„Uchodźcy”– spektakl teatralny z ukraińskimi aktorami

Data: 2023-02-21 12:52:40 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Już dziś będziemy mogli obejrzeć wyjątkowy spektakl teatralny przygotowany przez ukraińskiego scenarzystę i reżysera. W produkcji występują również ukraińscy aktorzy.

Obrazek w treści „Uchodźcy”– spektakl teatralny z ukraińskimi aktorami [jpg]
fot. Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

Uchodźcy to spektakl, który powstał na bazie prawdziwej historii. Pełen jest alegorii i nawiązań do trwającej obok nas wojny. Sztuka została wyprodukowana przez TVP3 Lublin.

Uchodźcy – opis 

Po wybuchu wojny kilku aktorom z Ukrainy na pomoc przyszedł Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice. Mogli oni tam znaleźć schronienie. Reżyserem i scenarzystą produkcji jest dramaturg z Kijowa – Konstantyn Konovalov. Mężczyzna stworzył spektakl właśnie o uchodźcach z Ukrainy. 

Czytaj także: Co nowego w świecie filmu? Premiery kinowe od 11 do 17 listopada 2022 roku

Produkcja opowiada o tym, że ukraińscy aktorzy przygotowują spektakl o wojnie perskiej. Antyczna historia na wielu płaszczyznach przypomina współczesną wojnę, która toczy się za granicami naszego kraju. Dodatkowo uchodźcy mieszkają pod jednym dachem, co sprawia, że codziennie ścierają się różne charaktery. Niejednokrotnie dochodzi do kłótni. Każdy inaczej odbiera swoją aktualną rolę. 

Uchodźcy – obsada

W produkcji będziemy mogli zobaczyć samych ukraińskich aktorów, którzy świetnie sobie radzą na ekranie. Oleg Drach, to aktor, którego polscy widzowie mogą kojarzyć. Mężczyzna wystąpił w produkcjach takich jak: Katyń, Wataha, czy Obce niebo

Czytaj także: 5 sezon „Virgin River” wkrótce. Co wiadomo o nowych odcinkach serialu?

W pozostałych rolach: Vladyslava Gavryliuk, Olena Shaparenko, Fedir Olkhovski, Ihor Aronov, Lena Turbal, Tetiana Oreshko-Muca, Nelya Neskoromna i inni.

Uchodźcy – gdzie zobaczyć? 

Właśnie dziś – 15 listopada 2022 roku – na stacji TVP Kultura i TVP Kultura 2 będzie można zobaczyć ten intrygujący spektakl. Będzie on trwać około 55 minut. 

Czytaj także: Już dziś kolejny odcinek serialu „Wotum nieufności”! Co wydarzy się w 5 i 6 epizodzie?

Emisja sztuki zacznie się o godzinie 20:05. W tym samym czasie będzie można ją oglądać na TVP Kultura i TVP Kultura 2.  Póki co spektaklu nie można znaleźć na żadnych serwisach streamingowych, nie są też zapowiedziane powtórki. 

Uchodźcy – książka 

Uchodźcy to sztuka, która powstała na bazie prawdziwych wydarzeń. Na polskim rynku zdążyło się już ukazać wiele książek i publikacji, które pozwalają nam lepiej zrozumieć co aktualnie dzieje się w Ukrainie. Dziś jednak chcielibyśmy Wam polecić książkę, która zadebiutowała w przeddzień wybuchu wojny. Chodzi o Planetę Piołun autorstwa Oksany Zabużko. Jest to zbiór esejów o ukraińskim dziedzictwie, kulturze i literaturze. Autorka wspomina o swoich doświadczeniach, a jej słowa dziś są niezwykle istotne. 

Wyżej wspominaną książkę można nabyć w popularnych księgarniach:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje