Autystyczny świat Tymka

Opowieść o blaskach i cieniach dzieciństwa z autyzmem.

Tymek jest sześciolatkiem ze spektrum autyzmu, który pasjonuje się pojazdami i ruchem drogowym. Jego plan dnia nie różni się od tego znanego większości przedszkolaków: poranne wstawanie, pobyt w przedszkolu, wieczory spędzane z rodziną. Tymka wyróżnia jednak sposób, w jaki próbuje zrozumieć otaczającą go rzeczywistość i innych ludzi. To utrudnia mu odnalezienie swojego miejsca wśród rówieśników. Wejdźcie do jego świata, a dowiecie się, z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć.

,,Autystyczny świat Tymka" to ważna opowieść o tolerancji, zrozumieniu i poszukiwaniu akceptacji. Jej pierwsza część pozwala lepiej poznać rzeczywistość, w jakiej funkcjonuje sześciolatek, druga natomiast daje możliwość zapoznania się z notatkami tworzonymi przez wychowawczynię chłopca. To właśnie te zapiski przydadzą się szczególnie nauczycielom, pedagogom specjalnym i psychologom jako przykład dobrych praktyk.

Informacje dodatkowe o Autystyczny świat Tymka:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-03-13

Kup książkę Autystyczny świat Tymka

Autystyczny świat Tymka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Leania112
Leania112
Przeczytane:2023-05-21,

Tymek ma sześć lat. Jego największą pasją jest ruch drogowy i budowanie zabawkowych autostrad. Za to bardzo nie lubi zmian, hałasu i bałaganu. Wtedy bardzo się denerwuje, a czasem nawet zaczyna krzyczeć i płakać.

Tymek to przedszkolak w spektrum autyzmu. Inne dzieci nie zawsze go rozumieją, ale nie szkodzi. On też czasami nie wie, o co im chodzi. Jednak z pomocą dorosłych można znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Trzeba tylko być cierpliwym i uczyć się na własnych błędach.

Autyzm charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi oraz powtarzalnymi, rutynowymi czynnościami. Szacuje się, że w Polsce jest około 30 tysięcy osób zmagających się z trudnościami, jakie wywołuje autyzm. Należy jednak pamiętać, że nie jest on chorobą.

„Autystyczny świat Tymka” to krótka książeczka podzielona na dwie części. W pierwszej widzimy świat oczami chłopca, który bardzo stara się dopasować do reszty grupy. Niestety, nie zawsze mu się to udaje, co autorka przedstawia z dużą wrażliwością. Natomiast w drugiej części rodzic ma okazję zajrzeć do zeszytu komunikacji i poznać metody uspokajające przedszkolaka. Nauczycielka opisuje postępy i problemy chłopca, a także rzeczy, na które powinno się zwracać szczególną uwagę. Zeszyt ten później jest przekazywany rodzicom Tymka.

Ewa Czajka napisała pouczającą i potrzebną opowieść, którą rekomenduję na początek przygody z tym tematem. Głównie z powodu tego, że mamy tu do czynienia z ogólnymi informacjami na temat spektrum. Pisarka nie przedstawiła wszystkich typów zachowania, tylko te najbardziej znane i kojarzone. We wstępie podkreśliła jednak, że każda taka osoba jest inna. Może być podobna do bohatera książki, a może mieć innego rodzaju zaburzenia. Dlatego też nie traktowałabym tej książki jako kompendium wiedzy o autyzmie.

Mimo wszystko uważam, że jest to wartościowa lektura. Pisarka przedstawiła zarówno dobre strony przedszkolaka, jak i rzeczy, z którymi sobie nie radzi. Opisała to z dużym profesjonalizmem, a także empatią. Nie zabrakło zarówno zabawnych momentów, jak i tych bardziej poważnych. Z kolei relacje chłopca z dziećmi sprawiały, że na mojej twarzy pojawiał się uśmiech. Ewa Czajka przedstawiła świat oczami Tymka, podkreślając elementy, które szczególnie mu przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Myślę, że są to bardzo potrzebne informacje, które pozwolą lepiej zrozumieć emocjonalność dziecka z autyzmem.

„Autystyczny świat Tymka” to także profesjonalnie wydana pozycja. Ilustracje zawarte w niej przykuwają uwagę, a duża czcionka sprawia, że można ją szybko przeczytać. Ciekawym pomysłem są także zdania w „dymkach”, które mają za zadanie podkreślić ich ważność. Dzięki nim nawet przy pobieżnym przewertowaniu czytelnik poznaje kluczowe informacje o tematyce książki.

Moim zdaniem warto się zapoznać z tym tytułem. Nie ukrywam, że niektóre sytuacje wydawały mi się zbyt idealne i pozytywne. Jednak jest to historia dla dzieci, dlatego rozumiem taki zabieg ze strony autorki. Jak już pisałam wyżej, na początek zapoznawania się z tematem ta książka będzie dobrym wyborem. Informacje zawarte w niej są podane prosto i przejrzyście, plus są one poparte opiniami specjalistów. Dlatego też, jeśli interesuje Was ten temat lub macie dziecko w spektrum autyzmu, ta książka będzie dobrym wyborem.

Takiej opieki i uważności życzę każdemu dziecku w spektrum autyzmu

"Autystyczny świat Tymka" Ewy Czajki to książka przede wszystkim dla dzieci (a przynajmniej jej pierwsza część). Autorka pozwala młodym czytelnikom zrozumieć (w pewnym stopniu), w jaki sposób funkcjonują niektórzy ich rówieśnicy - koledzy lub koleżanki ze szkoły, podwórka, a być może nawet rodzeństwo. Sporo cennych uwag i wskazówek znajdą również rodzice oraz inne osoby pracujące z dziećmi w spektrum autyzmu - przedstawiona dla nich treść jest zebrana w części drugiej i ma ona postać zapisków z zeszytu do komunikacji wychowawczyni z mamą Tymka, a poszczególne notatki odnoszą się do kolejnych rozdziałów z poprzedniej części książki.

Ta pozycja może być wprowadzeniem do rozmów na temat tego, że ludzie są różni. I nie chodzi tu tylko o dzieci, ponieważ wśród dorosłych też są osoby w spektrum autyzmu. Warto, żeby młodzi ludzie byli tego świadomi. Trzeba jednak podkreślić, że opisany w książce przypadek dotyczy dziecka wysoko funkcjonującego i jest to bardzo optymistyczny wariant tego typu zaburzeń. Tym bardziej, że łatwo zauważyć ścisłą (wręcz wzorową) współpracę pracowników przedszkola z rodzicami i terapeutą. Takiego zrozumienia, nie wchodzenia w cudze kompetencje oraz zindywidualizowania opieki życzę każdemu dziecku oraz jego rodzicom. Marzę wręcz, by takie sytuacje miały miejsce w rzeczywistości, a nie tylko na kartach książek. Zdaję sobie również sprawę, że opieka nad dzieckiem wysoko funkcjonującym przysparza znacznie mniej problemów niż w tych nieco czy wręcz o wiele "trudniejszych" przypadkach. Zastanawiam się czy dzieci z własnej woli sięgną po tę książkę, bo choć temat ważny to mam wrażenie, że musiała by ona stać się lekturą szkolną, by znalazła większe grono czytelników.

Jak najbardziej doceniam potrzebę stworzenia tego typu publikacji. Bardzo ważne w tym wypadku jest podkreślanie m.in. potrzeby planowania przebiegu dnia, konieczności stałego przypominania zasad, problemów z rozpoznawaniem emocji czy z kontrolowaniem zachowania, tego jak ważna jest punktualność. Niezwykle cenne jest wskazanie mocnych stron bohatera i skupienie się na korzyściach, które z tego płyną.

Zastanawiam się natomiast czy ta książka byłaby faktycznie pomocna w zrozumieniu dziecka przez inne dziecko, czy raczej narzuciłaby pewnego rodzaju oczekiwania co do tych bardziej pożądanych zachowań osób w spektrum.

Z perspektywy osoby, która lekturę ma już za sobą mogę podpowiedzieć, że w przypadku rodziców/opiekunów lepiej byłoby chyba czytać naprzemiennie rozdziały, tzn. najpierw Rozdział 1 z części dla dzieci i ten sam z części dla rodziców itd., ponieważ wtedy mamy wszystko spójne i "na świeżo".

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - Margarita_Czyta
Margarita_Czyta
Przeczytane:2023-04-02,

Autyzm jest terminem, o którym coraz częściej słychać w mediach, jednak mimo tego cały czas nie do końca uświadamiamy sobie o co w tym wszystkim chodzi. Szukając informacji w Internecie natknąć się można choćby na definicję autyzmu według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, że jest to całościowe zaburzenie rozwojowe, które objawia się problemami w komunikowaniu uczuć w związkach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. Mimo wszechobecnej i dostępnej wiedzy na temat osób w spektrum nadal wiele osób w społeczeństwie nie wykazuje zrozumienia dla sytuacji tych dzieci i osób dorosłych. Z pomocą w zrozumieniu zachowań dzieci w spektrum autyzmu przychodzi właśnie Autorka tej króciutkiej książki – Ewa Czajka. Wprawdzie publikacja dotyczy wycinka rzeczywistości z pewnego miejsca w świecie, ale w moim odczuciu jest bardzo dobrą pozycją do wprowadzenia innych w tematykę spektrum autyzmu, chociaż głównie dotyczy osób wysokofunkcjonujących.

Pierwsza część książki, w której Autorka opisuje kilka sytuacji z życia kilkuletniego, tytułowego Tymka, w sposób bardzo obrazowy może wprowadzać osoby niemające wiele styczności w życiu z osobami w spektrum, w tematykę tego zaburzenia. Wiadomym jest, że raczej w ogólnodostępnych szkołach czy przedszkolach nie spotkamy zbyt wielu osób w głębokim spektrum, więc wiedza o tym jak funkcjonują osoby z autyzmem atypowym lub wysokofunkcjonującym jest tak samo cenna. W moim odczuciu opisane przez Autorkę sytuacje mogą pomóc zrozumieć i nauczyć tolerancji wobec osób w spektrum nie tylko dzieci, ale i dorosłych, bo ile jest ludzi, także i tych, którym przyszło z osobami z autyzmem pracować, które nie wiedzą z jakimi trudnościami się te osoby zmagają na co dzień. To, że akurat te sytuacje są opisane z perspektywy przedszkolaka wcale nie przeszkadza, by je analogicznie przełożyć na sytuację dzieci starszych, czy nawet dorosłych. Autyzm nie ułatwia życia osobom w spektrum w społeczeństwie, gdzie wszystko co „normalne” w inny sposób już jest złe i dziwne. Dla nich tak samo nauczenie się tych, powszechnie uznawanych za normalne, zachowań też nie jest łatwe. Nauka zachowań, które pozwolą im funkcjonować w zrozumieniu społecznym nie należy do najłatwiejszych rzeczy w życiu. Dlatego też my neuronormatywni również, , powinniśmy podjąć trud, by spróbować zrozumieć osoby w spektrum, których w dzisiejszym świecie nie jest znowuż tak mało.

Druga część książki jest bardzo pomocna dla nauczycieli współorganizujących nauczanie czy terapeutów osób w spektrum, w szczególności dzieci, gdyż pokazuje w jaki sposób można pomóc nie tylko podopiecznemu, ale i jego rodzicom, tworząc choćby szczegółowe notatki o postępach dziecka, ale i niepożądanych zachowaniach, które to zapiski mogą być cenną wskazówką również dla innych osób pracujących z osobą w spektrum. Jedynie lepiej odbierałoby się te zapiski, gdyby były bezpośrednio umieszczone za danym rozdziałem, by nie trzeba było wracać z końca książki do jej chociażby początku.

Reasumując książka ta jest ciekawą propozycją dla osób, które chcą wprowadzić się w tematykę autyzmu raczej wysokofunkcjonującego i wczuć się trochę w to jak takie osoby odbierają świat. Mam nadzieję, że Autorka nie poprzestanie na tej jednej pozycji i będzie dalej podejmować tę tematykę, by nadal uświadamiać ludziom jak fascynujący jest świat osób w spektrum, trzeba jedynie chcieć go lepiej poznać.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenznta portalu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - BiegajacyBibliot
BiegajacyBibliot
Przeczytane:2023-03-26, Ocena: 6, Przeczytałem,

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Powstało ono inicjatywy Kataru, a dokładniej za sprawą małżonki emira Hamada ibn Chalifa Al Saniego, Jej Wysokości Muzy, a zostało zaaprobowane przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Co roku podczas obchodów organizatorzy chcą podnieść świadomość społeczną wśród osób, które nie mają na co dzień styczności z chorobą.

Warto dodać, zanim przejdę do lektury, że dzień ten świętowany jest na niebiesko. Barwa ta uznawana jest za najgłębszy z kolorów, najczystszy i najzimniejszy, stając się najbardziej odrealnioną z barw. Dlatego też może kojarzyć się z autyzmem. Autyzm jest pewnym zaburzeniem, związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, z zaburzeniem rozwoju. Dlatego też dzieci mają ogromny problem w wieku przedszkolnym czy szkolnym w prawidłowym funkcjonowaniem w grupie. Problemem tym jest komunikacja, relacje społeczne czy wzorzec prawidłowych zachowań.

Trzy tygodnie przed tegorocznym świętem związanym z autyzmem na rynek wydawniczy trafiła książka pani Ewy Czajki pt. Autystyczny świat Tymka. Autorka jest poznanianką, doktorem nauk rolniczych i terapeutą pedagogicznym. Od 12 lat prowadzi przedszkole integracyjne. Prywatnie ekscytuje się krajobrazami podczas pieszych wędrówek, gra na kilku instrumentach, a także uwielbia tworzyć teksty literackie.

Okładka książki pokazuje nam tytułowego Tymka. Mamy tu też kolor niebieski, związany ze świętem, a tylko szare chmury, które gromadzą się wokół chłopca, zaburzają jego spokój. Poczucie bezpieczeństwa wyraźnie daje mu znać niebieski balonik trzymany w rękach.

Autystyczny świat Tymka to opowiadanie podzielone na dwie części. W pierwszej z nich poznajemy głównego bohatera, który zmaga się w codziennym życiu ze swoją chorobą. Sześciolatek ma swoje pasje i upodobania, choć czuje się zagubiony w rytmie codziennego dnia. Mimo że wykonuje wszystkie te czynności, co inni równolatkowie takie jak: codzienne wstawanie, mycie zębów, śniadanie, wyjście do przedszkola, to nie zawsze jest w stanie zrozumieć otaczający go świat. Pewne sytuacje są dla niego trudne, dlatego też ma problemy z odnalezieniem się wśród innych dzieci. Poznajemy wszystko to, z czym musi się mierzyć bardzo młody człowiek.

W drugiej część pokazuje, jak ważne jest porozumienie na linii wychowawca-rodzic. Ten pierwszy podczas dnia zapisuje wszelkie spostrzeżenia dotyczące dziecka, jego pozytywne działania, jak i te, nad którymi rodzice powinni popracować w domu. Taka wymiana doświadczeń pomoże dziecku na szybsze wychwycenie problemu, pewnych kwestii, z którymi dziecko ma problemy i na które należy zwrócić zdecydowanie większą uwagę.

Znakomita, niezwykle wartościowa lektura warta przeczytania szczególnie dla tych, którzy nie mierzą się z takimi problemami jak Tymek, jego rodzice i pani w przedszkolu.

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2023-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023, POSIADAM,
O spektrum autyzmu mówi się coraz więcej. Każdy coś słyszał, a jednak ciągle większość ludzi niewiele wie o tym zaburzeniu. Ważne jest, żeby osoby autystyczne mogły normalnie funkcjonować we współczesnym świecie i się rozwijać. Do tego jednak potrzebne jest zrozumienie i akceptacja społeczeństwa. Najbardziej doedukowani muszą być rodzice, ale następnym najbliższym środowiskiem dla dziecka staje się przedszkole. Tam rówieśnicy bywają różni. Dzieci już w najmłodszych latach można, a nawet trzeba nauczyć tolerancji i życzliwości. Jest to możliwe i wcale nie musi być trudne.
Pani Ewa Czajka wychodzi z ciekawym pomysłem, tworząc bohatera ze spektrum autyzmu w książce dla dzieci. "Autystyczny świat Tymka" to niewielka książeczka podzielona na dwie części. Pierwsza skierowana jest do najmłodszych. Poznajemy Tymka. Bardzo sympatycznego chłopca, kochającego pojazdy i fascynującego się ruchem drogowym. Jego codzienność nie różni się zbyt wiele od tej znanej wszystkim dzieciom. Jednak czasem trudno mu zrozumieć wiele rzeczy. Tymek uczy się emocji i dobrego zachowania. Czasem ma trudniejsze dni, czasem odnosi wielkie sukcesy. Książeczka ta może być ciekawa dla dzieci ze spektrum, bo być może odnajdą w Tymku osobę podobną do siebie, z którą wspólnie mogą zastanawiać się nad wieloma tematami. Natomiast dla pozostałych może być to pierwsze zaznajomienie się z dziećmi, które może są trochę inne, ale też mogą być doskonałymi przyjaciółmi. Książeczka w piękny sposób wyjaśnia, dlaczego Tymek czasem jest zbyt szczery i powie coś niemiłego, albo jakie rzeczy są dla niego bardzo trudne. Autorka oddała głos swojemu bohaterowi i pozwoliła, by sam to wszystko wyjaśnił najprościej, tak jak dziecko potrafi. Jeśli chodzi o uwagi do tej części, to jedynie z niepewnością spojrzałam na pierwszy rozdział. Budził we mnie mieszane uczucia. O ile jako dorosła uznałam te tematy za ważne, tak nie wiem, czy są potrzebne w książce, którą miałabym np. przeczytać grupie 6-latków. Chodzi o trudne sytuacje Tymka z rodzicami. Chłopak doprowadza swoją mamę do płaczu i w emocjach robi kupę do majtek.
Sytuacja z jednej strony świetnie obrazuje emocje rodziców, stres wynikający z pośpiechu i trudnych sytuacji. Rodzic czytający tę książkę może zrozumieć, że nie jest sam, że czasem są trudne dni. Rozumiem, że dobrze jest też ukazać te emocje dzieciom, ale nie wiem, czy do końca zrozumieją i czy nie odbiorą Tymka na sam początek w trochę negatywnym świetle. Szczególnie sytuacja z kupą może skojarzyć się ze świetną okazją do żartów. Motyw ten na pewno rozbawi małych odbiorców, ale konieczna jest tutaj dodatkowa rozmowa z dorosłym, żeby dzieci czasem nie kojarzyły osoby ze spektrum z osobą, która czasem zapomina zdjąć matki, nim usiądzie na ubikacji.
Poza tymi przemyśleniami cała reszta książki bardzo mi się podobała. Tymek jest naprawdę sympatycznym dzieckiem, którego szybko można polubić i nadawałyby się nawet na bohatera serii opowiadań dla dzieci. Druga część książki skierowana jest do rodziców. Zawiera zapiski ze specjalnego zeszytu do komunikacji nauczycielki przedszkola z mamą Tymka. Pozwala lepiej przyjrzeć się emocjom chłopca, zobaczyć, w jaki sposób pedagog radzi sobie z jego zachowaniem, poznać kilka skutecznych metod pomocy dziecku. Ta część dobra jest zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Jednym minusem tej części książki jest jej długość. Są to tylko notatki z dni opowiedzianych wcześniej przez Tymka. Co prawda zawierają więcej sytuacji, o których chłopiec nie wspominał, ale wciąż są tylko bardzo malutką dawką informacji na ten temat. Dzieci ze spektrum są różne, do każdego trzeba mieć indywidualne podejście. Mała książeczka na pewno nie wyjaśni nam wszystkiego, ale jest dobrym krokiem, by trochę się tym tematem zapoznać. Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Bohater książki, jak wskazuje sam tytuł, to chłopiec ze spektrum autyzmu, który otwiera przed nami swój wyjątkowy, jakże uporządkowany, lecz przecież skomplikowany świat. Pozornie, rzeczywistość Tymka niewiele się różni od codzienności jego kolegów z przedszkola, ogromna rozbieżność jednak pojawia się, gdy zajrzymy głębiej, do sposobu postrzegania świata, rozumienia panujących tu zasad czy skomplikowanych emocji oraz relacji międzyludzkich. Każdy nowy dzień, szczególnie taki, w którym zabranie kojącej rutyny, stanowi dla chłopca ogromne wyzwanie, na szczęście nie brakuje mu tak potrzebnego wsparcia i zrozumienia, którym darzy go wychowawczyni, przyjmując na siebie rolę mentora. I choć obojgu bywa trudno, każdego dnia robią postępy i udowadniają, że ciężką pracą można osiągnąć naprawdę wiele.

Co ważne, pierwsza część książki, ukazująca świat z perspektywy chłopca, jest opowieścią dla dzieci, druga natomiast, daje możliwość poznania notatek pisanych przez wychowawczynię Tymka, co z pewnością okaże się idealnym wsparciem dla nauczycieli, pedagogów czy psychologów.

Ewa Czajka pod postacią przyjemnej, ciepłej opowieści nie tylko przemyca najważniejsze wiadomości o chorobie, dzięki czemu książka pełni funkcję uświadamiającą społecznie, ale też napełnia serce optymizmem, koi i uzmysławia, że autyzm nie przekreśla normalnego funkcjonowania. Ta niewielka pod względem objętości publikacja niesie za sobą ogromny ładunek emocjonalny, uczy dzieci empatii, szacunku oraz tolerancji, ale także przypomina, że odmienność nie czyni nikogo gorszym .

Styl autorki jest lekki i niesamowicie plastyczny. Doskonale opisała emocje i lęki głównego bohatera, które są wręcz namacalne, silnie targają czytelnikiem i skłaniają do głębokich przemyśleń na temat własnej postawy. Bezsprzecznie, ta książka to lekcja dla każdego z nas!

"Autystyczny świat Tymka" jest piękną, wartościową, chwytającą za serce powieścią, która otwiera oczy i serce, uczy empatii, tolerancji  i zupełnie zmienia tok myślenia. To nadzwyczaj angażująca, dodająca otuchy, uwrażliwiająca książeczka, której przesłanie zapada w serce i porusza duszę. Moim zdaniem, lektura obowiązkowa dla każdego! Polecam całym sercem.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Pomocne bajki, na codzienne troski
Ewa Czajka0
Okładka ksiązki - Pomocne bajki, na codzienne troski

Co robić, gdy energia mnie rozpiera i przeszkadza to innym?Jaki jest najlepszy sposób na straszną nuuuudę?Dlaczego nowa osoba w grupie to super sprawa...