reklama

Książki będą tańsze? Powraca pomysł zerowej stawki VAT na literaturę

Data: 2024-07-09 13:24:23 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Stos książek w księgarni oklejone naklejką z ceną 

Dobre wieści dla branży wydawniczej i książkoholików! Przedstawiciele Polskiej Izby Książki odbyli rozmowy z ministrem finansów w sprawie wprowadzenia tzw. zerowej stawki podatku VAT na książki. Ministerstwo ma przystąpić do prac nad projektem rozporządzenia, a obniżona stawka VAT do wysokości 0% mogłaby pojawić się na początku przyszłego roku.

Zerowy VAT na książki remedium na problemy branży?

Od kilku lat trwają dyskusję dotyczące zmniejszenia stawki VAT na książki. Przejście z dotychczasowej, pięcioprocentowej stawki do ulgowego, zerowego VAT-u był jednym z postulatów, który przed październikowymi wyborami wnieśli politycy KO: Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Andrzej Domański. Teraz do rozmów nad zmianą stawki powrócono. 5 lipca 2024 roku m.in. właśnie w tej sprawie odbyło się spotkanie Magdaleny Hajduk-Dębowskiej, czyli wybranej przed kilkoma tygodniami prezeski Polskiej Izby Książki i wiceprezeski tej samej organizacji branżowej Doroty Twarowskiej z Ministrem Finansów Andrzejem Domańskim.

Jesteśmy zadowolone ze spotkania. Minister finansów chce realizować składaną wraz z Marszałek Małgorzatą Kidawą – Błońską przedwyborczą obietnicę. Jest ona dla naszej branży niezwykle istotna. I chociaż nie jest ona lekiem na całe zło, jest ważnym krokiem w kierunku ulżenia podmiotom rynku książki w codziennej działalności

– mówiła prezeska PIK, Magdalena Hajduk-Dębowska.

Choć w internetowych debatach argumentem przekonującym za zmniejszeniem stawki VAT na książki jest m.in. fakt, że ceny książek z miesiąca na miesiąc rosną i często przestają być atrakcyjne dla zwykłego konsumenta, warto wiedzieć, że obniżenie samego podatku na cenę książki wpłynie nieznacznie lub... wcale! Dlaczego?

Warto pamiętać, że już teraz stawka podatku VAT na książki jest obniżona względem standardowej stawki, wynoszącej 23%. Jednak do niedawna pełną stawkę podatku VAT odprowadzało się przy zakupie... książki elektronicznej! Niedawno zrównano stawkę dla książek papierowych i elektronicznych, przez co zarówno e-booki, jak i standardowe wydania obowiązuje ta sama, pięcioprocentowa stawka. I choć tu różnica jest znaczenie większa (o 13 procent!), to drastycznych zmian w ostatecznych cenach książek elektronicznych w księgarniach... nie zauważono.

VAT 0% na książki – kiedy zostanie wprowadzony?

Na ten moment nie jest jeszcze pewne, czy książki zostaną objęte VAT-em 0%. Wszystko jest jednak na dobrej drodze, by tak się stało. Minister finansów zadeklarował, że w ramach koalicji pod koniec tego roku oraz po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji rozpoczną się prace nad obniżeniem podatku na książki. 

Czytaj także: Stała cena książki powraca? Rabaty mają sięgać maksymalnie kilku złotych!

Prace mają się rozpocząć na początku 2025 roku. W oficjalnym komunikacie Polskiej Izby Książki poinformowano także, że przedmiotem rozmów z ministrem była również obecna kondycja rynku wydawniczego. Przypomnijmy, że od kilku lat nieustannie powraca pomysł związany uchwaleniem ustawy dot. ochrony rynku książki, której jednym z założeń jest ustanowienie stałej ceny książki dla wszystkich podmiotów. Jednak wobec tego pomysłu nie ma zgody całego środowiska wydawniczego, a część oficyn jasno wskazuje, że nie popiera próby regulacji rynku w ten sposób.

Więcej na temat aktualnej sytuacji na rynku książki w Polsce przeczytacie na łamach serwisu Granice.pl.

Przeczytaj także:


Tagi: literatura, aktualności literackie, rynek książki, rynek wydawniczy,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje