Ballada o dwóch miastach

W najnowszej książce Agaty Kołakowskiej występują dwa światy. Miasto to miejsce pozbawione słońca, ludzie chodzą tutaj przygnębieni, brak w nich radości z życia. I jest jeszcze City, całkowite przeciwieństwo Miasta. Tutaj wciąż świeci słońce, a ludzie tryskają niezwykłą energią.
W Mieście mieszka Petronela Złudna, która w dniu swoich dwudziestych trzecich urodzin w imię tradycji przejmuje piekarnię rodziców o nazwie Spalony Precel. Nie jest z tego powodu szczęśliwa. Mieszka w mieście, w którym za głośny śmiech można stracić wolność. Ona jednak ma w sobie dość odwagi, aby cieszyć się z drobiazgów.
W City natomiast mieszka Franz Sielanka, który jest ilustratorem. Miasto wiecznej radości wydaje mu się być wyobcowane, on pragnie odrobiny spokoju i możliwości wyrażania również negatywnych uczuć.
Czy Petronela znajdzie w sobie dość siły, aby uciec z Miasta, w którym po latach uaktywnia się tajemniczy morderca?

Agata Kołakowska stworzyła niesamowitą historię, która skłania do większych refleksji. Przedstawiła nam wyraziście dwa różne światy, które zostały dopracowane w każdym calu. Tutaj nawet imiona bohaterów i nazwy są na właściwym miejscu. Czytając w oczach uaktywnia nam się realny obraz tych miejsc.

Wyobraźcie sobie, że mielibyście mieszkać w Mieście pozbawionym słońca, radosnych chwil, wokół ludzi, którzy zamiast zrobić coś ze swoim życiem, wiecznie na nie narzekają i wciąż chodzą przygnębieni. A z drugiej strony wyobraźcie sobie City, które jest jego całkowitym przeciwieństwem. Tutaj ludzie dążą do samorozwoju, są wiecznie radośni i pną się po szczeblach kariery. Czy w którymkolwiek z nich chcielibyście mieszkać na stałe?
Autorka w swojej powieści pokazuje nam czym jest życie ludzkie i z jakimi wyborami się wiąże. Że stereotypy są po to, aby je łamać i nie dać im się pochłonąć. Że w życiu każdy z nas powinien podążać własną ścieżką i żyć w zgodzie z samym sobą.

"- Pragnę pokazać ludziom, że w życiu jednak można zjeść ciastko i mieć ciastko. Że te dwie rzeczy nie zawsze się wykluczają. Że warto trochę odpuścić, skupić się na przyjemnościach, a nie tylko na kolejnych zadaniach do wykonania."

W książce znajdziemy naprawdę dobrze wykreowane postacie, które w pełni odzwierciedlają swój stan ducha. Każda z przedstawionych historii w książce jest wyjątkowa. Agata Kołakowska przedstawia nam życie, jego wybory i życie z wszelkimi konsekwencjami, jednocześnie nie narzucając nam, jak sami mamy żyć. Ten wybór pozostawia nam samym, ona jedynie pokazuje nam różne możliwości i analizy tych wyborów. Wykreowane dwa światy przez autorkę naprawdę zasługują na uznanie. Dodatkowo lekki język okraszony ironią, sarkazmem i mądrymi myślami zapewni nam doskonałe spędzenie czasu na czytaniu tej pozycji.

"Ballada o dwóch miastach" to historia z tych, która zmienia nasze postrzeganie pewnych spraw. Historia, po przeczytaniu której, każdy czytelnik zwalnia, łapie chwile refleksji i wyciąga własne wnioski. Zachęcam do przeczytania.

Informacje dodatkowe o Ballada o dwóch miastach :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-02-02
Dodał/a opinię: Grażyna Wróbel

Zobacz opinie o książce Ballada o dwóch miastach

Kup książkę Ballada o dwóch miastach

Niechciana prawda
Agata Kołakowska 0
Okładka ksiązki - Niechciana prawda

Opowieść o życiu po wielkim zranieniu. O mężczyźnie, który nie powinien stać się mężem, i kobiecie, która dowiaduje się, że jest tylko żoną...

Uśpione pragnienia
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Uśpione pragnienia

W grudniową noc dochodzi do wypadku. Dwie kobiety tkwią na leśnym odludziu w zmiażdżonym samochodzie. Auto staje się pułapką bez wyjścia. Znikąd pomocy...