Czy już zasnęłaś

Uwielbiasz historie, które czytają się same, odprężają i wciągają? „Czy już zasnęłaś” Kathleen Barber to opowieść kryminalna, na której podstawie ma pojawić się serial – nie mogę się doczekać. Od tej książki ciężko się oderwać, o co zadbała autorka. Ale do brzegu!

30-letnia Josie mieszka w Nowym Jorku wraz z chłopakiem, choć chwilowo jest on na dłuższym wyjeździe. Josie jest zatem sama, gdy pewna dziennikarka śledcza wraca do zbrodni, która miała miejsce kilkanaście lat wcześniej. Nie wynika z tego nic dobrego. Wracają bolesne wspomnienia, a karuzeli szaleństwa nie sposób zatrzymać – wszyscy są zaintrygowani serią podkastów, których autorem jest dociekliwa dziennikarka. Czy może wyjść z tego coś dobrego? Czy to cokolwiek zmieni w sprawie morderstwa Chucka Buhrmana – ojca Josie?

Dzięki wydawnictwu Znak Literanova, jestem świeżo po lekturze. Strasznie wyczekiwałam przesyłki, ponieważ opis obiecywał mi dużo emocji. Nie zawiodłam się. „Czy już zasnęłaś” to książka, w której nie znajdziecie nużących opisów. Nie znajdziecie również banalnego romansu ani wymuszonych żarcików. Znajdziecie za to świetne fragmenty podkastów, które zaostrzają akcję. Znajdziecie również fragmenty rozmów użytkowników przeróżnych portali społecznościowych, którzy na bieżąco analizują pojawiające się podkasty. Duża grupa nieznanych sobie osób żyje zbrodnią sprzed lat – niesamowity realizm!

Kulała natomiast kreacja bohaterów. Nie przekonali mnie do siebie. Byli nieco przeźroczyści. Niby wiele opisów, ale jednak czegoś brak. Podobnie odebrałam stronę emocjonalną – działo się dużo, jednak czasami coś jakby nie stykało. Raz moje serducho biło jak szalone, a za chwilę jakbym czytała inną książkę. Szkoda, bo gdyby te dwie kwestie były bardziej dopracowane, książka byłaby rewelacyjna! A tak, jest tylko dobra.

Zakończenie? Podobało mi się, ale mogłoby mu towarzyszyć więcej emocji. W przypadku takich książek, często człowiek nie może się doczekać ostatniej strony i wyjaśnienia zagadki. Owszem, byłam ciekawa, kto w końcu zabił, ale nie przewracałam kartek w zawrotnym tempie.

„Czy już zasnęłaś” to dobra pozycja dla tych, którzy lubują się w nierozwiązanych zagadkach kryminalnych. Nie ma dramatu i nie ma rewelacji, ale mimo wszystko jest zabawa, która odpręża i daje radochę z czytania. O tej książce powinno być głośno i jestem pewna, że serial na jej podstawie zrobi furorę – oczywiście o ile reżyser zdoła odtworzyć klimat. A poza tym, jak wiadomo – najpierw książka, potem serial. Czytajcie!

Informacje dodatkowe o Czy już zasnęłaś:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-06-05
Tytuł oryginału: Are You Sleeping
Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Dodał/a opinię: MariDa

Tagi: Kraków

Zobacz opinie o książce Czy już zasnęłaś

Kup książkę Czy już zasnęłaś