Chłopiec, kret, lis i koń

4/2023

„Chłopiec, kret, lis i koń”

Macie czasem ochotę na książkę, w której nad tekstem przeważają rysunki? Ja na przykład dziwiłam się, że osoby dorosłe coraz częściej sięgają po takie lektury. Ale jako że nie lubię oceniać czegoś, przez co nie przebrnęłam, to postanowiłam spróbować. Na pierwszy raz wybrałam pracę Charliego Mackesy. „Chłopiec, kret, lis i koń” jest książką bardzo chwaloną, wobec czego liczyłam, że się nie zawiodę.

Opis z tyłu okładki zachęca czytelnika twierdzeniem, że ta książka jest jak uścisk przyjaciela, który przyszedł, be wesprzeć w najgorszym momencie. Ma to być historia o przyjaźni i miłości, która dodatkowo przypomni o powodach, dla których warto się nie poddawać. Muszę przyznać, że brzmi to bardzo zachęcająco.

„Chłopiec, kret, lis i koń” to książka tak naprawdę dla wszystkich. Dla małych i dużych, dla wesołych i smutnych, dla wyluzowanych i zestresowanych. Ukazane są w niej ważne wartości, o których warto pamiętać. Poznajemy bohaterów, którzy bardzo się od siebie różnią, a mimo to, dochodzą do porozumienia. Pokazują tym, że nieważne kim się jest i co się robi, to zawsze, ale to zawsze zasługuje się na szacunek, miłość i przyjaźń. Opowieść o chłopcu, krecie, lisie i koniu jest opowieścią naprawdę banalną, a mimo to zasługuje na dużo dobrych słów. Pokazuje, że w życiu jest ogromna ilość przeciwności losu, ale daje też dużo czułości i nadziei na przyszłość. Ta książka bardzo inspiruje do przemyśleń nad sobą i bliskimi. Możemy czytać ją sami, ale idealnie sprawdzi się też jako bajka na dobranoc dla naszych pociech. Przez to, że nad tekstem górują rysunki, możemy zachęcić dziecko do tego, aby samo spróbowało zinterpretować niektóre sytuacje. A co do samych rysunków, to mimo że są to proste, nieskomplikowane malunki, to aż chce się na nie patrzeć. Tekstu jest mało, ale dialogi wywołują masę emocji. Wzruszenie czy głośny śmiech może być efektem ubocznym czytania tej książki.

Podsumowując, oceniam „Chłopca, kreta, lisa i konia” na bardzo pozytywną i inspirującą książkę. Przekonałam się na własnej skórze, dlaczego ma ona tyle pozytywnych opinii. Na pewno skuszę się też na inne tego typu książki. 10/10

Informacje dodatkowe o Chłopiec, kret, lis i koń:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-8125-778-7
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Dodał/a opinię: Wiktoria Guzik

Tagi: dla dzieci dla młodzieży

Zobacz opinie o książce Chłopiec, kret, lis i koń

Kup książkę Chłopiec, kret, lis i koń

Powrót matki
Danuta Awolusi ;