Ostatni ślad

Elaine Dawson ma notorycznego pecha. Gdy chce polecieć do Gibraltaru na ślub przyjaciółki, Rosanny, okazuje się, że z powodu mgły na lotnisku Heathrow odwołano wszystkie loty. Zamiast czekać nocą w pełnej rozwścieczonych pasażerów hali odlotów, Elaine przyjmuje od nieznajomego, przystojnego, eleganckiego mężczyzny ofertę przenocowania w jego podlondyńskim domu. Wychodzi z nieznajomym i od tej pory ślad po niej znika. Policja nie znajduje ciała i umarza dochodzenie, przekonana że dziewczyna wykorzystała nadarzającą się okazję i po prostu uciekła z małego miasteczka od tyranizującego ją brata. Rosanna jednak nie wierzy w teorię ucieczki. Podejmuje prywatne śledztwo…

Informacje dodatkowe o Ostatni ślad:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2009-11-01
ISBN: 9788375081961
Tytuł oryginału: Die Letzte Spur
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Małgorzata Rutkowska-Grajek

Kup książkę Ostatni ślad

Ostatni ślad - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nie mogłam się doczekac tej książki i nie zawiodłam się
Avatar użytkownika - wiolcia80
wiolcia80
Przeczytane:2016-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Wpisz nazwę półki,
porywająca, trzymająca w napięciu od samego początku, czyta się ekspresowo gdyż nie można się oderwać, czekając finału
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Jak zwykle u Pani Link mamy wiele postaci, akcję rozgrywającą się w różnych miejscach, zawikłaną opowieść - może nie brzmi to zachęcająco ale dla znających jej opowieści to nic nowego. Dla mnie rekomendacją do przeczytania książki jest samo nazwisko autorki. Tym razem też się nie zawiodłam i z przyjemnością śledziłam losy bohaterów. Główna bohaterka Rosanna wraca do rodzinnych stron stęskniona za ojczyzną, za pracą dziennikarki a jednocześnie jest to jej ucieczka przed związkiem, w którym nie czuje się najlepiej. Jej dziennikarskie poszukiwania stają się zbyt prywatne, wikła się wiele trudnych wydarzeń.
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2015-04-03, Przeczytałam,

Elaine Dawson to klasyczna szara myszka- niezbyt urodziwa i niespecjalnie towarzyska. W jej życiu brakuje bliskich przyjaciół, a w domu nie czeka na nią żaden mężczyzna. Na co dzień kobieta wykonuje nudną pracę asystentki medycznej i zajmuje się bratem inwalidą. Wszystkie perspektywy poprawy losu są skutecznie tłamszone przez małomiasteczkową rzeczywistość, która dodatkowo podcina jej skrzydła.

Kiedy otrzymuje zaproszenie na wesele koleżanki z dzieciństwa, w odległym Gibraltarze, od razu dostrzega przelotną szansę dla siebie. Możliwość wyjazdu jest niczym wygrany los na loterii, a dobrego humoru nie psuje jej nawet świadomość, że wkrótce czeka ją smutny powrót do beznadziejnej rzeczywistości.

Tymczasem Elaine znika w tajemniczych okolicznościach.

Czy to możliwe, żeby opuściła lotnisko z tajemniczym mężczyzną?

Czy to on ją skrzywdził?

Rozwiązania zagadki podejmuje się Rosanna Hamilton, była dziennikarka, której zlecono napisanie cyklu artykułów o tajemniczych zaginięciach. Oprócz szansy powrotu do uwielbianego zawodu, otrzymuje możliwość wyjaśnienia, co stało się z koleżanką, która nie dotarła na jej ślub…

Charlotte Link wtajemnicza nas w kulisy niezwykle niebezpiecznej intrygi, umiejętnie manewrując między poszczególnymi bohaterami. Stopniowo wprowadza do powieści nowe wątki, które uświadamiają czytelnikowi, że zagadka jest znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydawało na początku utworu. A w momencie, kiedy jesteśmy już niemal pewni, kto zawinił, ponownie wraca do wcześniejszych podejrzanych, których zdążyliśmy dawno wykluczyć.

