się oddać tę publikację.

Książka o Hitlerze zwrócona po 77 latach

Młody Bob Jablonski w 1947 roku był uczniem drugiej klasy szkoły średniej. W ramach pracy domowej miał on stworzyć referat o jednym, wybranym kraju. Dopiero co skończyła się II wojna światowa, młody Amerykanin zdecydował się więc opisać Niemcy.

Może zainteresować cię także...

Z biblioteki wypożyczył książkę pod tytułem Hitler, w której przybliżano sylwetkę zbrodniarza i która stanowiła przestrogę przed niebezpieczeństwem, jakie płyną z nazizmu. Po wielu latach mężczyzna przypomniał sobie o książce i postanowił oddać ją do biblioteki, z której ją wypożyczył.

Ta książka musiała wrócić. Czułem się nieswojo mając ją w moim domu, wiedząc, że data jej zwrotu minęła już tak dawno.

Jak pomyślał, tak zrobił. Mężczyzna wybrał się do biblioteki, gdzie oddał przetrzymywaną przez dekady pozycję. Po 77 latach książka ponownie mogła trafić do biblioteki. 

Bibliotekarze nie wymierzą kary

Pod koniec reportażu realizowanego przez „CBS New York”, dziennikarz pyta czytelnika, jak czuje się ponownie w murach biblioteki i czy zamierza wypożyczyć jakieś nowe książki. Bob Jablonski skwitował to jednak tak: 

Mogę się rozejrzeć [po bibliotece] i wrócić za 77 lat

Jablonski przetrzymał książkę przez ponad 28 tysięcy dni. Po przeliczeniu ostatniej stawki za przetrzymanie, która obowiązywała w publicznej bibliotece, mężczyzna musiałby zapłacić ponad trzy tysiące dolarów kary. Na szczęście w marcu 2021 roku Biblioteka Publiczna Jersey City, chcąc przyciągnąć czytelników, zrezygnowała z kar i mandatów. Bibliotekarze mają nadzieję, że to sprawi, że każdy poczuje się mile widziany w bibliotece — nawet jeśli ostatni raz książek wypożyczył 77 lat temu i nadal jej nie oddał.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje