Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze

Księżniczka Sisi - ta postać jest mi dobrze znana dzięki mojej mamie, która uwielbia dworskie historie i interesuje się królewskim życiem. Ponadto moje wyobrażenie o Sisi ukształtowało się za sprawą serialu animowanego, który oglądałam w telewizji będąc kilkuletnią dziewczynką. Sisi w mojej głowie zawsze była piękna, mądra i uwielbiała jeździć konno. Jej romantyczna historia trafiła wtedy do mojego dziecięcego serca ...

Postanowiłam sięgnąć po książkę Martiny Winkelhofer pt. "Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze", aby na nowo zmierzyć się z "mitem Sisi" i móc spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy, czyli jak na autentyczną, historyczną postać.

Sisi tak naprawdę nazywała się Elisabeth Amalie Eugenie (1837-1898) i była bawarską księżniczką. Wychodząc za mąż za cesarza Franciszka Józefa I. została tym samym cesarzową Austrii i królową Węgier. Okres jej panowania obejmował lata 1854-1898.

Książka Martiny Winkelhofer opowiada o życiu małej księżniczki, a następnie młodej kobiety, skupiając się na początkach jej małżeństwa z cesarzem i kończąc ją w momencie narodzin syna - następcy tronu.
Autorka - historyczka mieszkająca we Wiedniu poświęciła wiele lat na zbadanie postaci cesarzowej. Dotarła do archiwalnych materiałów i korespondencji, studiowała stare malowidła, aby wydobyć z nich np. szczegóły dotyczące ubioru, odtworzyła trasy królewskich podróży. Martina zrekonstruowała dla nas Sisi ukazując jej rozwój od dzieciństwa aż po dorosłość. Dzięki temu ta książka stała się jednym wielkim źródłem informacji.

"Cesarzowa" to wnikliwa biografia, w której historia jest naznaczona przepychem i bogactwem. Napisana bardzo szczegółowo, z dużą ilością różnych informacji, postaci, obyczajów, obowiązków panujących na dworze, dekoracji itd. Sam opis posagu Elżbiety zajmuje w tej książce kilka stron.

Lektura takiej biografia jest doskonałym materiałem historycznym ale uwaga! Osoby, które liczyły, że będzie to lekka, fabularyzowana powieść mogą zawieść się na jej stylu bowiem ma w sobie coś z naukowej, bardzo długiej rozprawki. Przedstawione są tam fakty i tylko fakty. Nie ma miejsca na emocje i uczucia bohaterów. Mi osobiście to nie przeszkadzało. Taka forma książki i tak była dla mnie ciekawa ale obawiam się, że nie każdemu to może pasować.

"Cesarzowa" Martiny Winkelhofer to prawdziwa historia Sisi, opowieść o prawdziwych wydarzeniach. Przypadek i/lub miłość sprawiły, że wylądowała na jednym z najważniejszych tronów w XIX- wiecznej Europie i została cesarzową Austrii. Polecam przeczytać szczególnie miłośnikom historii i oczywiście samej Sisi ❤️.

Informacje dodatkowe o Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze:

Wydawnictwo: Marginesy