Nie zapłacimy podatku za książki? Nowa dyrektywa pozwala na wprowadzenie zerowego VAT-u 

Data: 2022-05-23 12:53:37 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wprowadzenie zerowej stawki VAT na książki drukowane, e-booki oraz prasę staje się coraz bardziej możliwe. Okazuje się, że przed miesiącem europejska Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych przyjęła zmiany w jednej z dyrektyw, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie podatku na sprzedaż literatury. 

Obrazek w treści Nie zapłacimy podatku za książki? Nowa dyrektywa pozwala na wprowadzenie zerowego VAT-u  [jpg]Fotografia ilustracyjna / Pexels

ECOFIN 5 kwietnia br. przyjęło zmiany w unijnej dyrektywie związane ze stawkami podatku VAT, dzięki czemu państwa członkowskie będą mogły obniżyć stawkę podatku VAT na książki, e-booki oraz czasopisma do 0%. Do tych informacji jako pierwszy dotarł serwis  Prawo.pl. 

Zerowy podatek VAT na książki – możliwy scenariusz w 2022 roku? 

Przypomnijmy, że o zerowym podatku VAT na książki mówi się już od dobrych kilku lat. Najpierw obniżono podatek na książki elektroniczne, który początkowo wynosił 23%, a obecnie wynosi 5%, czyli tyle samo, ile książki drukowane.  Następnie polski rząd starał się o to, by w drodze wyjątku obniżono podatek na książki. Taki wniosek złożony został przez resort kultury do Komisji Europejskiej, jednak został przez Komisję odrzucony. 

Teraz wiadomo już, że Unia Europejska dała zielone światło dla zerowej stawki VAT na książki. Jak wynika z dyrektywy opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej  6 kwietnia br., zarówno książki drukowane, jak i e-booki, gazety i czasopisma, sprzedawać będzie można z obniżoną stawką podatkową lub ze stawką zerową. 

0% VAT na książki – czy książki będą tańsze?

Teraz, dzięki unijnej dyrektywie, nad obniżką podatku pracować może polskie Ministerstwo Finansów. W rozmowie z serwisem Prawo.pl, wiceminister finansów Artur Soboń zdradził, że trwają „analizy dotyczące m.in. zakresu zmian, korzyści dla poszczególnych uczestników rynku oraz potencjalnych skutków finansowych dla strony dochodowej i wydatkowej budżetu państwa”. Nie oznacza to jeszcze, że zerowy VAT na książki zostanie w stu procentach wprowadzony, ale dzięki dyrektywie – są na to duże szanse. 

Warto zauważyć, że VAT na książki stanowi jedynie ułamek jej ceny. Obecnie podatek wynosi 5% od ceny książki. Na pozostałe składniki ceny publikacji składają się koszty związane z produkcją książki, jej dystrybucją i reklamą oraz wynagrodzenie dla wszystkich osób, które pracowały nad książką: redaktorów, korektorów, grafików oraz samych autorów.

Może zainteresować cię także...

Na cenę książek wpływ mają także liczne czynniki zewnętrzne takie jak inflacja czy wzrost cen surowców, takich jak papier, tektura oraz energia elektryczna. Według informacji przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny w maju, ceny książek w kwietniu 2022 roku wzrosły aż o 6,9% w stosunku do cen książek w kwietniu 2021 roku. W porównaniu z cenami z marca 2022 roku, ceny książek wzrosły o 0,5%. 

Przeglądając ceny okładkowe wydanych w tym roku książek, coraz częściej zobaczyć możemy ceny przekraczające 40 złotych w przypadku publikacji w oprawie miękkiej. Ceny te często obniżane są w ramach promocji o 20-30% przez największe sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe. Wokół cen książek nieustannie toczą się debaty. W 2021 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki pojawił się projekt ustawy o ochronie rynku książki, który zakładał ograniczenie rabatów na nowości wydawnicze. Projekt ustawy szeroko komentowany był w środowisku wydawniczym oraz na łamach serwisów branżowych.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje