reklama

Zakazano książek w szkole. Grupa rockowa rozdaje je mieszkańcom

Data: 2020-05-11 16:27:56 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Zarząd pewnego okręgu w stanie Alaska w USA wycofał ze bibliotek szkolnych na terenie miasta konkretne tytuły i zakazał ich omawiania. Teraz w ramach protestu lokalna grupa rockowa zaopatruje mieszkańców w te książki.

Obrazek w treściFot. Hans Vivek / unsplash.com

Wycofanie książek z biblioteki miało miejsce w okręgu Matanuska-Susitna w stanie Alaska w Stanach Zjednoczonych. Lokalny samorząd podjął uchwałę, w ramach której wycofano z programu nauczania w dodatkowych zajęciach z literatury (zajęcia fakultatywne) konkretne tytuły, których część należy do klasyki literatury.

Czytaj także: Kubuś Puchatek zakazany w Chinach!

Pięcioma głosami za przy dwóch sprzeciwu usunięto z programu tytuły, które według samorządowców przedstawiały negatywne wzorce. Były to: Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa (autobiografia pisarki Mayi Angelou z 1969 r.), Paragraf 22, Rzeczy, które nieśli (zbiór opowiadań o doświadczeniach żołnierza 23. Dywizji Piechoty), Wielki Gatsby oraz Niewidzialny człowiek (nagrodzona nagrodą National Book Award z 1953 roku książka Ralpha Ellisona). Książkę Angelou usunięto z powodu „wyjątkowo otwarcie mówiące na tematy związane m.in. z wykorzystywaniem seksualnym, które spotkało autora w dzieciństwie, i jego »antybiałe« przesłanie”. Inna książka natomiast została usunięta z powodu rasistowskich komentarzy umieszczonych w relacji wojennej.

Decyzja gminy nie spodobała się mieszkańcom oraz uczniom, którzy w pobliskich księgarniach wykupili wszystkie egzemplarze wspomnianych tytułów. Na Facebooku i lokalnych formach powstały także grupy, w których ludzie zaczęli tworzyć wirtualne kluby książki.

Czytaj także: Setki książek trafiło do śmietnika. Szkoła oczyściła swoją bibliotekę

Do protestu dołączył także zespół składający się z dorosłych już absolwentów szkoły z Matanuski – Portugal. The Man. Muzycy specjalizujący się w rocku postanowili również wyrazić swój sprzeciw – każdy z mieszkańców, który wyśle prośbę o dostarczenie tytułów na adres mailowy zespołu, otrzyma w prezencie papierowy egzemplarz jednej z „zakazanych” przez władzę książek.

Każda książka, którą warto zakazać, jest warta przeczytania – argumentują członkowie zespołu w wypowiedzi dla ktuu.com.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Paragraf 22
Joseph Heller5
Okładka książki - Paragraf 22

Jedna z najsłynniejszych powieści amerykańskich XX wieku.  Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje