Amerykańskie Lato

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-05-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-146-3
Liczba stron: 408

Ocena: 4.6 (10 głosów)

Nowa powieść autorki "Ostatniego lata". Wzruszająca, ciepła książka... Nie sposób jej odłożyć.

Każdy ma w życiu takie jedno niepowtarzalne lato. Dla dwóch brytyjskich studentek, Penny i Kate, oraz dwóch Amerykanów, Bobbiego i Sandy'ego, są nim letnie miesiące spędzone na Cape Cod w 1968 roku. Ciepłe, leniwe dni wypełnia miłość, śmiech i muzyka, aż do pewnej nocy, kiedy samochód Bobbiego rozbija się o drzewo i staje w płomieniach, a nad wydarzeniami przejmuje kontrolę pewna stara, zgorzkniała kobieta, raz na zawsze odmieniając losy tych, którzy wypadek przeżyli. Z całej czwórki jedno zginęło, drugie odniosło poważne obrażenia, a trzecie znikło i nigdy więcej nie było już widziane przez rodzinę i bliskich. Po latach Penny dostaje list z prośbą, by wróciła do Ameryki i pomogła naprawić zło, jakie wydarzyło się tamtej nocy. Czy starczy jej odwagi?
v Catrin Collier - urodziła się i wychowała w Pontypridd w Walii. Pracowała w Ameryce i Europie, by w końcu wrócić do rodzinnej krainy i tam rozpocząć karierę pisarki. Stała się najbardziej znaną walijską autorką dzięki swoim popularnym powieściom historycznym dla kobiet (napisała ich dotychczas dziewiętnaście).

Kup książkę Amerykańskie Lato

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Amerykański sen   Są takie chwile w życiu człowieka, które na zawsze pozostają w pamięci, które kształtują naszą osobowość i determinują dalsze życie.  Niekiedy są to wspomnienia miłe, wzbudzające w nas ciepłe uczucia i nostalgię, zdarza się jednak tak, że oddalibyśmy wszystko, by cofnąć czas, żeby wszystko mogło potoczyć się inaczej.   (…) Każdy ma to jedno wyjątkowe lato w swoim życiu. Cóż, dla mnie było nim tamto lato, póki nie zakończyło się wypadkiem samochodowym - wyznaje Penny, młoda studentka kolegium nauczycielskiego z Walii. Lato spędzone w Ameryce miało stać się przepustką do wielkiego świata sztuki, marzeniem dziewczyny nie była bowiem kariera nauczycielki plastyki, ale artystki, realizującej się poprzez malowanie obrazów. Miało - bowiem pobyt w USA i znajomość z pewnym przystojnym młodzieńcem naznaczyły jej życie bolesnymi wspomnieniami i tragedią, która rozegrała się na Cape Cod. Tę historie o miłości, odpowiedzialności, ale i o wojnie snuje Catrin Collier, walijska pisarka, mistrzyni tworzenia poruszających powieści o intrygujących, zaskakujących zakończeniach. Nie inaczej jest tym razem, bowiem Amerykańskie lato, opublikowane nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka to napisana językiem emocji książka, która wzrusza i zmusza do zadumy nad własnymi wyborami oraz pozwala uczcić pamięć tysięcy tych, którzy polegli w Wietnamie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Amerykańskie Lato

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Są książki, które przyciągają mnie do siebie, czy to opisem widniejącym na okładce, czy szatą graficzną . Bo nazwisko autorki nic mnie nie mówiło. Owszem widywałam je na bibliotecznych półkach, lecz zawsze moje dłonie wybierały coś zupełnie innego. Mój sceptycyzm do twórczości Catrin Collier miał zniknąć wraz z każdą stroną jej najnowszej powieści „Amerykańskie lato”? Czy tak się stało?
Jak wspomniałam „Amerykańskie lato” wyszło spod pióra angielskiej pisarki. Piszę ona powieści z gatunku literatury pięknej, ale także jest autorką licznych kryminałów. Owe kryminały wydaje pod pseudonimem – Katherine John. Ogólnie jej dorobek pisarski wynosi blisko 40 powieści. Jest również autorką trzech sztuk teatralnych, opowiadań oraz artykułów prasowych.
Catrin Collier zabiera czytelnika do Stanów Zjednoczonych, do roku 1968. W tym czasie sytuacja polityczna USA jest bardzo skomplikowana, a nastroje społecznie nie polepszają tego stanu. Trwa długa i tragiczna w skutkach wojna w Wietnamie. Młodzi mężczyźni powoływani do wojska, giną w obcym kraju. W USA trwają marsze w obronie praw obywatelskich, ruchy kontestatorskie, studenckie rewolty, artystyczne happeningi. Lata 60-te ubiegłego wieku to również czas rewolucji seksualnej.
Główną bohaterką jest Penny- młoda angielska studentka, która wraz z najlepszą przyjaciółką Kate wybierają się za ocean w celach zarobkowych. Tam spotykają poznanych jeszcze w Londynie dwóch Ameykaninów –Bobby’go oraz Sandy’ego. Bobby jest wnukiem zamożnej, apodyktycznej, zaborczej i nieustępliwej milionerki. Ma on odziedziczyć liczne interesy i ma już wytyczoną drogę kariery, jak i życia osobistego wytyczoną przez babkę, lecz on chciałby, by było zupełnie inaczej. Sandy jest synem służącej, która wiele lat pracowała u babki Bobby’ego, pod koniec książki okazuje się, że był kimś zupełnie innym niż nam się wydaje.
Pomiędzy młodymi rodzi się uczucie. Zaczyna się cudowne lato, które upływa między pracą a upojnymi chwilami. Idylla trwa , aż do wypadku samochodowego, który nakreśli okrutnie los całej czwórki. Penny przeżywa wypadek, Bobby jest poważnie okaleczony, kolejna osoba ginie, a czwarta znika bez śladu. Co się stało w Sandy i Kate Wam nie zdradzę, musicie się sami przekonać. Ulotne chwilę lata 1968 roku wracają jak zły sen w chwili śmierci babki Bobby’ego. Zostawia ona cały majątek prawnukowi, którym jest syn Penny. Ta wraca do USA by zmierzyć się z przeszłością i tajemnicą, którą kryję od lat…
Jestem zafascynowana stylem pisarki. Jest ona taki lekki, plastyczny i malowniczy. Amerykańskie realia opisane są z dokładnością i szczerością. Poprzez słowa poznajemy amerykańskie społeczeństwo, krajobrazy, obyczaje itp.  Collier czyni to z dokładnością historyczną.
Nie będę przeciągać. Książka jest fascynującą podróżą do chwil młodzieńczych fascynacji, uniesień, ale także chwil grozy, trudnych wyborów i zmierzenia się z demonami przeszłości. Jest to pozycja dla tych, którzy lubią za kartek podglądać bohaterów i towarzyszyć im w pięknej , ale i dramatycznej podróży przez życie, by na ostatnich stronach odkryć tajemnicę, która zaskakuje i mrozi krew w żyłach.
Link do opinii
Penny za sprawą otrzymanego listu przypomina sobie to jedno, wyjątkowe lato w swoim życiu. Tragedię nocy, która zakończyła beztroskę tamtych miesięcy. Życie czterech osób uległo ruinie, a reperkusje tamtego wydarzenia wciąż dawały o sobie znać. Wybory, jakich wtedy dokonała, wydawały się słuszne. Teraz nie wie, co czuje, cofa się w przeszłość, a czytelnik wraz z nią. Co zaszło, że to się skończyło? Penny i jej przyjaciółka Kate, walijskie studentki wyjeżdżają do Ameryki w ramach studenckiej wymiany międzynarodowej. Ta podróż, miała jej więcej ofiarować, niż miała do tej pory, więcej niż związek z Richem. Na miejscu zmagają się z poszukiwaniem pracy, poczują smak wolności i samodzielności. Z poznanymi Amerykanami, Bobby'm Brosna i Sandym spędzają wiele chwil na wspólnej, beztroskiej zabawie, oddawaniu się miłości. W powieści znalazło się miejsce na lekkie pogłębienie psychologiczne niektórych postaci. Bobby, bogacz wychowywany przez przybraną babkę, stał się uczuciowo zimny i władczy. Jego romans z Penny, bez żadnych obietnic i planów na przyszłość, ma smak zakazanego owocu. Dziś i teraz. Bo nie będzie żadnego jutra. Jakby wiedzieli. Klimat powieści nie należy jednak do łatwych. Po części wynika to z powodu tła obyczajowego. Lata hippisowskie, szeroko rozumiana wolność, jednak z restrykcjami- nieraz bohaterowie przyłapani na niedozwolonych czynach lądowali w areszcie. Lata 70-te to był czas demonstracji wojennej przeciwko wojnie w Wietnamie, wojnie w której w Ameryce prawie nikt nie wierzy. Ale Sandy, przyjaciel Bobby'ego musi w niej wziąć udział- Brosnę zaś przed powołaniem do wojska chronią pieniądze babki. Oddaje to niesprawiedliwość, która też zniszczyła ich życie. Ponadto wizyta Penny i Bobby'ego w sumie u obcych ludzi, pozwala im dojrzeć, jaką tragedią był wtedy Wietnam. Czy warto sięgnąć po ,,Amerykańskie lato"? Na pewno tak, choćby po to, by wraz z młodymi idealistami próbować odnaleźć się w tamtym świecie, zmienić go na lepsze. Być może przypomni nam chwile, o których będziemy pamiętać do końca życia i refleksję ,,gdyby tylko" jako dwa najsmutniejsze słowa w języku, pokaże także, jak los każe się zmierzyć z przeszłością. Zaskakujące zakończenie będzie kolejnym argumentem przemawiającym za to, by sięgnąć po tą lekturę- odkryje tajemnicę, skrywaną przed światem pod białym kapturem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2014-08-22, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,
Avatar użytkownika - Habina
Habina
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane w 2012,
Inne książki autora
Carski smok
Catrin Collier0
Okładka ksiązki - Carski smok

Epicka opowieść, w której namiętny romans przeplata się z wielką historią.  W roku 1869 grupa Walijczyków pod przywództwem charyzmatycznego...

Córka Magdy
Catrin Collier0
Okładka ksiązki - Córka Magdy

Wojna, prawdziwa miłość i sekret z przeszłości... Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej Magda Janek przybywa niemal bez środków do życia do walijskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Epizody z życia mojej mamy
Iwona Żytkowiak
Epizody z życia mojej mamy
Pokaż wszystkie recenzje