A song for you. Moje życie z Whitney Houston

Któż nie zna Whitney Houston? Któż nie słyszał jej głosu, pięknych, wzruszających interpretacji tekstów piosenek? „I will always love You”, „I wanna dance with somebody”, „How will I know” czy „I have nothing”, słyszycie te nuty? Jestem przekonana, że tak. Kim była i jaka była? Pewnie każdy wie. Niemniej jednak warto poznać historię z książki „A song for You. Moje życie z Whitney Houston”. Inna perspektywa życia i twórczości Whitney.
Robyn Crawford, autorka książki ale również przyjaciółka i współpracowniczka piosenkarki, opisuje ich relację i kontekst tej relacji. Mniej więcej w połowie biografii pojawia się we mnie dysonans. Moja ukochana gwiazda o niesamowitym uśmiechu i głosie.... I choć wiedziałam, że nie była krystaliczna, opisy Robyn dały mi pełny obraz życia i kariery Whitney. Smutna historia upadku Wielkiej Gwiazdy....
Przyjaźń jest najbardziej potrzebną i pożądaną relacją w życiu każdego człowieka. Ale jak w każdej relacji każdy wkłada 50% od siebie ale i zabiera włożone 50%. Robyn dawała z siebie 100%, nie dostawała prawie nic. Stała za Whitney murem, zawsze, wszędzie, a Nippy? Pewnie chciała, ale tak nie postępowała. Jaka jest granica ludzkiej wytrzymałości fizycznej i psychicznej? Kto wytrzyma długo szaleńcze tempo nagrywania kolejnych płyt, tras koncertowych i innych zobowiązań? Presję? Oczekiwania innych? Nie mogła zwolnić? Mogła. Wszystko zależało od niej. Z drugiej strony nie mogła, bo była uzależniona od narkotyków. Nie myślała trzeźwo... Przekonajcie się sami, ten kontekst jest warty poznania.
Mocna spowiedź Robyn Crawford o jej życiu z Whitney, o toksycznej relacji współuzależnionej (Robyn) i uzależnionej Nippy, o zagrożeniu wynikającym z zażywania i nadużywania narkotyków, o uzależnieniu, które prowadzi do upadku i... śmierci, o tym, że spełniając oczekiwania innych w końcu zatracisz samego siebie. Warte przemyślenia są słowa doktora Frances: „Uzależnienie to ciężka przypadłość, a ona (tzn. Nippy) była osaczona, więc jeszcze trudniej przychodziło jej pomóc samej sobie (…)”. Niestety nie da się pomóc osobie uzależnionej, jeśli ona sama tego nie chce... a bliskim jest to najtrudniej zrozumieć... Na szczęście dla Robyn, zrozumiała ona, że: „Nie byłam już dłużej w stanie chronić Nippy. Zrobiłam wszystko, co było w mojej mocy, i po raz pierwszy uprzytomniłam sobie, że muszę ratować siebie”. I uratowała. Każdy z nas musi wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie, nikt za nas tego nie może zrobić. I choć Robyn zaczynała wszystko od zera mając 40 lat, po odejściu od Whitney, znalazła i pracę i dom i miłość.
Dziękuję tłumaczowi Krzysztofowi Kurkowi. Dzięki niemu możemy poznać tę niesamowicie piękną ale i przerażającą historię.
Dziękuję Wydawnictwu Agora za egzemplarz do recenzji.

Informacje dodatkowe o A song for you. Moje życie z Whitney Houston:

Dodał/a opinię: Jeanette

Tagi: Biografie i literatura faktu

Zobacz opinie o książce A song for you. Moje życie z Whitney Houston

Kup książkę A song for you. Moje życie z Whitney Houston

Śmierć Whitney mnie rozzłościła. Prześladowały mnie szczegółowe opisy i zdjęcia przedstawiające, jak opuszcza imprezę w Los Angeles w otoczeniu obstawy kilka wieczorów przed feralnym dniem.

Coraz bardziej niepokoiłam się nadmiarem wciąganej kokainy i wpływem, jaki na nas wywierała, ale Nip nie obawiała się niczego i świetnie się czuła, upalając się beze mnie.