Autystyczny świat Tymka

Tymek ma sześć lat. Jego największą pasją jest ruch drogowy i budowanie zabawkowych autostrad. Za to bardzo nie lubi zmian, hałasu i bałaganu. Wtedy bardzo się denerwuje, a czasem nawet zaczyna krzyczeć i płakać.

Tymek to przedszkolak w spektrum autyzmu. Inne dzieci nie zawsze go rozumieją, ale nie szkodzi. On też czasami nie wie, o co im chodzi. Jednak z pomocą dorosłych można znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Trzeba tylko być cierpliwym i uczyć się na własnych błędach.

Autyzm charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi oraz powtarzalnymi, rutynowymi czynnościami. Szacuje się, że w Polsce jest około 30 tysięcy osób zmagających się z trudnościami, jakie wywołuje autyzm. Należy jednak pamiętać, że nie jest on chorobą.

„Autystyczny świat Tymka” to krótka książeczka podzielona na dwie części. W pierwszej widzimy świat oczami chłopca, który bardzo stara się dopasować do reszty grupy. Niestety, nie zawsze mu się to udaje, co autorka przedstawia z dużą wrażliwością. Natomiast w drugiej części rodzic ma okazję zajrzeć do zeszytu komunikacji i poznać metody uspokajające przedszkolaka. Nauczycielka opisuje postępy i problemy chłopca, a także rzeczy, na które powinno się zwracać szczególną uwagę. Zeszyt ten później jest przekazywany rodzicom Tymka.

Ewa Czajka napisała pouczającą i potrzebną opowieść, którą rekomenduję na początek przygody z tym tematem. Głównie z powodu tego, że mamy tu do czynienia z ogólnymi informacjami na temat spektrum. Pisarka nie przedstawiła wszystkich typów zachowania, tylko te najbardziej znane i kojarzone. We wstępie podkreśliła jednak, że każda taka osoba jest inna. Może być podobna do bohatera książki, a może mieć innego rodzaju zaburzenia. Dlatego też nie traktowałabym tej książki jako kompendium wiedzy o autyzmie.

Mimo wszystko uważam, że jest to wartościowa lektura. Pisarka przedstawiła zarówno dobre strony przedszkolaka, jak i rzeczy, z którymi sobie nie radzi. Opisała to z dużym profesjonalizmem, a także empatią. Nie zabrakło zarówno zabawnych momentów, jak i tych bardziej poważnych. Z kolei relacje chłopca z dziećmi sprawiały, że na mojej twarzy pojawiał się uśmiech. Ewa Czajka przedstawiła świat oczami Tymka, podkreślając elementy, które szczególnie mu przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Myślę, że są to bardzo potrzebne informacje, które pozwolą lepiej zrozumieć emocjonalność dziecka z autyzmem.

„Autystyczny świat Tymka” to także profesjonalnie wydana pozycja. Ilustracje zawarte w niej przykuwają uwagę, a duża czcionka sprawia, że można ją szybko przeczytać. Ciekawym pomysłem są także zdania w „dymkach”, które mają za zadanie podkreślić ich ważność. Dzięki nim nawet przy pobieżnym przewertowaniu czytelnik poznaje kluczowe informacje o tematyce książki.

Moim zdaniem warto się zapoznać z tym tytułem. Nie ukrywam, że niektóre sytuacje wydawały mi się zbyt idealne i pozytywne. Jednak jest to historia dla dzieci, dlatego rozumiem taki zabieg ze strony autorki. Jak już pisałam wyżej, na początek zapoznawania się z tematem ta książka będzie dobrym wyborem. Informacje zawarte w niej są podane prosto i przejrzyście, plus są one poparte opiniami specjalistów. Dlatego też, jeśli interesuje Was ten temat lub macie dziecko w spektrum autyzmu, ta książka będzie dobrym wyborem.

Informacje dodatkowe o Autystyczny świat Tymka:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-03-13
Dodał/a opinię: Leania112

Zobacz opinie o książce Autystyczny świat Tymka

Kup książkę Autystyczny świat Tymka

Pomocne bajki, na codzienne troski
Ewa Czajka0
Okładka ksiązki - Pomocne bajki, na codzienne troski

Co robić, gdy energia mnie rozpiera i przeszkadza to innym?Jaki jest najlepszy sposób na straszną nuuuudę?Dlaczego nowa osoba w grupie to super sprawa...