Bike'owa podróż. Z Sydney do Szczecina cz.1

Daniel Kocuj urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Po ukończeniu jednoczesnych studiów magisterskich na kierunku Businnes and Languages w Edynburgu wykładał język angielski i niemiecki na politechnice Miasta Meksyk. Uczył tych języków także w Chinach i Wietnamie. Doświadczenie w zarządzaniu projektami zdobył pracując w jednej w warszawskich korporacji. Zdobyte kompetencje okazały się przydatne w realizacji wielkiego marzenia: pojechać rowerem z Sydney do Szczecina.
Daniel Kocuj jest autorem bloga www.bike2.be oraz wielu atykułów drukowanych w czasopismach Żagle oraz Rowertour, jest też laureatem nagrody Rowertour za najlepszą wyprawę 2012 roku.

Daniel Kocuj stwierdza, że czytanie książek bywa niebezpieczne. Powoduje pragnienie poznawania nowych kultur, i zwiedzania nowych zakątków. Autor idzie tą zasadą i podróżuje razem ze swoim najlepszym kumplem Zanderem. Panowie poznali się w pracy.
Zander, a właściwie Aleksander pochodzi z Zachodniej Wirginii. Mieszkał w biednym mieście. Od zawsze chciał podróżować, tylko nie miał możliwości finansowych. Obiecał sobie, że jak zmieni się jego sytuacja finansowa to spełni swoje marzenie, o wycieczce rowerowej po świecie.
Zander zostaje zwolniony latem z pracy. Nie wie co ma ze sobą zrobić, zaś Daniel wyjechał do Australii. Przebywa tam trzy miesiące wcześniej od swego przyjaciela. Daniel i Zander zatrudnili się u Ryśka i remontowali domy w Queensland oraz zbierali na farmie arbuzy. Pieniądze były im potrzebne na dalszą część wyprawy. Zwiedzili następujące miejsca: Australię, Indonezję, Malezję, Tajlandię, Birmę oraz Indie.

Książka należy do literatury podróżniczej. Autor przybliża czytelnikowi, jak wygląda organizacja długoterminowych wypraw. Trzeba się z tym liczyć, że są to przygotowania kilkumiesięczne. Ogromna determinacja i silna psychika pomaga w realizacji swoich celów. Autor jest uzależniony od miejscowych ludzi, którzy pomagają mu w organizacji noclegu i wyżywienia.
Bike'ową podróż czyta się szybko i treść jest zrozumiała dla czytelnika. W książce znajdują się zdjęcia z wypraw. Odbiorca staje się naocznym świadkiem zwiedzanych miejsc. Lektura ma charakter edukacyjny i jest pierwszą częścią wyprawy. Na pewno będzie kontynuacja przygód z wyprawy rowerowej Daniela i Zandera.
Książka idealnie nadaje się na jesienną chandrę. Czytelnik nie będzie się przy niej nudził. Daje nam "kopa" do działania, żebyśmy nie stali w miejscu, tylko cały czas dążyli do swoich marzeń. Dlaczego? Bo nikt nie zrobi tego za nas, a poczucie spełnienia jest największą nagrodą trudu i walki o swoje małe i wielkie marzenia.

Informacje dodatkowe o Bike'owa podróż. Z Sydney do Szczecina cz.1:

Wydawnictwo: Annapurna