Wybrano najlepsze kryminały. Nagroda „Złoty Pocisk” za nami!

Data: 2019-05-22 06:25:57 Autor: pobarski
News - Wybrano najlepsze kryminały. Nagroda „Złoty Pocisk” za nami!

W ostatni weekend w Warszawie odbył się Warszawskie Festiwal Kryminału. Zorganizowany przez Skarpę Warszawską festiwal ma na celu promocję polskiej i zagranicznej literatury kryminalnej i nagrodzenie najlepszych autorów. Podczas Festiwalu rozdano równie nagrody dla pisarzy – „Złoty Pocisk”.

Tegoroczna edycja nagrody odbyła się w siedzibie Teatru Druga Strefa. Podczas imprezy czytelnicy mogli kupić ciekawe kryminały, a także spotkać się z ulubionymi autorami. W programie znalazły się między innymi panele dyskusyjne z topowymi autorami i autorkami, m.in. Katarzyną Puzyńską, Magdą Stachulą, Katarzyną Bondą, Wojciechem Chmielarzem czy Alkiem Rogozińskim. Wraz z Katarzyną Bondą na festiwalu pojawił się także Remigiusz Mróz.

Jednym z najważniejszych elementów imprezy było oficjalne rozdanie nagród literackich. Nagroda „Złoty Pocisk” pierwszy raz pojawiła się w ubiegłym roku podczas Warszawskich Targów Książki. Wówczas jury nagrodą „Złoty Pocisk” nagrodziło m.in. Martę Guzowska.

W tym roku bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Bonda, która otrzymała nagrodę specjalną za serię kryminalną Cztery żywioły. Pisarka otrzymała także dwie inne nagrody – nagrodę publiczności oraz nagrody jury w kategorii najlepsza powieść kryminalna 2018.

W tej samej kategorii – za najlepszą powieść kryminalną ubiegłego roku – nagrodzony został Wojciech Chmielarz za głośną powieść Żmijowisko. Za powieść kryminalno-historyczną statuetkę otrzymał Krzysztof Bochus, który w ubiegłym roku wydał książkę Szkarłatna głębia.

Wbrew wszelkim oczekiwaniom, jury przyznało jeszcze dwie dodatkowe nagrody pozaregulaminowe. Joanna Jodełka wyróżniona została za powieść 2 miliony za Grunwald, a Grzegorz Kalinowski za serię historyczną Śmierć frajerom. Taka decyzja została podjęta przez jury ze względu na wysoką wartość historyczną i literacką Jodełki i Kalinowskiego.

Pierwszy raz w historii nagrody przyznano zaś „Złoty Pocisk” w kategorii… najlepszy lektor audiobooka. Ową, premierową nagrodę otrzymała Paulina Holtz za interpretację lektorską powieści Trup na plaży.

Najlepszą zagraniczną powieścią kryminalną uznana została książka Łowca, którą pod pseudonimem Lars Kepler napisało małżeństwo, Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril.

Galę poprowadziła dziennikarka, Karolina Korwin-Piotrowska wraz z Rafałem Bielskim, redaktorem naczelnym magazynu „Pocisk”.

Podczas festiwalu zorganizowane zostały także warsztaty twórczego pisania i przedpremiera nowej książka Jacka Ostrowskiego - Czarna wdowa.

Wzięliście udział w Festiwalu?

 fot. mat. prasowe organizatora

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Pokaż wszystkie recenzje