A song for you. Moje życie z Whitney Houston

Whitney Houston, kobieta o delikatnym, anielskim, a zarazem potężnym głosie. Piękna i utalentowana, jedna z największych gwiazd muzyki przełomu dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Jej głos do dziś u wielu ludzi wywołuje cudowne emocje.

Robyn Cranfort, piękna, bystra, inteligentna kobieta, której któregoś dnia, niedługo po ich pierwszym spotkaniu, Whitney powiedziała:

"- Trzymaj się mnie, a pokażę ci świat."

I Robyn zobaczyła świat, świat który dziś my możemy oglądać z jej perspektywy.
Wielu z nas marzy o sławie, a każdy wyobraża ją sobie na swój sposób. Scena, uwielbienie fanów, oszałamiające posiadłości, luksusy, podróże, pieniądze...
Tak, to może wyglądać - z zewnątrz. Prawda bywa jednak inna; to, co na zewnątrz nie zawsze odzwierciedla to, co wewnątrz.

I właśnie o tym możemy przeczytać w tej książce - o kulisach sławy, o cenie jaką trzeba zapłacić - bo świat lubi równowagę. Jeśli coś dostajesz musisz coś od siebie dać. Jednak życie nie lubi też być proste, i dlatego także ludzie wokół nas mają wpływ na to, jak potoczy się nasz los.

Dziewczyny poznały się jako nastolatki, w ośrodku rozwoju społecznego. Ich znajomość z czasem przerodziła się w głęboką przyjaźń, a przez pewien czas łączyła je także intymna relacja. Razem wyruszyły w "podróż do gwiazd". Robyn towarzyszyła Nippy przez ponad dwadzieścia lat, od początku jej solowej kariery. To o autorce mówiono, że jako jedna z niewielu wsłuchuje się w potrzeby Whitney. Nie wszyscy jednak tolerowali jej obecność.

"Pewnego razu, kiedy zapytałam pana Houstona [ojca Whitney], czym go tak irytuje, odparł:
- Samym swoim oddychaniem, skarbie."

O samej piosenkarce autorka pisze:

"Whitney zawsze była uprzejma i słodka i na każdego gościa patrzyła tak, jakby go naprawdę słuchała (...)
(...) traktowała mnie z otwartością, bywała również bardzo skryta. Uwielbiała zachowywać wewnętrzną ciszę i odzywać się tylko wówczas, kiedy naprawdę miała na to ochotę. Za to kiedy była w nastroju gadatliwym, nie sposób było jej zatrzymać."

"A song for you..." to nie jest opowieść o intymnej relacji obu kobiet. Książka ta to przede wszystkim prawda o życiu ludzi w świecie wielkich sukcesów i wielkich pieniędzy. To obraz świata, w którym bliscy i tak zwani przyjaciele, potrafią zrobić z człowieka "maszynkę do zarabiania pieniędzy"; to opowieść o manipulacji i wywieraniu presji.

"Chciałam również, żeby Nicole wyjaśniła, dlaczego ktoś uznał, że dobrym pomysłem było wysłanie Whitney w te ostatnią katastrofalną trasę koncertową (...)
- Dlatego, że gdyby tego nie zrobiła, Whitney i jej córka wylądowałyby na ulicy (...)"

To opowieść o wyborach i ich konsekwencjach.
To nie tak, że wokół Withney byli tylko źli ludzie, a ona sama nie podejmowała błędnych decyzji.

Trudno po tej lekturze przejść do porządku dziennego. świat przedstawiony w książce jest bardzo poruszający i nie można tego nie analizować.

Robyn Cranfort pisząc tę książkę chciała przypomnieć ludziom o jej [Whitney] wielkości i podjąć jej wybitne dziedzictwo. Pragnęła by czytelnicy mogli lepiej zrozumieć autentyczną osobę kryjącą się za (...) głosem i publicznym wizerunkiem.

W 2012 roku na ekrany kin wszedł film pt. "Sparkle" z Withney Houston w roli matki trzech utalentowanych muzyczne dziewczyn. Jedna z córek wychodzi za mąż za showmana, a jej życie zaczyna toczyć się wokół narkotyków, przemocy i podporządkowania. Czytając tę książkę , już po obejrzeniu filmu, trudno nie zauważyć podobieństw do życia piosenkarki. Można odnieść wręcz wrażenie, iż życie Whitney stało się inspiracją do nakręcenia tego filmu.

Książka napisana jest takim językiem i opowiadana w taki sposób, że czytelnik może odnieść wrażenie, jakby był jedynym słuchaczem tej historii, jakby siedział w fotelu naprzeciwko Robyn i słuchał opowieści o jej życiu, w które wplecione zostały losy wielkiej gwiazdy światowej muzyki.

SŁOWO O OKŁADCE

Już na samym początku uwagę przyciąga okładka książki. Piękne zdjęcie Whitney Houston, w tle światła sceny - bardzo klimatycznie. Aksamitna struktura okładki dodatkowo wzmacnia efekt, dotykając jej można wręcz odczuwać przyjemność.
Duży plus za to, że pomimo, iż książka jest klejona strony "rozkładają się na oścież" i nie trzeba się mocować z kartkami.

Książkę polecam wszystkim, nie tylko fanom piosenkarki. warto bowiem mieć świadomość, że wielki świat to nie tylko sława i luksusy, że nie wszyscy wokół są prawdziwymi przyjaciółmi, a także, że każdy ma swoją historię i dopóki jej nie poznamy nie powinniśmy oceniać osoby, bo to co na zewnątrz nie zawsze odzwierciedla to co wewnątrz.

Można wejść bardzo wysoko, a potem upaść bardzo nisko, jeśli nie ma się wokół siebie odpowiednich osób.
Świat Whitney Houston, to nie bajka, a baśń, w której oprócz pałaców i książąt są także złe macochy i czarownicy.

Gorąco polecam

Dziękuję wydawnictwu Amber za egzemplarz książki.

Informacje dodatkowe o A song for you. Moje życie z Whitney Houston:

Dodał/a opinię: Anika77

Tagi: Biografie i literatura faktu

Zobacz opinie o książce A song for you. Moje życie z Whitney Houston

Kup książkę A song for you. Moje życie z Whitney Houston

Śmierć Whitney mnie rozzłościła. Prześladowały mnie szczegółowe opisy i zdjęcia przedstawiające, jak opuszcza imprezę w Los Angeles w otoczeniu obstawy kilka wieczorów przed feralnym dniem.

Coraz bardziej niepokoiłam się nadmiarem wciąganej kokainy i wpływem, jaki na nas wywierała, ale Nip nie obawiała się niczego i świetnie się czuła, upalając się beze mnie.