Cuda i cudeńka

Agnieszka Olejnik w „Cuda i cudeńka” przenosi czytelnika do malowniczego miasteczka, pozornie spokojnego i cichego, ale pełnego ukrytych historii i niespodziewanych wydarzeń. Kamienica z mansardą, będąca głównym miejscem akcji, staje się nie tylko siedliskiem tajemnic, ale też skupiskiem postaci, które razem tworzą niezwykłą, barwną opowieść o odzyskiwaniu nadziei, potrzebie bliskości i sile przyjaźni.

W centrum narracji znajduje się Lena, nowa lokatorka kamienicy, która zaczyna poznawać niezwykłych sąsiadów, stając się częścią ich życia. To właśnie poprzez relacje, jakie z nimi tworzy, odkrywa zakamarki ich historii, często pełnych tajemnic i burzliwych emocji. Jednym z niezwykle istotnych wątków jest relacja Leny z babcią Miecią. To opowieść o nowym początku, bo wnuczka i babcia poznają się na nowo. Babcia Miecia, izolująca się od ludzi, w tym od własnej rodziny, pełna uporu, trudna kobieta, staje się dla Leny inspiracją do troski i opieki, gdy okoliczności życiowe zmuszają ją do podjęcia się opieki nad babcią po przebytym udarze. To konfrontacja dwóch odmiennych światów, dwóch charakterów, gdzie miłość i troska Leny przynoszą zmianę w życiu kobiety, dotąd odizolowanej od otoczenia. Wątek Leny i jej babci jest prawdziwie wzruszający, pokazuje, jak otwarcie serca i gotowość do opieki nad innymi mogą odmienić życie zarówno opiekującego, jak i opiekowanego.

Z opisów postaci wyłania się wspaniała mozaika różnorodnych historii, skomplikowanych relacji i ukrytych tajemnic, które stopniowo ukazują swoje oblicza. Autorka umiejętnie splata wątki i pozwala czytelnikowi zgłębiać psychologię bohaterów, co czyni ich bardziej realistycznymi i poruszającymi. Postacie w powieści zyskują na głębi dzięki swoim unikalnym historiom życiowym. Borys, z którym Lena koresponduje, niezwykle tajemnicza postać, której obecność dodaje powieści nuty intrygi. Jakub, chłopak, który wprowadza niemałe zamieszanie w życiu głównej bohaterki, przyczyniając się do dynamiki i napięcia w fabule. Lena zaprzyjaźnia się z Francescą, ekscentryczną Włoszką prowadzącą sklepik z cudeńkami, panią Klara z pieskiem i innymi lokatorami kamienicy, którzy wnoszą do życia dziewczyny wiele barw. A ona odpłaca im się oddaniem i pomocną ręką. Autorka na podstawie relacji Leny z sąsiadami i w ogóle z innymi ludźmi pokazuje, że rozmowy, szczerość i wytrwałość potrafią zdziałać cuda, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Wartość prostoty, prawdziwości i otwartości na innych to fundamentalne przesłanie, które tkwi w sercu tej opowieści. Codzienne życie, choć pełne wyzwań, może być źródłem nadziei, wspólnego zrozumienia i wsparcia między ludźmi. To opowieść, która pomimo ukazania trudnych sytuacji, jest pełna nadziei, radości i wrażliwości. Autorka przywołuje prawdziwe życie, z jego kłopotami i radościami, ale także daje nadzieję, że nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć coś cennego.

Dodatkowym atutem tej książki jest jej lekkość. Olejnik potrafi zgrabnie poruszać poważne tematy, takie jak samotność, zanik rodzinnych więzi i małżeńska zdrada, jednocześnie zachowując swój lekki, przyjemny styl pisania. To sprawia, że lektura jest nie tylko pouczająca, ale też przyjemna i angażująca. Poprzez zróżnicowane wątki autorka snuje opowieść o życiu, które mimo że często daje porządnie w kość, pozostaje pełne nadziei, radości i uśmiechu.

„Cuda i cudeńka” wyróżniają się także subtelnym poczuciem humoru oraz wrażliwością w opisie codzienności. Olejnik zgrabnie łączy wątki wrażliwe z momentami humoru, tworząc książkę, która nie tylko wzrusza, lecz także bawi i angażuje czytelnika do ostatniej strony. Autorka nie ogranicza się jedynie do ukazania problemów codzienności czy wątków rodzinnych. Przemyca subtelne, ale istotne przesłanie o sile kobiet i kobiecej przyjaźni. Lena, główna bohaterka, stanowi symbol siły, empatii i determinacji. Jej postawa otwiera oczy na to, że zaufanie, cierpliwość i miłość mogą być drogą do poznania drugiego człowieka. Książka jest pełna emocji, które w sposób naturalny przechodzą na czytelnika. Olejnik oddaje zarówno radość, jak i smutek, nadając historiom postaci głębię i autentyczność.

„Cuda i cudeńka” to lektura, która zaskakuje bogactwem postaci, ich historiami i zróżnicowanymi wątkami. To opowieść o nadziei, miłości, empatii i sile kobiecej przyjaźni. Porusza nie tylko swoją fabułą, ale też przesłaniem, jakie przemyca. To książka, która zgrabnie łączy codzienność z magią i optymizmem, pozostawiając czytelnika z uczuciem ciepła i refleksji nad życiem oraz relacjami międzyludzkimi.

Informacje dodatkowe o Cuda i cudeńka:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-10-18
Dodał/a opinię: maitiri_books

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Cuda i cudeńka

Kup książkę Cuda i cudeńka

Apetyt na więcej
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Apetyt na więcej

Życie nie zawsze układa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a szczęście kryje się w najmniej spodziewanych miejscach. Jak rozpoznać drogę, która do niego...

Dworek w Miłosnej
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Dworek w Miłosnej

Wyobraź sobie długą, wysadzaną strzelistymi drzewami aleję, wiodącą do pełnego wspomnień dworku w stylu angielskim. Zajrzyj do rosarium z ogrodnikiem...