Chciwość

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788328071476
Liczba stron: 464
Dodał/a opinię: Ashka

Ocena: 4.56 (9 głosów)

Świat staje w obliczu kryzysu gospodarczego. Masowe demonstracje ściągają coraz większą ilość protestujących. Rynki finansowe chwieją się w posadach. A w Berlinie odbywa się szczyt gospodarczy, na którym głowy państw i najważniejsi finansiści i ekonomiści próbują znaleźć rozwiązanie globalnego problemu. Wśród zaproszonych jest także noblista Herbert Thompson, którego rewolucyjna teoria może zmienić oblicze świata. Thompson nie ma jednak okazji wygłosić przemówienia - wraz ze swym współpracownikiem ginie w wypadku samochodowym w drodze na szczyt. Jest tylko jeden świadek wypadku - młody pielęgniarz Jan Wutte. Z chwilą, gdy decyduje się pomóc ofiarom, rozpoczyna się gra również o jego życie.

Twórczość Marca Elsberga poznałam już jakiś czas temu, czytając bestsellerowe thrillery „Blackout” i „Zero”. Jak i te dwie pozycje niegdyś pochłonęły mnie do reszty, tak i podczas lektury „Chciwości” z zapałem przerzucałam kartki, nie mogąc doczekać się, co będzie dalej. Nie mogę nazwać jednak tej powieści lekką lekturą, gdyż prawda jest taka, że aby za wszystkim nadążyć, trzeba czytać uważnie i naprawdę się skupić. Wartka akcja jest bowiem przeplatana długimi i skomplikowanymi wywodami bohaterów na tematy ekonomiczne i matematyczne. Autor starał się jednak wytłumaczyć wszystko w jak najprostszy sposób, a w książce są nawet ilustracje i wykresy. Jak tylko przez to wszystko przebrniemy, akcja znów zaczyna gnać do przodu i to tak, że aż trudno się oderwać. Szybkiej lekturze sprzyjają także krótkie rozdziały.

Podobnie jak w swych poprzednich powieściach, tak i tu autor stworzył całą gamę bohaterów z różnych środowisk. Mamy więc zwyczajnego chłopaka Jana Wutte, charyzmatycznego hazardzistę Fitzroya Peela, atrakcyjną fotomodelkę i bizneswoman Jeanne Dalli, a także miliarderów, policjantów, gangsterów i demonstrantów.  W przypadku Jana, Fitzroya, policjantów i gangsterów akcja zaczyna się już od pierwszych stron, a bohaterowie ci są praktycznie cały czas w ruchu. Niestety wątek Jeanne z początku raczej mnie nudził, choć sama postać pięknej i inteligentnej kobiety niewątpliwe dodaje historii uroku.

Fabuła książki jest niezwykle dopracowana, widać też, że autor wie, o czym pisze. Mam jednak wrażenie, że cała historia skończyła się zbyt szybko i zbyt łatwo. Nagle wszystko odwróciło się na korzyść głównych bohaterów, sprawa się rozwiązała i koniec. A gdzie jakieś wyjaśnienia, konsekwencje, następstwa? Przedstawiony w książce scenariusz może nie jest tak przerażający jak wizja świata w „Blackout”, lecz trzeba przyznać, iż kryzys gospodarczy jest sytuacją niezwykle prawdopodobną. Książka ta skłania więc poniekąd do refleksji nad obecną sytuacją na świecie i szerzącym się konsumpcjonizmem. Jest także dobrze skonstruowanym thrillerem sensacyjnym, którego lektura trzymała mnie w napięciu aż do ostatnich stron.

Tagi:

Kup książkę Chciwość

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chciwość
Inne książki autora
Blackout
Marc Elsberg0
Okładka ksiązki - Blackout

Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje przerwa w dostawie prądu – pełne zaciemnienie. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa...

Zero
Marc Elsberg0
Okładka ksiązki - Zero

Kto raz trafi do Sieci, nigdy z niej nie wyjdzie... Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora