Czereśnie prosto z drzewa

Przeczytałem opowiadania ze zbioru Czereśnie prosto z drzewa Karola Ketzera i muszę powiedzieć, że proza tego młodego debiutanta zredukowała (pozytywnie) wszystkie moje najśmielsze (czytaj: najbardziej hejterskie) oczekiwania. Przyznam, że podszedłem do lektury jak zwykle ,,na nie", czyli z dużą dozą sceptycyzmu. Powiedziałem sobie: przeczytaj spokojnie i tak masz przed sobą kolejnego młodego aspiranta pióra, który nie ruszy twojego wysublimowanego smaku literackiego. O jakże gorzko (a właściwie: słodko) się pomyliłem! Dlaczego? Otóż po pierwsze: nie czytałem spokojnie, bo co chwila serwowano mi wartką narrację, jednym razem czystą akcję, czyste ,,dzianie się", innym razem (równie wartkie) dialogi, intertekstualne dygresje i krytycznie nawiązania narratora do kultury popularnej. Po drugie: spotkałem się z bardzo sugestywnymi i poruszającymi wyobraźnie opisami miejsc oraz postaci, które choć fizycznie obecne jedynie na papierze (e-book podobno wkrótce) - z ,,papierowością" czy ,,papierowatością" nie mają nic wspólnego! Co to znaczy dla wartości tych opowiadań? Jako zwykły czytelnik mogę powiedzieć, że najlepsze w Czereśniach prosto z drzewa jest pokazanie postaci w działaniu, w którym poznajemy ich złożone charaktery i niestandardowe nastawienie do świata. Zawsze jest to nastawienie pokazujące wiele różnych perspektyw, z których każda ma do zaoferowania coś ciekawego, każda coś nowego. Już pierwsze opowiadanie (Myśli nadwartościowe) przedstawia cały wachlarz młodych bohaterów, których codzienność kręci się wokół zakrapianych alkoholem wieczorów, wypalonych jointów i zdradzonych związków. Wszystko podane w bardzo przystępnym stylu, który nie zmęczy Was tak, jak mógłby zmęczyć Doktor Faustus Tomasza Manna albo tysiącstronicowa powieść o nocy w muzeum od Umberto Eco. Czereśnie prosto z drzewa czyta się lekko i przyjemnie, a do tego zabawnie - widać inteligentne poczucie humoru autora i bardzo dobre wyczucie słowa.

Informacje dodatkowe o Czereśnie prosto z drzewa:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2013-04-18
ISBN: 978-83-7722-606-3
Dodał/a opinię: Marek Grzybowski

Zobacz opinie o książce Czereśnie prosto z drzewa

Kup książkę Czereśnie prosto z drzewa