The Crown - co warto wiedzieć o serialu?

Data: 2020-06-16 12:07:53 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

The Crown to dla wielu widzów jedna z ulubionych produkcji Netflixa. Opowiadający historię rodu Windsorów serial podbił serca nie tylko Brytyjczyków, ale także widzów z całego świata. Co warto wiedzieć na temat tej produkcji?

Obrazek w treściFot. mat. prasowe Netflix / Des Willie

The Crown to serial, który zadebiutował kilka lat temu. Już od pierwszego sezonu stał się hitem, a jego dobra passa - pomimo zmian aktorów i kolejnych sezonów - wciąż trwa. Co warto wiedzieć o tej produkcji?

The Crown - opis

O czym jest serial The Crown? W dużym skrócie - serial przedstawia  losy Windsorów, rodu obecnie panującej monarchii w Wielkiej Brytanii. Pierwszy sezon serialu przedstawia losy młodej Elżbiety II oraz jej ojca, króla Jerzego, który nieoczekiwanie staje na czele kraju. Tymczasem Elżbieta poznaje swego przyszłego męża, Filipa.

Czytaj także: Teatr brytyjskiej monarchii czyli jak funkcjonuje brytyjski dwór?

W kolejnych sezonach przybliżona widzom zostaje dalsza część historii królowej Elżbiety - przyczyny jej koronacji oraz problemy społeczno-polityczne, z jakimi zmagać musiała się przez lata swego panowania.

The Crown - ile sezonów?

Ile sezonów liczy serial The Crown? Pierwszy z sezonów pojawił się na platformie Netflix w 2016 roku i zapoczątkował cały cykl serialu.

Czytaj także: Znane pierwsze szczegóły 5. sezonu "The Crown"! Kto wcieli się w postać Elżbiety II? 

Do dziś wyemitowano łącznie 30. odcinków, które składają się na 3 sezony. Na każdy z sezonów przypada dokładnie 10 odcinków. Wiadomo, że platforma Netflix planuje niebawem premierę kolejnej, 4. transzy.

Przewiduje się, że łącznie serial The Crown liczyć będzie 5 sezonów, czyli - 50 odcinków. W lipcu 2020 r. potwierdzono, że Netflix zdecydował się zmienić plany i stworzyć także 6 sezon serialu. 

The Crown - kiedy 4. sezon?

Kiedy premiera 4. sezonu serialu The Crown? Na ten moment nieznana jest dokładna data premiery 4. sezonu popularnego brytyjskiego serialu o Windsorach. Wiadomo, że jeszcze w ubiegłym roku trwały prace nad produkcją serialu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że 4. sezon The Crown może mieć premierę jeszcze w 2020 r. Jak podają zagraniczne media, możliwa wydaje się być premiera w okolicach listopada lub grudnia.

Warto pamiętać, że kolejny, 5. sezon serialu planuje się na kolejny rok - 2021. Jednak ze względu na zawieszenie nagrań z powodu epidemii, premiery mogą nieznacznie się przesunąć. Na ten moment nie wiadomo, kiedy rozpoczną się zdjęcia do 6 sezonu serialu. 

The Crown - obsada

Kto występuje w serialu The Crown? Obsada tej produkcji zmienia się w zależności od sezonu. Należy bowiem pamiętać, że w każdej kolejnej transzy ukazane są kolejne lata królowej Elżbiety i jej rodziny.

Czytaj także: Królowa Matka. Najbardziej niebezpieczna kobieta świata

W pierwszych dwóch sezonach serialu w rolę Elżbiety wcieliła się Claire Foy, natomiast postać księcia Filipa zagrał Matt Smith. W postać księżniczki Małgorzaty wcieliła się natomiast Vanessa Kirby.

Z kolei w sezonie 3. i 4. w roli głównej zagrała ceniona Olivia Colman. U jej boku stanęli Tobias Menzies oraz Helena Bonham Carter.

Wiadomo, że w ostatnim sezonie 5. w postać Elżbiety II wcieli się zaś Imelda Staunton.

The Crown - opinie

Czy warto zobaczyć serial The Crown? Produkcja ta jest wręcz serialem obowiązkowym dla fanów królewskiej dynastii Wielkiej Brytanii. Chociaż jest to serial historyczny, a nie program dokumentalny, to produkcja zawiera wiele prawdziwych informacji na temat dynastii Windsorów.

Warto też zauważyć, że The Crown to serial przygotowany z wielkim rozmachem. W produkcji dopracowane zostały nawet najdrobniejsze szczegóły, a w rolach głównych zgrały największe gwiazdy brytyjskiego i amerykańskiego kina.

The Crown - czy na faktach?

Oczywiście, chociaż serial jest opowieścią opartą na prawdziwych losach angielskiej monarchini, to nie można zapomnieć, że jest to wciąż serial fabularyzowany. Jeśli zatem chcecie poznać w stu procentach prawdziwą historię Windsorów, warto zainteresować się biografiami Elżbiety II i pozostałych członków rodu, a także dokumentami powstałymi na ten temat.

Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu poświęconego rodzinie królewskiej: Jak powstała dynastia Windsorów? Początki rodu Windsorów.

Polecamy także publikacje związane z tym tematem: Brytyjska monarchia od kuchni, Królowa, Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści oraz Elżbieta II. Portret monarchini.

The Crown - książka

Chociaż serial The Crown powstał na podstawie oryginalnego scenariusza, to pod wpływem popularności, niedawno premierę miała także książka inspirowana serialem. Na początku czerwca premierę miał przewodnik po produkcji - The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej autorstwa Roberta Lanleya. W publikacji przybliżone zostaną niuanse, które mogły umknąć widzom serialu w trakcie oglądania. Omówione zostaną także najważniejsze wątki z historii Windsorów. 

Książkę The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu w dobrej cenie kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1
Robert Lacey0
Okładka książki - The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1

Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu ,,The Crown". Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Pokaż wszystkie recenzje