Amerykańskie Lato

Są książki, które przyciągają mnie do siebie, czy to opisem widniejącym na okładce, czy szatą graficzną . Bo nazwisko autorki nic mnie nie mówiło. Owszem widywałam je na bibliotecznych półkach, lecz zawsze moje dłonie wybierały coś zupełnie innego. Mój sceptycyzm do twórczości Catrin Collier miał zniknąć wraz z każdą stroną jej najnowszej powieści „Amerykańskie lato”? Czy tak się stało?

Jak wspomniałam „Amerykańskie lato” wyszło spod pióra angielskiej pisarki. Piszę ona powieści z gatunku literatury pięknej, ale także jest autorką licznych kryminałów. Owe kryminały wydaje pod pseudonimem – Katherine John. Ogólnie jej dorobek pisarski wynosi blisko 40 powieści. Jest również autorką trzech sztuk teatralnych, opowiadań oraz artykułów prasowych.

Catrin Collier zabiera czytelnika do Stanów Zjednoczonych, do roku 1968. W tym czasie sytuacja polityczna USA jest bardzo skomplikowana, a nastroje społecznie nie polepszają tego stanu. Trwa długa i tragiczna w skutkach wojna w Wietnamie. Młodzi mężczyźni powoływani do wojska, giną w obcym kraju. W USA trwają marsze w obronie praw obywatelskich, ruchy kontestatorskie, studenckie rewolty, artystyczne happeningi. Lata 60-te ubiegłego wieku to również czas rewolucji seksualnej.

Główną bohaterką jest Penny- młoda angielska studentka, która wraz z najlepszą przyjaciółką Kate wybierają się za ocean w celach zarobkowych. Tam spotykają poznanych jeszcze w Londynie dwóch Ameykaninów –Bobby’go oraz Sandy’ego. Bobby jest wnukiem zamożnej, apodyktycznej, zaborczej i nieustępliwej milionerki. Ma on odziedziczyć liczne interesy i ma już wytyczoną drogę kariery, jak i życia osobistego wytyczoną przez babkę, lecz on chciałby, by było zupełnie inaczej. Sandy jest synem służącej, która wiele lat pracowała u babki Bobby’ego, pod koniec książki okazuje się, że był kimś zupełnie innym niż nam się wydaje.

Pomiędzy młodymi rodzi się uczucie. Zaczyna się cudowne lato, które upływa między pracą a upojnymi chwilami. Idylla trwa , aż do wypadku samochodowego, który nakreśli okrutnie los całej czwórki. Penny przeżywa wypadek, Bobby jest poważnie okaleczony, kolejna osoba ginie, a czwarta znika bez śladu. Co się stało w Sandy i Kate Wam nie zdradzę, musicie się sami przekonać.
Ulotne chwilę lata 1968 roku wracają jak zły sen w chwili śmierci babki Bobby’ego. Zostawia ona cały majątek prawnukowi, którym jest syn Penny. Ta wraca do USA by zmierzyć się z przeszłością i tajemnicą, którą kryję od lat…

Jestem zafascynowana stylem pisarki. Jest ona taki lekki, plastyczny i malowniczy. Amerykańskie realia opisane są z dokładnością i szczerością. Poprzez słowa poznajemy amerykańskie społeczeństwo, krajobrazy, obyczaje itp.  Collier czyni to z dokładnością historyczną.

Nie będę przeciągać. Książka jest fascynującą podróżą do chwil młodzieńczych fascynacji, uniesień, ale także chwil grozy, trudnych wyborów i zmierzenia się z demonami przeszłości. Jest to pozycja dla tych, którzy lubią za kartek podglądać bohaterów i towarzyszyć im w pięknej , ale i dramatycznej podróży przez życie, by na ostatnich stronach odkryć tajemnicę, która zaskakuje i mrozi krew w żyłach.

Informacje dodatkowe o Amerykańskie Lato:

Kup książkę Amerykańskie Lato

Carski smok
Catrin Collier0
Okładka ksiązki - Carski smok

Epicka opowieść, w której namiętny romans przeplata się z wielką historią.  W roku 1869 grupa Walijczyków pod przywództwem charyzmatycznego...

Córka Magdy
Catrin Collier0
Okładka ksiązki - Córka Magdy

Wojna, prawdziwa miłość i sekret z przeszłości... Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej Magda Janek przybywa niemal bez środków do życia do walijskiego...