Quantcast

Nie będzie tańszych książek w 2023 r. Rząd nie zgodził się na książki bez VAT

Data: 2023-01-16 12:23:24 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

Nie ma dobrych wieści dla branży wydawniczej — mimo długich negocjacji z przedstawicielami Polskiej Izby Książki oraz Izby Wydawców Prasy, rząd nie zgodził się na wprowadzenie zerowej stawki VAT na prasę i książki.

Obrazek w treści Fot. Unplash/Becca Tapert

Nie będzie zerowego VAT-u na książki

Wydawnictwa pozostaną, tak jak dotychczas, objęte stawką VAT w wysokości 5%, a prasa stawką 8%. Dla branży to miażdżący cios, bo już od wielu miesięcy ceny energii, druku, ale także braki w dostawach papieru (i jego koszt) sprawiają, że wydawanie książek przestaje się opłacać. Komukolwiek — bo czytelnicy również łapią się za portfele, widząc ceny okładkowe najnowszych premier, oscylujące średnio wokół kwoty 50 zł.

Magazyn „Press”, który jako jeden z pierwszych napisał o sprawie, otrzymał od Polskiej Izby Książki list z uzasadnieniem Ministerstwa Finansów. Jak miał tłumaczyć resort, obecnie działania skupione są na zapewnieniu możliwości realizacji podstawowych potrzeb obywateli i przedsiębiorców.

Zważywszy na nadzwyczajną sytuację związaną z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wysoką inflacją najwyższy obecnie priorytet mają działania ukierunkowane na zapewnienie możliwości realizacji podstawowych potrzeb obywateli i przedsiębiorców

— cytuje ministerstwo portal Press.pl.

Jeszcze wiosną 2022 roku wydawało się, że jest szansa na zerową stawkę VAT, gdy europejska Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych przyjęła zmiany w jednej z dyrektyw, umożliwiającej obniżenie podatku na sprzedaż książek.

Potężny kryzys prasy, masowe zwolnienia

O tym, że źle się dzieje na rynku, poszczególni wydawcy i osoby związane z rynkiem książki zauważają od dawna. Lawina zwolnień w dużych korporacjach jak  Agora, Ringier Axel Springer Polska, Bauer i Burda Media Polska może być tylko początkiem. Z rynku zniknęło całkowicie wiele tytułów czasopism, na przykład „Naj”, „Claudia” czy „Dobre rady”.  

Czytaj także: Przeciwko wprowadzeniu stałych cen książek protestują wydawcy, pisarze i księgarze

Decyzja odmowna jest ogromnym rozczarowaniem, co komentuje dla „Press” Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy:

Tym bardziej że już wcześniej okazano nam wolę współpracy: zgodnie z naszymi postulatami rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na czasowe obniżenie stawki VAT do zera. Jednak wówczas Komisja nam odmówiła, bo trwały prace nad nowelizacją dyrektywy, która to miała regulować.

Frąckowiak nie zgadza się z tym, że prasa i książki nie stanowią jednej z podstawowych potrzeb obywateli, bo bez kultury społeczeństwo nie ma szansy się rozwijać, nie ma także dostępu do wiedzy. Poza tym — pogłębiający się kryzys w branży wydawniczej oznacza również utratę miejsc pracy. Co ciekawe, rząd dotuje na przykład producentów gier komputerowych — przykładem będzie grant w wysokości 120 tys. na produkcję gry o królu Bolesławie Chrobrym.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje