reklama

Żeby nie było śladów – rozpoczęły się prace nad ekranizacją książki Cezarego Łazarewicza 

Data: 2020-09-10 14:27:09 Autor: pobarski

Żeby nie było śladów to reportaż autorstwa Cezarego Łazarewicza przedstawiający sprawę Grzegorza Przemyka. Właśnie rozpoczęły się prace nad ekranizacją.

Obrazek w treściFot. fragment okładki książki Żeby nie było śladów

Jak podaje Press.pl, na początku września ruszyły zdjęcia do filmu powstającego na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza pt. Żeby nie było śladów. Pierwsze sceny nagrywane były w Katowicach. 

Żeby nie było śladów – tragiczna śmierć Grzegorza Przemyka

W swojej książce Żeby nie było śladów Łazarewicz przedstawia historię Grzegorza Przemyka, młodego mężczyzny, syna poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka, który w maju 1983, tuż po maturach, został śmiertelnie śmiertelnie pobity przez milicję obywatelską. Cała sprawa została wówczas zamieciona pod dywana przez służby, a władze PRL robiły wszystko, by milicjanci nie ponieśli konsekwencji.  

W swojej publikacji Cezary Łazarewicz przyglądał się sprawie Grzegorza Przemyka – od samego zatrzymania maturzysty na placu Zamkowym aż po wydarzenia, które nastąpiły później – pogrzeb z udziałem kilkadziesiąt tysięcy żałobników, którzy przybyli na znak protestu. 

Żeby nie było śladów – film realizowany w Katowicach

Pierwszy klaps filmowy padł na planie w Katowicach. Za reżyserię nowej produkcji odpowiedzialny jest Jan P. Matuszyński, a produkcją zajmie się studio filmowe Aurum Film (m.in. Boże Ciało).

Czytaj także: Już jest pierwszy teaser serialu 'Król' na podstawie prozy Szczepana Twardocha! 

Matuszyński w ostatnim czasie realizował projekt dla stacji Canal+ - był to ekranizacja powieści Szczepana Twardocha pt. Król. W przeszłości reżyser odpowiedzialny był m.in. za produkcję Ostatnia rodzina

W produkcję zaangażowany jest także autor reportażu, Cezary Łazarewicz, będący konsultantem produkcji. Film jest w trakcie produkcji. Nieznana jest jeszcze oficjalna data premiery filmu. 

Żeby nie było śladów – książka nagrodzona NIKE

Żeby nie było śladów to reportaż, który w 2016 r. ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne. Rok później autor otrzymał za tę książkę Literacką Nagrodę NIKE. W swojej publikacji Cezary Łazarewicz przygląda się nie tylko samej sprawie Grzegorza Przemyka, ale także wplata losy jego rodziców – Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka, przyjaciół oraz świadków pobicia mężczyzny. 

Tytuł wznawiany był dwukrotnie. Najnowsze wydanie kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Cezary Łazarewicz2
Okładka książki - Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

,,Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo