ALIENISTA

"Jednym z pierwszych sposobów poznania mordercy jest poznanie jego ofiar."

Rozsmakowałam się w tej powieści, zapewniła mi wiele godzin pasjonującego zaczytania, wpadłam w sidła misternie wykreowanego klimatu i ciekawie zaplecionej intrygi. Powieść idealnie spasowała się z moimi oczekiwaniami, satysfakcjonująco prowadziła po stronach, i pomimo wolnych rytmów, choć niewątpliwie wypełnionych frapującymi zdarzeniami, sprytnie przykuwała uwagę. Autor proponuje nie tylko fabułę bazującą na klasycznych standardach rozwiązywania zagadki kryminalnej, lecz również znakomicie wysuwa na pierwszoplanowego bohatera Nowy Jork końca dziewiętnastego wieku, miasto w trakcie burzliwej transformacji. Pieczołowicie, z dbałością o szczegóły, z ogromem odniesień do historycznych postaci, miejsc, architektury, trendów politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych, oraz faktów z przeszłości. Wspaniale jest przenieść się w tamte czasy, obejrzeć ciemne i jasne obrazy metropolii, doświadczyć różnych barw życia ówczesnych mieszkańców.

Na fali przestępstw mieszkańcami Nowego Jorku szczególnie wstrząsają i szokują makabryczne zabójstwa chłopców z domów publicznych. Przesiąknięta łapówkarstwem policja bezradnie rozkłada ręce, sprawca zręcznie wymyka się organom ścigania, zaś o sprawiedliwość dla ofiar nie ma kto się upomnieć. Theodore Roosevelt, prezes zarządu komisarzy policji, powołuje tajną grupę działającą niezależnie od policji, która ma ustalić tożsamość mordercy. Początkowo dysponuje ona nielicznymi tropami, skromnymi poszlakami, zaś morderca wykazuje się inteligencją, przebiegłością, zuchwałością, umiejętnością planowania, znacznie wyprzedza poczynania ścigających go osób. Jednak grupa odwołuje się do nowoczesnych, jak na ówczesne czasy, technik, idei i narzędzi, choćby daktyloskopia, grafologia, antropometria, łańcuch przyczyn, obraz negatywowy, podwójna świadomość, portret psychologiczny, projekcja psychologa. Zajmująco zagłębia się w te obszary, stawia coraz to nowsze pytania, krok po kroku docieka prawdy, powoli wpasowuje elementy układanki we właściwe miejsce.

W skład grupy wchodzi Laszlo Kreizler, zajmujący się badaniami nad ludzkim umysłem, lekarz, alienista, ekscentryczna osobowość, John Schuyler Moore, redaktor kroniki policyjnej najpoczytniejszej gazety, to właśnie z jego perspektywy poznajemy scenariusz zdarzeń, Sara Howard, ambitna i odważna wywiadowczyni, pierwsza kobieta zatrudniona w policji, oraz bracia Marcus i Lucius Isaacson, sierżanci śledczy, specjalizujący się w kryminologii i medycynie sądowej. Sympatycznie i wyraziście stworzone postaci powieści, każda z nich ma coś ciekawego do zaproponowania czytelnikowi, zaś ich wzajemne relacje nieraz wzbudzają uśmiech na twarzy. Polubiłam tę lekką domieszkę dobrego humoru przetkaną między wątki fabuły. Warto jeszcze nadmienić, że przeciwnikiem grupy w emocjonującej rozgrywce, jest nie tylko zabójca, ale również presja czasu i potężni członkowie tajemniczego spisku, którzy w bezwzględny sposób podejmują próbę zatuszowania faktów dotyczących morderstw.

bookendorfina.pl

Informacje dodatkowe o ALIENISTA: