Wybrano najlepsze kryminały. Nagroda „Złoty Pocisk” za nami!

Data: 2019-05-22 06:25:57 Autor: pobarski
News - Wybrano najlepsze kryminały. Nagroda „Złoty Pocisk” za nami!

W ostatni weekend w Warszawie odbył się Warszawskie Festiwal Kryminału. Zorganizowany przez Skarpę Warszawską festiwal ma na celu promocję polskiej i zagranicznej literatury kryminalnej i nagrodzenie najlepszych autorów. Podczas Festiwalu rozdano równie nagrody dla pisarzy – „Złoty Pocisk”.

Tegoroczna edycja nagrody odbyła się w siedzibie Teatru Druga Strefa. Podczas imprezy czytelnicy mogli kupić ciekawe kryminały, a także spotkać się z ulubionymi autorami. W programie znalazły się między innymi panele dyskusyjne z topowymi autorami i autorkami, m.in. Katarzyną Puzyńską, Magdą Stachulą, Katarzyną Bondą, Wojciechem Chmielarzem czy Alkiem Rogozińskim. Wraz z Katarzyną Bondą na festiwalu pojawił się także Remigiusz Mróz.

Jednym z najważniejszych elementów imprezy było oficjalne rozdanie nagród literackich. Nagroda „Złoty Pocisk” pierwszy raz pojawiła się w ubiegłym roku podczas Warszawskich Targów Książki. Wówczas jury nagrodą „Złoty Pocisk” nagrodziło m.in. Martę Guzowska.

W tym roku bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Bonda, która otrzymała nagrodę specjalną za serię kryminalną Cztery żywioły. Pisarka otrzymała także dwie inne nagrody – nagrodę publiczności oraz nagrody jury w kategorii najlepsza powieść kryminalna 2018.

W tej samej kategorii – za najlepszą powieść kryminalną ubiegłego roku – nagrodzony został Wojciech Chmielarz za głośną powieść Żmijowisko. Za powieść kryminalno-historyczną statuetkę otrzymał Krzysztof Bochus, który w ubiegłym roku wydał książkę Szkarłatna głębia.

Wbrew wszelkim oczekiwaniom, jury przyznało jeszcze dwie dodatkowe nagrody pozaregulaminowe. Joanna Jodełka wyróżniona została za powieść 2 miliony za Grunwald, a Grzegorz Kalinowski za serię historyczną Śmierć frajerom. Taka decyzja została podjęta przez jury ze względu na wysoką wartość historyczną i literacką Jodełki i Kalinowskiego.

Pierwszy raz w historii nagrody przyznano zaś „Złoty Pocisk” w kategorii… najlepszy lektor audiobooka. Ową, premierową nagrodę otrzymała Paulina Holtz za interpretację lektorską powieści Trup na plaży.

Najlepszą zagraniczną powieścią kryminalną uznana została książka Łowca, którą pod pseudonimem Lars Kepler napisało małżeństwo, Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril.

Galę poprowadziła dziennikarka, Karolina Korwin-Piotrowska wraz z Rafałem Bielskim, redaktorem naczelnym magazynu „Pocisk”.

Podczas festiwalu zorganizowane zostały także warsztaty twórczego pisania i przedpremiera nowej książka Jacka Ostrowskiego - Czarna wdowa.

Wzięliście udział w Festiwalu?

 fot. mat. prasowe organizatora

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje