Chata

Jak Bóg moze byc sprawiedliwy skoro pozwala by źli ludzie krzywdzili niewinne dzieci? Takie pytanie zadają sobie ludzie którym los niewyobrażalnie doświadczył. I to właśnie na pytanie"Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu"ma odpowiadać "Chata" Williama P. Younga.
Po książkę sięgnęłam w tamtym roku. Do kin trafiła wtedy jej ekranizaca, a wychodząc z założeni "najpierw książka, potem film", zdecydowałam się ją zakupić.
Mackenzie Philips zabiera swoje dzieci na rodzinną wycieczkę, jednak w trakcie jej trwania ktoś porywa jego najmłodszą córkę Missy. Mimo poszukiwań i policyjnej obławy nie udaje się znaleźć Missy, a wszelkie ślady świadczą o tym że została zamordowana. Rodzina przeżywa stratę, szczególnie Mac, który za całe zdarzenie obwinia siebie. Pewnego, dnia dostaje list od...Boga, który zaprasza go do chaty w której Missy najprawdopodobniej została zamordowana. Wbrew rozsądkowi Mac postanawia je przyjąć.
Podczas czytania towarzyszyła mi cała gama uczuć. Początek niesamowicie mnie zaciekawił. Czekałam w napięciu jak rozwinie się sytuacja. Akcja była wartka, pismo lekkie, fabuła wciągająca i nagle doszłam do momentu przesiąkniętej teologią, filozofia i kwestiami religinymi. Musiałam naprawdę się wczytać, a że jednocześnie chciałam zrozumieć musiałam po trochu analizować każdy fragment.
Mimo momentami nieprzystępnych dla mnie treści ostatecznie dałam się wciągnąć w ten idylliczny świat stworzony przez autora, raj w którym Bóg (Tata) jest ciepły, wesoły i ludzki. Co szczególnie mi się spodobało to ukazanie Boga jako czarnoskórej Murzynki, autor zburzył tym samym utarte schematy i wyobrażenia o tym jak Bóg wygląda, jak się zachowuje i co nim kieruje.
Chata" opowiada o niewyobrażalnej stracie i towarzyszącym mu smutku, o gniewie, zwątpieniu i szukaniu sensu życia i Boga. Wreszcie mówi o mimo krzywd i miłości. Nie można zaprzeczyć ze jest to książka jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna.
"Chata" to według mnie książka skierowana do każdego, bez względu na to z jaką religią się utożsamiamy i czy w ogóle.

Informacje dodatkowe o Chata:

Wydawnictwo: Nowa Proza