Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze

Krąży  wiele mitów, pięknych bajek np. serial z Romy Schneider. Mam, widziałam i od niego zaczyna się nasza wspólna przygoda; chciałabym napisać, że wszyscy wiedzą, kim była Sisi, nie lubię kłamać, nie wszyscy… ale, inna to historia. Bardzo mnie i moją córkę rozbawiła.

Jako dziewczynki żyjemy w przeświadczeniu, że bycie księżniczką to szczyt szczęścia, wątpię by prawdziwe, urodzone, też były tak bardzo o tym przekonane, szczególnie urodzone w latach przeszłych. Wszystko musi być udokumentowane, postanowione, przegadane, publiczne. Fakt dostęp do strojów i biżuterii kusi, ale cena zbyt wysoka…

Elżbieta, wychowana na dworze arystokratycznym, może trochę swobodniej, ale nie łudźmy się, jej swoboda była bardzo ograniczona. Musiała sprostać wysokim standardom, podporządkować wymogom etykiety, mieć maskę na twarzy dla świata.

Ponieważ czytam biografie, szczególnie osób, które lubię, przeczytanie tej było tylko kwestią czasu. Drobiazgowy, profesjonalny ogląd życia kobiety, której życie nie toczyło się w cieniu, od narodzin (24 grudnia), po wręcz spektakularną śmierć; autorka skupiła się na pierwszych 27 latach jej życia, dlatego zacieram ręce na więcej. Opowieść o młodej kobiecie, nie ikonie stylu czy emancypacji – dziewczynie, żonie, matce, cesarzowej.

Poznajemy jak, gdzie, kiedy i z kim, żadnej beletrystyki i gdybania.

„Starała się spełniać te oczekiwania nawet w najtrudniejszych godzinach. Tak długo, aż jej ciało i dusza zaczęły bić na alarm”.

Moja kotka nosi imię na jej cześć, często mówię do niej Cesarzowo.

Empikgo e-book

Informacje dodatkowe o Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze: