Czas egzorcystów

Z Konradem Lewandowskim spotkałam się już w bardziej fantastycznych powieściach a tu patrzę kryminał. Za kryminałami jakoś nie przepadam ale motyw religijny, autor Polak spróbowałam i nie zawiodłam się. Najbardziej zachwyciły mnie postacie występujące w książce. Każda ma oryginalny, niepowtarzalny charakter i styl bycia. Bohaterowie są zabawni i wzbudzający sympatię.

Dużo ciekawych elementów psychologicznych, związanych z wiarą oraz szczypta dobrego humoru. Wszytko w pięknej tajemniczej zagadce. Już w prologu jesteśmy świadkami dwóch bardzo nietypowych samobójstw. Swoją drogą strasznie podoba mi się opis przeżyć maszynisty, który panicznie boi się tego, że ktoś mu wskoczy na tory. Chwilę potem na ten temat nietypowych śmierci rozmawiają dwaj główni bohaterowie komisarz policji Louvain i redaktor Bilecki. To z ich perspektywy poznamy całą historię. Obaj rozstrzygają sprawę pod kątem samobójstwa, morderstwa czy najbardziej w tym momencie im pasującego dzieła samego diabła.

Komisarz, który jest najważniejszy w tej opowieści prócz rozwiązania tajemniczej sprawy zmaga się z własnymi poglądami i wiarą. Były oficer SB, który udaje przesadnie pobożnego dla własnych korzyści. Pomaga mu to utrzymać się w pracy i czasem ratuje własne sumienie. Nie jest pewny co do Boga, nie zna dobrze też samego siebie, wie jedynie, że z odejściem z policji na pewno by sobie nie poradził.

Bardzo pobożny redaktor również zainteresowany tajemniczą sprawą prócz tego przeżywa swoja pierwsza miłość. Wszytko powinno być tak jak kościół nakazał tyle, że Kościół może mieć inne plany. Postać chwilami zabawna i lekko irytująca swoimi poglądami ale czytając o jego miłosnych uniesieniach i rosnącym przywiązaniu nabieramy do niego uczucia sympatii i współczucia.

Poznajmy także innych równie ciekawych policjantów, księży, podejrzanych egzorcystów i egzorcyzmowanych. Dowiadujemy się, że psychopaci są wśród nas – a najlepiej sprawdzą się w roli księdza egzorcysty. Choroby psychiczne są dla Kościoła tylko dziełem Złego. Z poważnych tematów wynika wiele zabawnych sytuacji.

Ile w tych wszystkich egzorcyzmach jest prawdy a ile udawania? Kiedy jest to kryzys wiary a kiedy prawdziwe opętanie? Ile człowiek jest w stanie poświecić by doprowadzić sprawę do końca? To wszystko dowiecie się czytając. Naprawdę polecam. Świetny i wciągający kryminał a także dobra książka ukazująca gorszą stronę kościoła i najlepsza rozrywka.

Najważniejsze, że akcja dzieje się w naszym pięknym kraju. Mamy nawiązania religijno-polityczne. Bohaterowie swoimi stosunkami do Kościoła mogą wzbudzać zarówno niechęć jak i sympatię a tu już zależy od nastawienia.

Informacje dodatkowe o Czas egzorcystów:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-11-24
Dodał/a opinię: Sadu

Zobacz opinie o książce Czas egzorcystów

Kup książkę Czas egzorcystów

Ksin na Bagnach Czasu
Konrad T. Lewandowski0
Okładka ksiązki - Ksin na Bagnach Czasu

,,Ksin na Bagnach Czasu" to ostatnia część ,,Sagi o kotołaku", napisana przez Konrada T. Lewandowskiego po 27 latach od rozstania z serią. W ten sposób...

Bursztynowe Królestwo
Konrad T. Lewandowski0
Okładka ksiązki - Bursztynowe Królestwo

Mandżuria, ostatnia dekada XIX wieku. Polscy poszukiwacze złota i zbiegowie z Sybiru spotykają ukrytą w górach Małego Chinganu gminę niedobitków Tajpingów...