Michel Houellebecq oskarżony o plagiat? Sprawą zajmuje się sąd

Data: 2022-01-26 14:36:29 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Popularny francuski autor Michel Houellebecq oskarżony zostać miał o splagiatowanie innej książki w publikacji „Uległość”.

Obrazek w treściFragment okładki / Wydawnictwo W.A.B.

Ponad 70 podobieństw odnaleźć miał francusko-senegalski autor w powieści Uległość Michaela Houellebecqa względem własnej książki. We francuskim sądzie trwa właśnie rozprawa, a powód żąda uzyskania praw majątkowych do bestsellerowej powieści.

Michel Houellebecq oskarżony o plagiat?

O plagiat popularnego pisarza oskarża El Hadji Diagola, który we wrześniu 2015 roku wydał książkę A Muslim at the Élysée. Nad powieścią autor pracować miał podobno już od 2010 roku, jednak przez lata odrzucana była ona przez kolejne wydawnictwa – m.in. oficyny Gallimard oraz Flammarion, wydające we Francji powieści Houellebecq.

Przedmiotem sporu jest książka Uległość, którą Michel Houellebecq wydał w styczniu 2015 roku nakładem wydawnictwa Flammarion. El Hadji Diagola w Uległości dopatrzył się aż 70 podobieństw merytorycznych do jego powieści La chute des barbelés odrzuconej przez obie oficyny.

Czytaj także: Michel Houellebecq - cytaty

Pozwani mieli zostać zarówno wydawcy, jak i sam autor Serotoniny. Pierwsza rozprawa odbyła się we wtorek 18 stycznia o godzinie 10:30 w paryskim sądzie. El Hadji Diagola żąda uzyskania 40% praw majątkowych do powieści. Sąd zapoznał się z mowami początkowymi i wyznaczył kolejną rozprawę, która odbędzie się w połowie lutego.

Uległość, czyli międzynarodowy bestseller

Książka Michela Houellebecqa wydana została przed siedmioma laty i opowiada o Francji, która w nieodległej przyszłości – 2022 roku – rządzona jest przez prezydenta z ramienia Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Bena Abbesa. Nowy prezydent i wprowadzone przez niego zmiany w laickiej Francji zmieniają codzienność głównego bohatera – wykładowcy uniwersyteckiego.

Czytaj także: Nora Roberts pozywa o plagiat. Spotka się w sądzie z inną pisarką

Uległość, ze względu na swoją tematykę, była w momencie premiery jednym z najgłośniejszych bestsellerów. Spotkała się z krytyką i oskarżona została za wspierającą islamofobię. Kontrowersje wokół książki nie wpłynęły jednak negatywnie na jej sprzedaż. Prawa do wydania książki sprzedano na całym świecie, w tym polskiemu wydawcy.  W Polsce Uległość ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Książkę Uległość kupić można w popularnych księgarniach:

Źródło: Onet.pl, new.in-24.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Uległość
Michel Houellebecq4
Okładka książki - Uległość

Nowa, wyczekiwana, najbardziej kontrowersyjna powieść! Wydana w dzień zamachu na redakcję ,,Charlie Hebdo" książka przedstawia wizję przyszłości inną...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy