Beniamin Ashwood

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2021-03-26
Dodał/a opinię: Uleczkaa38
Tom 1 cyklu Beniamin Ashwood

Autorzy na polu współczesnej fantastyki silą się co rusz na nowe, pomysłowe, rewolucyjne ujęcie tematu i świeże spojrzenie na ten literacki gatunek. I nie ma w tym nic złego, gdyż podobnie jak świat, tak i literatura musi siłą rzeczy ewoluować, zmieniać się, rozwijać. Niemniej od czasu do czasu każdy z nas tęskni za klasycznym ujęciem powieściowej fantasy, z przygodą, quasi średniowiecznymi realiami, magią i miłością w roli głównej. I właśnie to wszystko funduje nam książka A. C. Cobble pt. "Beniamim Ashwood", którą mamy przyjemność poznać za sprawą Wydawnictwa Fabryka Słów!

Głównym bohaterem opowieści jest tytułowy Ben Ashwood - młody piwowar z małego, górskiego miasteczka Powidoki. Jego spokojne i dość monotonne życie zmieni się oto pewnego dnia wraz z przyjazdem grupy tajemniczych podróżnych - dwóch mistrzów miecza, posępnej czarodziejki i pary młodych dziewcząt. Na wskutek pewnego zbiegu okoliczności, Ben wyruszy z nimi w dalszą drogę wraz z przyszywaną siostrą, którą ma się opiekować wedle zaleceń jej ojca. Celem ów wyprawy jest zaś mityczne Miasto, słynące z bogactwa i znanej Szkoły Magii. Zanim jednak tam oni dotrą, przyjdzie przeżyć im po drodze moc niezwykłych przygód...

Powieść ta stanowi sobą klasyczne spojrzenie na literackie fantasy, gdzie to głównym motywem jest podróż grupy przyjaciół, których czeka po drodze moc niezwykłych zdarzeń z walką i konfrontacją z mroczną magią, na czele. To historia o wielkiej przygodzie, poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, dojrzewaniu z pierwszą miłością w tle, ale też i niezwykłym świecie rodem z baśni, w którym to jednak króluje przemoc, bezwzględna polityka mocarstw i magia. Całości efektu dopełnia czarny humor, którego reprezentantem jest przede wszystkim pewien dobroduszny miłośnik karczm, tawern i pięknych kobiet...

Jak na klasyczną powieść fantasy przystało, tak i klasycznie przedstawia się konstrukcja tej pozycji. Oto bowiem od pierwszych stron towarzyszymy głównemu bohaterowi - Benowi, u boku którego przychodzi nam spotkać tajemniczych podróżników, udać się z nimi w drogę, pokonywać liczne przeszkody, jak i wreszcie dotrzeć do celu wyprawy, gdzie to również będzie czekać bohaterów wiele zaskakujących przygód. I znalazło się tu miejsce zarówno na dynamiczne sceny akcji, spokojniejsze fragmenty poznawania bohaterów i tego świata, jak i wreszcie klimatyczne dysputy o tym, czym jest dobro, zło i jak cienka jest granica pomiędzy nimi. Tak..., za to właśnie kochamy fantasy.

Powieść ta zachwyca nas również całą grupą świetnie wykreowanych postaci - na czele  z odważnym, poczciwym i uczącym się dorosłego życia, Benem; kolejno parą tajemniczych ale też i dobrodusznych mistrzów miecza w osobach Rhysa i Salli; czy też piękną i niezwykle sympatyczną córką władcy jednej z krain tego świata i zarazem towarzyszką wędrówki całej grupy - Amelią. To bardzo ciekawi, charakterni i niezwykle zróżnicowani bohaterowie, których poznawanie zapewnia nam wielką przyjemność, a i też nie rzadko zaskakuje.

Równie intrygująco jawi się świat tej opowieści - quasi średniowieczna kraina z magią, potwornymi demonami i bezwzględną polityką dwóch wojennych kolacji, na czele. Bardzo dobrym posunięciem autora jest to, że de facto poznajemy jego oblicze wraz z Benem, który po opuszczeniu małego miasteczka sam uczy się tego, jak on wygląda, jakie kierują nim zasady i jakim jest życie mieszkańców odległych krain. I nie da się ukryć, że najwięcej emocji budzą w nas właśnie malownicze opisy kolejnych niezwykłych miast, do których dociera nasza grupa wędrowców. Mam tu na myśli architekturę, obyczaje, ale też i chociażby ciemniejszą stronę życia w tych miejscach, która wiąże się m.in. z przestępczością.

Książka ta liczy sobie grubo ponad 500 stron, których lektura upływa nam jednak w iście błyskawicznym tempie. Dzieje się tak za sprawą barwnej fabuły, umiejętnie budowanego napięcia i ogromnej liczny przygód, jakie przychodzi uświadczyć tu Benowi i jego kompanom. Co więcej, każdy rozdział przyjmuje zaskakujący charakter, gdyż nie możemy być pewni tego, czy tym razem przyjdzie czas na walkę, spotkanie z magią i potworami, czy też rubaszne sceny humoru, których tu także nie brakuje. I to jest w tej powieści najwspanialsze - jej różnorodność i nieprzewidywalność tego, co nam za chwilę zaserwuje.

Jeśli kochacie klasyczne fantasy, to pokochacie także powieść "Beniamin Ashwood"! Nie może być inaczej, gdyż jej charakter, klimat, czy też wreszcie sama fabuła, porywają nas od pierwszych chwil, zapewniają wspaniałą rozrywkę i przekonują do tego, byśmy chcieli uczestniczyć w tym czytelniczym spotkaniu do samego końca. A ten wypełnia spektakularna akcja i zapowiedź dalszego ciągu relacji. Zatem w oczekiwaniu na drugi tom tej serii, polecam wam gorąco sięgnięcie po niniejszą powieść, która z pewnością was oczaruje i zachwyci w 100%!

Tagi: Fantastyka

Zobacz opinie o książce Beniamin Ashwood