Znamy laureatów Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego!

Data: 2019-10-04 14:52:52 Autor: Sławomir Krempa

Znamy już książki nagrodzone w 26. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która przyznawana jest co rok żyjącemu polskiemu autorowi za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Przeczytaliśmy wszystkie trzy nagrodzone pozycje i potwierdzamy – to naprawdę znakomite publikacje!

W Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu wręczono właśnie Nagrodę Koziołka i dwa wyróżnienia. Główną nagrodę otrzymała Wiłka smocza dziewczynka Anoniny Kasprzak (Wydawnictwo Bis).  To bardzo ciepła, podnosząca na duchu opowieść, kierowana do najmłodszych czytelników – piszemy w naszej redakcyjnej recenzji. Perypetie jedenastoletniej Poli, która opiekuje się młodszą siostrą, Bułką, gdy ich mama trafia do szpitala, zauroczyły naszą redakcję bez reszty – w 2018 roku powieść Antoniny Kasprzak otrzymała nagrodę jury w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę".  

– Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiliśmy – pragnąc, by nazwiska najlepszych współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci znane były wszystkim i aby nie ginęły w zapomnieniu wśród stosów kolorowych „disnejek" – podkreśla Joanna Papuzińska.

Wyróżnienie w 26. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego otrzymała Katarzyna Wasilkowska za powieść Kobra (Wydawnictwo Literatura). Z obszernymi fragmentami tej książki mogliście zapoznać się w minione wakacje, gdy zorganizowaliśmy konkurs „Kobra w akcji", w którym czytelnicy przygotowywali własne filmy inspirowane powieścią Wasilkowskiej. Kobra opowiada o Tomku, który spędza wakacje u babci na wsi. Nie wie, że będzie to dla niego przygoda życia, gdy spróbuje odkryć tajemnicę zamaskowanego mścicielka, który przywraca porządek w miasteczku. Kobrę czyta się szybko, z ciekawością chłonąc kolejne wydarzenia i odkrywając nowe, zaskakujące fakty. Autorka świetnie zrównoważyła jednak sensacyjny charakter powieści z podjętymi przez siebie trudnymi tematami. Sprawia to, że książka jest nie tylko znakomitą rozrywką dla młodych odbiorców, ale może stać się też punktem wyjścia do podjęcia poważniejszej rozmowy z dzieckiem – przeczytajcie naszą recenzję książki Kobra

Drugie spośród wyróżnień przypadło Ariadnie Piepiórce za książkę O księżycu z komina domu na wzgórzu (Wydawnictwo Skrzat). To historia Michała, który po zmianie szkoły zasiada w ławce obok szkolnego „dziwadła", Wiktora. I odkrywa, że nawet będąc klasowym „outsiderem", można dostrzec jasne strony życia. 

O księżycu z komina domu na wzgórzu to książka, która skłania do zastanowienia, pełna refleksji nad życiem i śmiercią, do głębi wzruszająca i udowadniająca, że w każdym człowieku kryje się iskierka dobra. Trudno odłożyć książkę Ariadny Piepiórki nim dotrze się do końca opowieści. Trudno też zapomnieć o bohaterach historii i przesłaniu Wiktora. Nieważne, gdzie i kiedy żyjemy. Ważne, by żyć dobrze i zachwycać się najdrobniejszymi przejawami piękna. To gwarantuje szczęśliwe życie – niezależnie od tego, jak długie ono będzie. Więcej przeczytacie w naszej recenzji książki O księżycu z komina domu na wzgórzu

Gorąco polecamy Wam tegorocznych laureatów! To faktycznie jedne z najlepszych książek dla młodych czytelników, wydanych w ostatnim czasie. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.