The Crown - co warto wiedzieć o serialu?

Data: 2020-06-16 12:07:53 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

The Crown to dla wielu widzów jedna z ulubionych produkcji Netflixa. Opowiadający historię rodu Windsorów serial podbił serca nie tylko Brytyjczyków, ale także widzów z całego świata. Co warto wiedzieć na temat tej produkcji?

Obrazek w treściFot. mat. prasowe Netflix / Des Willie

The Crown to serial, który zadebiutował kilka lat temu. Już od pierwszego sezonu stał się hitem, a jego dobra passa - pomimo zmian aktorów i kolejnych sezonów - wciąż trwa. Co warto wiedzieć o tej produkcji?

The Crown - opis

O czym jest serial The Crown? W dużym skrócie - serial przedstawia  losy Windsorów, rodu obecnie panującej monarchii w Wielkiej Brytanii. Pierwszy sezon serialu przedstawia losy młodej Elżbiety II oraz jej ojca, króla Jerzego, który nieoczekiwanie staje na czele kraju. Tymczasem Elżbieta poznaje swego przyszłego męża, Filipa.

Czytaj także: Teatr brytyjskiej monarchii czyli jak funkcjonuje brytyjski dwór?

W kolejnych sezonach przybliżona widzom zostaje dalsza część historii królowej Elżbiety - przyczyny jej koronacji oraz problemy społeczno-polityczne, z jakimi zmagać musiała się przez lata swego panowania.

The Crown - ile sezonów?

Ile sezonów liczy serial The Crown? Pierwszy z sezonów pojawił się na platformie Netflix w 2016 roku i zapoczątkował cały cykl serialu.

Czytaj także: Znane pierwsze szczegóły 5. sezonu "The Crown"! Kto wcieli się w postać Elżbiety II? 

Do dziś wyemitowano łącznie 30. odcinków, które składają się na 3 sezony. Na każdy z sezonów przypada dokładnie 10 odcinków. Wiadomo, że platforma Netflix planuje niebawem premierę kolejnej, 4. transzy.

Przewiduje się, że łącznie serial The Crown liczyć będzie 5 sezonów, czyli - 50 odcinków. W lipcu 2020 r. potwierdzono, że Netflix zdecydował się zmienić plany i stworzyć także 6 sezon serialu. 

The Crown - kiedy 4. sezon?

Kiedy premiera 4. sezonu serialu The Crown? Na ten moment nieznana jest dokładna data premiery 4. sezonu popularnego brytyjskiego serialu o Windsorach. Wiadomo, że jeszcze w ubiegłym roku trwały prace nad produkcją serialu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że 4. sezon The Crown może mieć premierę jeszcze w 2020 r. Jak podają zagraniczne media, możliwa wydaje się być premiera w okolicach listopada lub grudnia.

Warto pamiętać, że kolejny, 5. sezon serialu planuje się na kolejny rok - 2021. Jednak ze względu na zawieszenie nagrań z powodu epidemii, premiery mogą nieznacznie się przesunąć. Na ten moment nie wiadomo, kiedy rozpoczną się zdjęcia do 6 sezonu serialu. 

The Crown - obsada

Kto występuje w serialu The Crown? Obsada tej produkcji zmienia się w zależności od sezonu. Należy bowiem pamiętać, że w każdej kolejnej transzy ukazane są kolejne lata królowej Elżbiety i jej rodziny.

Czytaj także: Królowa Matka. Najbardziej niebezpieczna kobieta świata

W pierwszych dwóch sezonach serialu w rolę Elżbiety wcieliła się Claire Foy, natomiast postać księcia Filipa zagrał Matt Smith. W postać księżniczki Małgorzaty wcieliła się natomiast Vanessa Kirby.

Z kolei w sezonie 3. i 4. w roli głównej zagrała ceniona Olivia Colman. U jej boku stanęli Tobias Menzies oraz Helena Bonham Carter.

Wiadomo, że w ostatnim sezonie 5. w postać Elżbiety II wcieli się zaś Imelda Staunton.

The Crown - opinie

Czy warto zobaczyć serial The Crown? Produkcja ta jest wręcz serialem obowiązkowym dla fanów królewskiej dynastii Wielkiej Brytanii. Chociaż jest to serial historyczny, a nie program dokumentalny, to produkcja zawiera wiele prawdziwych informacji na temat dynastii Windsorów.

Warto też zauważyć, że The Crown to serial przygotowany z wielkim rozmachem. W produkcji dopracowane zostały nawet najdrobniejsze szczegóły, a w rolach głównych zgrały największe gwiazdy brytyjskiego i amerykańskiego kina.

The Crown - czy na faktach?

Oczywiście, chociaż serial jest opowieścią opartą na prawdziwych losach angielskiej monarchini, to nie można zapomnieć, że jest to wciąż serial fabularyzowany. Jeśli zatem chcecie poznać w stu procentach prawdziwą historię Windsorów, warto zainteresować się biografiami Elżbiety II i pozostałych członków rodu, a także dokumentami powstałymi na ten temat.

Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu poświęconego rodzinie królewskiej: Jak powstała dynastia Windsorów? Początki rodu Windsorów.

Polecamy także publikacje związane z tym tematem: Brytyjska monarchia od kuchni, Królowa, Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści oraz Elżbieta II. Portret monarchini.

The Crown - książka

Chociaż serial The Crown powstał na podstawie oryginalnego scenariusza, to pod wpływem popularności, niedawno premierę miała także książka inspirowana serialem. Na początku czerwca premierę miał przewodnik po produkcji - The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej autorstwa Roberta Lanleya. W publikacji przybliżone zostaną niuanse, które mogły umknąć widzom serialu w trakcie oglądania. Omówione zostaną także najważniejsze wątki z historii Windsorów. 

Książkę The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu w dobrej cenie kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1
Robert Lacey0
Okładka książki - The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1

Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu ,,The Crown". Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Pokaż wszystkie recenzje