Benedict Cumberbatch i Jodie Foster w ekranizacji Dziennika z Guantanamo

Data: 2020-12-02 11:45:26 Autor: pobarski

Już na początek przyszłego roku zaplanowano premierę filmu The Mauritanian, będącego adaptacją powieści Dziennik z Guantanamo. W rolach głównych m.in. Jodie Foster, Bendecit Cumberbatch czy Shailene Woodley. 

Obrazek w treściFot. materiały prasowe / kadr z filmu The Mauritanian

W przyszłym roku na ekranach kin pojawić ma się oparty na bestsellerowym Dzienniku z Guantanamo film dokumentalizowany The Mauritanian. W obsadzie znajdą się znane gwiazdy kina. 

The Mauritanian – opis 

Najnowsza produkcja opowi o losach autora pamiętnika, Mauretańczyka Mohamedou Oulda Slahiego, który w wieku 18 lat wyjeżdża do Niemiec, gdzie rozpoczyna naukę. Na początku lat 90. trafia – po akceptacji sił zbrojnych USA – do oddziałów Al-Kaidy, gdzi e walczyć ma z rządem w Kabulu w Afganistanie. Po powrocie w listopadzie 2001 roku zostaje aresztowany przez jordańskie służby specjalne, a w 2002 roku przejmują go agencji CIA i przewożą do więzienia w Guantanamo. Za sprawą swojego dziennika – odtajnionego w 2012 roku – mężczyzna opowiada swoją historię. Pomimo licznych uniewinniających wyroków, Ould Slashi opuszcza więzienie dopiero w 2016 roku, jedenaście lat po stworzeniu swojego Dziennika z Guantanamo

W filmie przedstawiona zostanie sytuacja mężczyzny po uwięzieniu w amerykańskim areszcie oraz praca jego obrończyni Nancy Hollander i jej współpracowniczki, Teri Duncan. Prawniczki będą musiały zawalczyć o wolność swojego klienta - przeciwko sobie mieć będą prokuratora wojskowego, Lt. Colonela Stuarta Coucha.

W produkcji przedstawione zostaną losy mężczyzny i działania specsłużb, które doprowadziły do jego wieloletniego uwięzienia. Produkcja przybliży widzom także szczegóły związane z motywacją Mauretańczyka, który w latach dziewięćdziesiątych zachłysnął się Europą i walką o wolność. 

The Mauritanian – obsada

W filmie, który oparty został na dzienniku autora i głównego bohatera wydarzeń, pojawić mają się znane gwiazdy kina. W roli głównej przede wszystkim pojawi się Tahar Rahim, który wcieli się w postać Mohamedou Ouldy Salahiego. Rahim znany jest m.in. z filmów Mikołaj Nieświęty, Przeszłość czy Prorok

Oprócz niego w produkcji wystąpi również Jodie Foster, ceniona aktorka i reżyserka, zdobywczyni dwóch Oscarów. U jej boku pojawi się Shailene Woodley (m.in. Niezgodna czy Wielkie kłamstewka) oraz Benedict Cumberbatch (Sherlock, Doktor Strange, Patrick Melrose). 

Za reżyserię odpowiada Szkot, Kevin Macdonald, który w 2018 r. wyreżyserował biograficzny film Whitney opowiadający o piosenkarce Whitney Houston. Na swoim koncie ma także pilot serialu Oasis czy film Morze czarne, w którym wystąpił Jude Law. 

The Mauritanian – kiedy premiera? 

Światowa premiera filmu The Mauritanian zaplanowana została na początek przyszłego roku. Wstępna data premiery to 19 lutego 2021 r. dla kin w Stanach Zjednoczonych. Na ten moment nie wiadomo, czy film pojawi się w polskiej dystrybucji, a jeśli tak – to kiedy będzie można zobaczyć go w kinach. Za realizację filmu odpowiada studio STX Films, topic Studios, Bowest oraz BBC Film. 

W sieci zadebiutował natomiast zwiastun produkcji, w którym zaprezentowane zostały pierwsze sceny z nadchodzącego filmu. Zwiastun zobaczyć można poniżej: 

The Mauritanian – książka

The Mauritanian oparto na dzienniku Mohamedou Oulda Slahiego, który na rynku ukazał się pod redakcją Larry’ego Siemensa. Ze względu na osobisty charakter publikacji i fakt, że autor zdradzał w nim szczegóły działalności służb wywiadowczych, przed publikacją dziennik ocenzurowany został przez władze Stanów Zjednoczonych. W dzienniku wprowadzono ponad 2500 zaciemnień w postaci czarnych pasków. 

W Polsce książka ukazała się w 2015 roku nakładem Wydawnictwa Muza. Tytuł kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziennik z Guantanamo
Mohamedou Ould Slahi0
Okładka książki - Dziennik z Guantanamo

   Mohamedou Ould Slahi urodził się w Mauretanii. W wieku 18 lat po uzyskaniu stypendium wyjechał z kraju na studia do Niemiec. Na początku lat dziewięćdziesiątych...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo