Antropocen. Twój i mój świat

Antropocen to epoka geologiczna, epoka, w której obecnie żyjemy i pewnie dlatego autor dał swojej książce tytuł "Antropocen. Twój i mój świat", iż mamy bardzo duży wpływ na to jak żyjemy, jak eksploatujemy wszystkie dostępne nam dobra oraz w jakim stanie zostawimy naszą planetę Ziemię.
Johna Green zebrał w tej książce często dziwne, lecz dość wyjątkowe zarazem opowieści i podczas ich recenzowania przyznaje im gwiazdki, od jednej do pięciu. Poznajemy jego poglądy na temat bardzo zróżnicowanej tematyki od komety Halleya, pluszowe misie, internet, zachody słońca, zarazę, szept czy klimatyzację lub platany, lecz mnie najbardziej zaskoczyło, że w swojej publikacji wymienił coś naszego, polskiego a mianowicie - występ Jerzego Dudka 25 maja 2005 roku i na dodatek przyznał mu 5 gwiazdek.

"Niechby ktoś powiedział dziesięcioletniemu Jurkowi Dudkowi, że w przyszłości obroni dwa rzuty karne w finale Pucharu Europy za pomocą najdziwniejszej z możliwych sztuczek. Niechby ktoś powiedział dwudziestoletniemu Jerzemu Dudkowi, grającemu za 1800 dolarów rocznie, że za dekadę uniesie w górę Puchar Europy."

Te krótkie recenzje Johna Greena są czasem bardzo zabawne i tak wciągające, ze czyta się je jak przygodową książkę, chcąc wiedzieć co dalej i co dalej.
Nawet nie przyszło mi do głowy, a przecież żyję na tym świecie już kilkadziesiąt lat, że my ludzie możemy tak wiele zrobić dla naszej planety a tego nie robimy. W sumie to nawet nie wiem dlaczego. Czy nam się nie chce czy raczej nie myślimy o przyszłości naszej Ziemi. Pewnie tak jest, jesteśmy zbyt wygodni i coraz bardziej roszczeniowi aby się temu przyjrzeć i cokolwiek zrobić dla dobra nas wszystkich.
Książka zawiera bardzo dużo trafnych spostrzeżeń, muszę przyznać, że autor bardzo się przyłożył do tego aby uświadomić nam na co mamy zwracać swoją uwagę, która dotyczy otaczającej nas rzeczywistości. Poruszane w niej tematy bardzo mi się podobają, nie tylko ten o Jerzym Dudku, chociaż przyznam, że nie miałam pojęcia, iż był on górnikiem. I pewnie jest więcej takich osób jak ja.
Nie czytałam wcześniej żadnej książki Johna Greena, ale teraz pewnie zajrzę do jego twórczości, chociaż jest to literatura raczej młodzieżowa. Przyznam, że gdyby nie promocja tej książki na LC, to pewnie nawet bym po nią nie sięgnęła, gdyż w mojej bibliotece nie ma na tego typu książki popytu, więc ich nie zamawiają po prostu.
Wyłapałam z tej książki kilkanaście bardzo ciekawych sentencji i zdań, które z pewnością będą miały wpływ na moje postrzeganie świata. Część cytatów umieściłam w swojej wirtualnej biblioteczce a reszta jest zaznaczona i zawsze będę mogła do niej wrócić i podzielić się nimi z innymi.

"Przyszłość, przy całej swej nieuniknioności, zawsze wydaje mi się niejasna i mglista - aż przestaje taka być."

Myślę, że ta książka jest warta polecenia, ja swoją dałam już nastoletnim wnukom do czytania i po kilku rozdziałach są nią zachwyceni. Wiem, że obecnie czytanie książek jakoś wyszło z mody i czytające nastolatki (nie licząc lektur szkolnych) to wyjątki i powód do wyśmiewania, lecz moje wnuki mają chyba w genach czytanie i nie przejmują się przytykami. Ja dzięki nim przeczytałam wiele wartościowych książek dla młodzieży i dzieci.
Jak mi się podoba antropocen? Można powiedzieć, że jest tak jak my - i cudowny i okropny zarazem.

Polecam!

Wydawnictwu Bukowy Las bardzo dziękuję za możliwość przeczytania tej książki.

Informacje dodatkowe o Antropocen. Twój i mój świat:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2022-03-23
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży bóg antropocen

Zobacz opinie o książce Antropocen. Twój i mój świat

Kup książkę Antropocen. Twój i mój świat

Jak mi się podoba antropocen? Jest cudowny!

................................................................................................................

Jak mi się podoba antropocen? Jest okropny!

Zawód miłosny nie różni się tak bardzo od zakochania. Oba te doświadczenia przytłaczają i odbierają mi pewność siebie. Oba eksplodują tęsknotą. Oba trawią duszę.

Żółwie aż do końca
John Green0
Okładka ksiązki - Żółwie aż do końca

John Green powraca - Bukowy Las potwierdza premierę nowej powieści w Polsce! To już pewne! Jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa Bukowy Las ukaże się...

19 razy Katherine
John Green0
Okładka ksiązki - 19 razy Katherine

Miliony sprzedanych egzemplarzy, adaptacja filmowa, nagrody i rzesze wiernych fanów - popularność Johna Greena już dawno wyszła poza USA i stale rośnie...