Co zrobić z tą górą śmieci?

"Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie. Potrzebuje naszej pomocy, również twojej. Pomyśl, co możesz dla niej zrobić. I działaj!"

Wydaje się, że problem śmieci jest nam wszystkim dobrze znany, chociaż gdy spojrzymy, co się dzieje w lasach lub jeziorach a nawet nad morzem, to już tak jakby wielu z nas nie miało pojęcia o tym jak prawidłowo segregować śmieci.
Każdy człowiek produkuje rocznie coraz więcej śmieci, gorzej, że są to śmieci nie utylizowane, i jeśli tak dalej będzie to ziemia może zamienić się w wielkie wysypisko śmieci, w śmietnik. Jest to bardzo proekologiczna lektura przeznaczona dla młodych czytelników. Czytałam i oglądałam książkę razem z wnukami. Ilustracje są bardzo pomocne, zwłaszcza dla dzieci. Zmora naszych czasów jest nadmierna konsumpcja, co autor bardzo trafnie uchwycił w tej publikacji. Zaczynamy od urodzinowego przyjęcia. Już po takiej skromnej imprezie zostaje bardzo dużo odpadków, nawet sami o tym nie myśleliśmy jaka jest tego skala. Te wszystkie talerzyki, sztućce, słomki, kubki - dobrze jeśli papierowe, ale gdy jeszcze plastik..., baloniki, opakowania po słodyczach, po napojach a nawet po prezentach, które niby zawsze muszą być a przecież potem się je wyrzuca. A przecież nie tylko na urodziny są takie przyjęcia, zresztą nawet bez okazji zużywamy również sporo odpadków.
Bohaterowie tej książki zachęcają do ograniczenia ilości kupowanych rzeczy. Nie zawsze zepsute urządzenia należy wyrzucić, można je przecież spróbować chociaż naprawić. A można nawet pokusić się o więcej, na przykład zrobić prezent własnoręcznie z ogólnie dostępnych materiałów. Ja pamiętam dawne czasy, gdy tak się właśnie robiło. I takie prezenty niekoniecznie są gorsze, są innowacyjne i jedyne w swoim rodzaju. Wystarczy trochę chęci i kreatywności. "Co zrobić z tą górą śmieci?" to bardzo potrzebna i niezwykle ciekawa lektura. Autorzy za pomocą tekstu i obrazka próbują przekonać dzieci do ograniczenia zakupów i wyrzucaniu śmieci, jednocześnie namawiając je, by nie kupowali niepotrzebnych zabawek. Przedszkolaków można nauczyć już odpowiedniego zachowania oraz pomóc im stworzyć swój własny plan anty śmieciowy dla Ziemi, gdy dziecko same stworzy taki plan, to łatwiej będzie mu go przestrzegać. Moje wnuki postanowiły opracować swoje własne plany aby ratować Ziemię przed śmieciami.
A my, dorośli powinniśmy również się w te akcję zaangażować.
Polecam.

Informacje dodatkowe o Co zrobić z tą górą śmieci?:

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2021-05-26
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Ilustracje:Maciek Blaźniak
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: dla dzieci

Zobacz opinie o książce Co zrobić z tą górą śmieci?

Kup książkę Co zrobić z tą górą śmieci?