Czerwona zemsta

Przeczytałam książkę i jestem w szoku. Jeszcze kołaczą się we mnie emocje po tak niezwykłej lekturze. W ostatnim czasie powstaje wiele książek o tematyce dotyczącej II wojny światowej i obozów śmierci. Jednak niewiele jest publikacji traktujących o losach partyzantów i żołnierzy AK po zakończeniu wojny. Dlatego byłam bardzo ciekawa jak autor przedstawi ten fragment historii naszego kraju, o którym nie  mówi się za wiele ani w szkole ani w telewizji.

Już od pierwszych stron porwała mnie historia "Orlika", "Spokojnego" i Janka oraz ich współtowarzyszy broni. Narastające tempo akcji sprawiało, że z żalem odkładałam książkę. Niestety po niektórych opisach trudno mi było przejść do dalszych rozdziałów ze względu na drastyczność opisów brutalności działań ubeków i funkcjonariuszy NKWD.  Plastyczność opisów sprawiała, że nie mogłam przejść nad tym co przeczytałam do porządku ze swoimi emocjami.

Bohaterowie są bardzo dobrze opisani, ze swoimi wadami i zaletami. Ich wielowymiarowość sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością, chociaż historia którą przedstawia jest tragiczna. Dzięki temu zabiegowi lepiej wczuwamy się w emocje ludzi, którzy podejmują nie zawsze dobre decyzje. O ile można zrozumieć partyzantów, którzy w obronie ludności zabijają ubeków i funkcjonariuszy NKWD, to już nie można zrozumieć, gdy brat wydaje brata ubekom. Największe czystki zaczęły się na Lubelszczyźnie, gdzie pierwsze oddziały Sowietów zaczęły wprowadzać nowe porządki ustrojowe a następnie rozlały się na cały kraj. Oczywiście bogata paleta bohaterów dostarczy wam wielu emocji, gdyż każda z postaci bardzo jest ważna w tej powieści.

Moje serce skradła mała, rezolutna Emilka, która słynęła z ciętego języka, ale też z umiejętności przetrwania godnej żołnierza.

Autor w "Czerwonej zemście" oddał hołd prawdziwym Polakom, którzy nie wahali oddać swojego życia za wolną Polskę. Byli przeciwni szerzeniu się komunizmu, który niewolił ludzi. Wszelki opór stawiany nowej władzy był karany więzieniem lub śmiercią. Czytając o tych walecznych ludziach posiłkowałam się internetem, gdzie mogłam sprawdzić informacje o amnestii dotyczącej żołnierzy AK, którzy za to, że się ujawnili zostali uwięzieni i torturowani lub wysyłani w wagonach bydlęcych na Syberię. Przyznaje się, że musiałam odświeżyć sobie informacje dotyczące okresu powojennego. Nie pamiętam, aby na historii uczono o tych niechlubnych wydarzeniach naszego narodu.

Informacje dodatkowe o Czerwona zemsta:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2019-06-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8147-405-4
Dodał/a opinię: czytamdlaprzyjem

Tagi: seryjni mordercy

Zobacz opinie o książce Czerwona zemsta

Kup książkę Czerwona zemsta

W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Napad
Krzysztof Goluch0
Okładka ksiązki - W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Napad

Miłość, zemsta i tajemnice, których nie sposób rozwikłać.  Między Elizą, córką szefa polskiego wywiadu, i Wiktorem Adamczewskim, sprawującym nad nią opiekę...

W tajnej służbie II Rzeczpospolitej. Zdrajca
Krzysztof Goluch 0
Okładka ksiązki - W tajnej służbie II Rzeczpospolitej. Zdrajca

Miłość, zemsta i tajemnice, których nie sposób rozwikłać. Między Elizą, córką szefa polskiego wywiadu, i Wiktorem Adamczewskim, sprawującym nad nią opiekę...