Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady! Te słowa zna chyba każdy! Niejednokrotnie, w chwilach zwątpienia, czy znajdując się na życiowym zakręcie sami je wypowiadamy, bądź ktoś kieruje je do nas! Bieszczady kojarzone są z pięknymi widokami, relaksem, fizycznym zmęczeniem, które daje psychiczny relaks!!
"Bieszczady dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę" Adriana Makowskiego to książka, która przedstawia nam obraz tej widzianej przez nas sielankowym okiem krainy w nieco inny sposób. Autor zabiera nas w podróż, ale nie skupia się wyłącznie na pięknych widokach i krajobrazach, które możemy w Bieszczadach podziwiać i których z pewnością tam nie brakuje, pokazuje nam nieodkryte miejsca, historię która również dotyczy religii, czy poetów, którzy w jakiś sposób byli związani z Bieszczadami. Adrian Markowski opisuje miejsca takimi jakimi widzą je ludzie, którzy na codzień w nich zamieszkują, a nie takimi jakimi widzą je turyści, którzy przyjeżdżają na chwilę, odpocząć i korzystać z dobroci, które niosą nam góry, a następnie wracają w swoje rejony. Jako turyści dostrzegamy wyłącznie piękno gór i same ich plusy, ludzie żyjący w nich na codzień natomiast przestają dostrzegać to piękno, które nas tak urzeka. "...obcy o niebo więcej widzi i przeżywa niż ktoś, komu znajomy krajobraz wrósł w duszę tak, że prawie go nie dostrzega. Tak rozkosz być obcym. Ale jeszcze większą rozkosz wracać."
Autor przybliża nam również postać Jerzego Harasymowicza, którego pomnik możemy odwiedzić właśnie w Bieszczadach!  Zabiera nas również w podróż po nazwach poszczególnych miejscowości i ich historii jak również skupia się na ikonach, ich pochodzeniu, symbolice i dokładnej analizie. Wiele ikon możemy spotkać w Bieszczadzkich kościołach, które często jednak są przez turystów pomijane.
Mnie autor zaciekawił również żydowskimi nawiązaniami, jak chociażby żydowskie cmentarze, czy synagogi, które w Bieszczadach możemy spotkać. Zaintrygowało mnie to nawiązanie, gdyż miejscowość z której pochodzę i w której mieszkam ma również żydowskie nawiązania i również mamy starą synagogę, w której otwarte zostało muzeum.
Z pewnością wielkim atutem książki są cudowne zdjęcia miejsc, które autor opisuje. Zamieszczone zdjęcia są również dokładnie opisane, co pozwala nam zobaczyć opisane miejsca. Książka została pięknie wydana, co również bardzo zachęca do sięgnięcia po nią.
Dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka za możliwość otrzymania książki do recenzji.

Informacje dodatkowe o Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-04-12
Kategoria: Inne
Dodał/a opinię: Małgorzata Styczeń

Zobacz opinie o książce Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę

Kup książkę Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę

Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy. Łatwa nauka dzielenia
Adrian Markowski0
Okładka ksiązki - Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy. Łatwa nauka dzielenia

Doskonały pomysł dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci szybko opanowały dzielenie. Nie tylko tabliczka mnożenia, ale i dzielenia może...

Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy
Adrian Markowski0
Okładka ksiązki - Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy

Doskonały pomysł dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci szybko opanowały tabliczkę mnożenia.    Kto by pomyślał, że tabliczka...