Decyzja

Charlotte Link należy do tej grupy autorów, których książki kupuję w ciemno, bez sprawdzania o czym będą – i jeszcze nigdy mnie nie rozczarowała. Ma talent do prowadzenia opowieści w taki sposób, że czytelnik nie chce oderwać się od lektury… Tak było również i w tym przypadku.

„Decyzja” Charlotte Link nie jest łatwą książką, choć dobrze się ją czyta. Dotyczy tematu bolesnego i trudnego: procederu handlu ludźmi. Na początku poznajemy śliczną młodziutką Selinę, która zdobywa się na odwagę, by uciec z domu, w którym jest więziona przez ludzi, którzy zwabili ją obietnicą wielkiej kariery w modelingu. Jej pełna napięcia ucieczka, opisana tak, że czytelnik czuje strach i napięcie tej dziewczyny, rozpoczyna naszą przygodę z powieścią Charlotte Link, wciągając nas w okrutny i bezwzględny świat.

Dalej spotykamy Simona, przystojnego czterdziestolatka, który po rozwodzie z żoną próbuje jakoś na nowo ułożyć sobie życie. Poznaje Kristinę, z którą zaczyna go dość dużo łączyć, jednak jego niezdecydowanie i nieumiejętność przeciwstawienia się byłej żonie sprawiają, że związek przechodzi trudne chwile. Simon chce na Boże Narodzenie zabrać dwójkę swoich dzieci do domu jego ojca we Francji, a ponieważ nie chce im przedstawiać nowej towarzyszki swego życia, skazuje Kristinę na samotne święta. Kobieta jest rozżalona i zrywa z nim, a jego dzieci odwołują przyjazd. Simon sam już nie wie, co dalej robić, jest przygnębiony i zdenerwowany. Wie, że była żona nim manipuluje, traktując jak opiekunkę do dzieci wtedy, gdy jej jest to wygodne, nie zwracając uwagi na to, czy ona nie ma własnych planów. W takim stanie ducha natyka się na dwóch strażników prowadzących młodą, bardzo nędznie wyglądającą kobietę. Simon pomaga jej, płacąc strażnikom za zniszczenia, których według nich dokonała – i w ten sposób poznaje Nathalie (na swoje nieszczęście). Ten jeden gest pomocy sprawia, że Simon zostaje wplątany w aferę i znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie., Zresztą – nie tylko on. Sprawy komplikują się coraz bardziej i życie Simona zostaje wywrócone do góry nogami.

Innym wątkiem powieści (który, przyznam, choć krótszy, zainteresował mnie znacznie bardziej niż historia Simona i Nathalie) jest historia rodziny Kiriła i Iwany, którzy opuszczają rodzinne miasto i przyjeżdżają wraz z dziećmi do Sofii, w poszukiwaniu lepszego życia. Zmiana otoczenia nie poprawia jednak ich sytuacji: także tutaj cierpią z powodu biedy i muszą martwić się o przyszłość. Ich ciężką sytuację wykorzystują bezwzględni ludzie.

Czy sprawa Nathalie, Kiriła i Iwany oraz ucieczki Seliny wiążą się ze sobą? Dlaczego Nathalie ucieka? Kim jest jej ukochany i dlaczego nie pozwolił zawiadomić o ich kłopotach policji? Co stanie się z córką Iwany i Kiriła?

Muszę przyznać, że para (choć wcale nie są parą) głównych bohaterów – Simon i Nathalie – bardzo mnie denerwowała. Jego niezdecydowanie, naiwność, poddawanie się losowi, poczucie odpowiedzialności za losy całego świata – szczerze mówiąc, wcale się nie dziwię, że Kristina postanowiła go porzucić. Z kolei Nathalie i jej niezrównoważenie, ataki paniki, płaczliwość i użalanie się nad sobą (choć trzeba przyznać, że ma prawo być niezbyt normalna, kiedy pozna się, co przeżyła w dzieciństwie) działała mi na nerwy do ostatniej strony. Co nie znaczy, że książka mi się nie podobała – wprost przeciwnie: podziwiam Charlotte Link za to, że potrafi pisać w taki sposób, że nawet jeśli postać nie zbudzi sympatii, czytelnik chce poznać jej losy i nie może oderwać się od lektury.

To książka o tym, jakie piekło potrafi zgotować człowiek drugiemu człowiekowi. A także o marzeniach, pragnieniach i uczuciach, które potrafią zaburzyć obraz świata i sprawić, że nawet rozsądni ludzie podejmują decyzje, które ich samych zaskakują. Trzyma w napięciu do ostatniej karteczki i do końca nie jesteśmy pewni, jak rozwiążą się losy bohaterów.

Informacje dodatkowe o Decyzja :

Kup książkę Decyzja

Przerwane milczenie
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Przerwane milczenie

Od lat spędzają wspólnie urlop w idyllicznej angielskiej posiadłości Stanbury: jej właścicielka Patricia wraz z mężem Leonem i dwiema córkami...

Czas burz
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Czas burz

Niemcy 1914. W Europie wrze. W rodzinnym majątku Degnellys w Prusach Wschodnich życie toczy się jeszcze normalnie. Przede wszystkim 18-letnia córka...