Zakazano książek w szkole. Grupa rockowa rozdaje je mieszkańcom

Data: 2020-05-11 16:27:56 Autor: Patryk Obarski

Zarząd pewnego okręgu w stanie Alaska w USA wycofał ze bibliotek szkolnych na terenie miasta konkretne tytuły i zakazał ich omawiania. Teraz w ramach protestu lokalna grupa rockowa zaopatruje mieszkańców w te książki.

Obrazek w treściFot. Hans Vivek / unsplash.com

Wycofanie książek z biblioteki miało miejsce w okręgu Matanuska-Susitna w stanie Alaska w Stanach Zjednoczonych. Lokalny samorząd podjął uchwałę, w ramach której wycofano z programu nauczania w dodatkowych zajęciach z literatury (zajęcia fakultatywne) konkretne tytuły, których część należy do klasyki literatury.

Czytaj także: Kubuś Puchatek zakazany w Chinach!

Pięcioma głosami za przy dwóch sprzeciwu usunięto z programu tytuły, które według samorządowców przedstawiały negatywne wzorce. Były to: Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa (autobiografia pisarki Mayi Angelou z 1969 r.), Paragraf 22, Rzeczy, które nieśli (zbiór opowiadań o doświadczeniach żołnierza 23. Dywizji Piechoty), Wielki Gatsby oraz Niewidzialny człowiek (nagrodzona nagrodą National Book Award z 1953 roku książka Ralpha Ellisona). Książkę Angelou usunięto z powodu „wyjątkowo otwarcie mówiące na tematy związane m.in. z wykorzystywaniem seksualnym, które spotkało autora w dzieciństwie, i jego »antybiałe« przesłanie”. Inna książka natomiast została usunięta z powodu rasistowskich komentarzy umieszczonych w relacji wojennej.

Decyzja gminy nie spodobała się mieszkańcom oraz uczniom, którzy w pobliskich księgarniach wykupili wszystkie egzemplarze wspomnianych tytułów. Na Facebooku i lokalnych formach powstały także grupy, w których ludzie zaczęli tworzyć wirtualne kluby książki.

Czytaj także: Setki książek trafiło do śmietnika. Szkoła oczyściła swoją bibliotekę

Do protestu dołączył także zespół składający się z dorosłych już absolwentów szkoły z Matanuski – Portugal. The Man. Muzycy specjalizujący się w rocku postanowili również wyrazić swój sprzeciw – każdy z mieszkańców, który wyśle prośbę o dostarczenie tytułów na adres mailowy zespołu, otrzyma w prezencie papierowy egzemplarz jednej z „zakazanych” przez władzę książek.

Każda książka, którą warto zakazać, jest warta przeczytania – argumentują członkowie zespołu w wypowiedzi dla ktuu.com.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Paragraf 22
Joseph Heller5
Okładka książki - Paragraf 22

Jedna z najsłynniejszych powieści amerykańskich XX wieku.  Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pokaż wszystkie recenzje