Dama z blizną

"Dama z blizną", to w zasadzie moje pierwsze zetknięcie się z podgatunkiem kryminału, jakim jest kryminał polityczny. Samą polityką nigdy nie byłam szczególnie zainteresowana, więc tego rodzaju tematyka nie pociągała mnie również w książkach. Postanowiłam jednak spróbować czegoś nowego, przełamać nieco moje dotychczasowe przyzwyczajenia czytalnicze i tak oto sięgnęłam po najnowszą powieść Izabeli Szylko. Czy była to dobra decyzja? Przekonajmy się!

Głównym wątkiem powieści jest zabójstwo jednego z kandydatów na prezydenta - Marka Dobosza, który przed swoją śmiercią zaczynał cieszyć się coraz większym poparciem ze strony społeczeństwa, a także swoich partyjnych kolegów. Jego śmierć wprowadza więc nieco chaosu i zamętu na scenę polityczną Polski, a jako główny powód morderstwa większość zgodnie uznaje wątek polityczny.

Historia przedstawiona w książce rozpoczyna się jednak nieco wcześniej, gdy sama kampania dopiero się rozkręca, a Marek Dobosz nie jest jeszcze szeroko znaną personą w świecie polityki. Ofiarą seryjnego mordercy grasującego w Warszawie pada wtedy jego żona - Adela Dobosz. W ostatniej chwili zostaje jednak uratowana przez komisarza Hardego, któremu udaje się wpaść na trop przestępy. Adela z całego zajścia, poza oczywistymi ranami w psychice, wychodzi jedynie z tytułową blizną na twarzy. Czy porwanie Adeli, to czysty przypadek? A może ma coś wspólnego z działalnością polityczną jej męża? Czy wątek ten wpłynie na przebieg kampanii? A może to właśnie wspomniane porwanie będzie miało bezpośredni wpływ na późniejsze morderstwo niedoszłego prezydenta Polski?

Jedno jest pewne, w tej książce nic nie jest takim jakim się z pozoru wydaje. Kiedy w głowie układamy sobie wszystkie fakty w logiczną całość i wydaje nam się, że znamy już przebieg całej historii i rozwiązanie zagadki, okazuje się, że wszystko co dotąd wiemy, albo może raczej, co wydaje nam się, że wiemy, zostaje wywrócone do góry nogami.

Powieść czyta się bardzo szybko i lekko, mimo iż poruszana w niej tematyka do lekkich nie należy. Spędziłam z nią naprawdę przyjemne kilka godzin i zdecydowanie się na niej nie zawiodłam. Wam również polecam po nią sięgnąć i dać się zaskoczyć autorce.

Informacje dodatkowe o Dama z blizną:

Wydawnictwo: Wydawnictwo O'Rety
Data wydania: 2021-06-10
Dodał/a opinię: testerka_ksiazek

Tagi: seryjny morderca

Zobacz opinie o książce Dama z blizną

Kup książkę Dama z blizną

- My nie zostaniemy na kolacji, partia wzywa.
- Myślałem, że ojczyzna.

- Mówimy partia, a w domyśle...

- Lenin?

- Żartowniś z pana! - Olczak roześmiał się nieszczerze. - A w domyśle naród.

Tej nocy spała bez piżamy. To niewiarygodne, jak ocieplenie klimatu może pozytywnie wpływać na ludzi - pomyślał Marek Dobosz. Majowy dzień, Warszawa, a temperatura jak na Karaibach.

Poszukiwacze siódmej księgi
Izabela Szylko0
Okładka ksiązki - Poszukiwacze siódmej księgi

Londyński prawnik Jerzy Adams przyjeżdża do Krakowa na pogrzeb babki. Spotkanie z Alicją, prowadzącą poszukiwania zaginionej księgi rękopisu De revolutionibus...

Madonna z hiacyntem
Izabela Szylko0
Okładka ksiązki - Madonna z hiacyntem

Skazany za zamordowanie kochanki znany aktor Jacek Jarecki na mocy amnestii wychodzi po dziesięciu latach na wolność. Twierdzi, że jest niewinny i chce...