Autorka powieści wciąż wodzi nas za nos, na każdym kroku przypominając, że wszystko może być o wiele bardziej zagmatwane, niż sądziliśmy. Czasami warto trzymać się pierwszej wersji, bo zazwyczaj najprostsze wytłumaczenia są tymi właściwymi.

Powieść wykracza poza ramy klasycznego thrillera, czy kryminału. Autorka chętnie zakrada się w najciemniejsze zakamarki umysłów swoich bohaterów, poddając ich zachowania dogłębnej analizie. W niepokojący, ale niezwykle interesujący, sposób igra z ich uczuciami, uświadamiając nam przy okazji, że często dopiero w ekstremalnych sytuacjach zdajemy sobie sprawę z naszych intencji.

Mam wrażenie, że Link oferuje nam przede wszystkim książkę dla kobiet i o kobietach. Obserwujemy wahania pięknej Rosanny, która szybko ulega emocjom, podejmując przy tym trudną walkę z własnym rozsądkiem. Kobieta nie jest pewna, czy powinna ratować rodzinę, czy dać sobie szansę na szczęście u boku innego mężczyzny.

Link poddaje w wątpliwość znaczenie wielu fundamentalnych wartości, zmuszając nas do osobistej spowiedzi. Jak Ty zachowałabyś się z w takiej sytuacji? zdaje się pytać. Co dla Ciebie byłoby najważniejsze? Czy umiałabyś żyć z konsekwencjami swoich czynów?

Kolejna książka autorstwa Charlotte Link, którą przeczytałam. Mam wrażenie, że nie tylko wątek kryminalny jest tu najważniejszy, chociaż oczywiście od niego wszystko się zaczyna.Dla autorki równie istotne było przedstawienie historii i losów bohaterów. Tak jak w poprzedniej czytanej przeze mnie książce, każda postać miała znaczenie. Od głównej bohaterki, aż po starszego, emerytowanego właściciela mieszkania pana Cadwicka. Powieść zdecydowanie wciąga, zaginięcie Elaine, inne bestialskie zbrodnie popełnione podobnie i w tym samym czasie, wciągają nas w mroczny, tajemniczy klimat. Mimo to nie zabrakło miejsca na wątki obyczajowe, dramatyczne i miłosne. Bardzo przypadł mi do gustu styl pisania pani Link i na pewno przeczytam jeszcze inne jej powieści. Polecam ;)
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Rosanna Hamilton, mieszkając z mężem i pasierbem w Gibraltarze, przylatuje do Londynu, by napisać artykuł o zaginionych. Główną bohaterką ma być Elaine Dawson, koleżanka z dzieciństwa, która zaginęła przed pięcioma laty, w drodze na ślub Rosanny. Kobieta poznaje Marca Reeve'a, który był wiązany z zaginięciem Elaine, jako że, zaproponował jej nocleg, gdy lotnisko odwołało loty z powodu mgły. Mimo że nie postawiono mu zarzutów, wiele osób uznało go za winnego, co odbiło się na jego życiu prywatnym i zawodowym. Wszystko wskazuje na to, że Elaine postanowiła zniknąć, by uwolnić się od niepełnosprawnego brata. Próbując rozwikłać zagadkę, Rosanna trafia na nowe ślady. Książka wciąga, jak chyba każda autorki.
Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014, Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Kolejna z pozycji autorstwa Link przeczytana przeze mnie. Szkoda, że coraz mnie tych nieprzeczytanych. Podoba mi się, że ma tak wiele z powieści obyczajowej, a traktuje o miłości, trudnych życiowych wyborach i życiu po prostu. Kolejny raz autorce udało się stworzyć postaci, które wręcz wychodzą z książkowych stronnic. Mają swoje życie, charakter, przeszłość, która ich ukształtowała. Są ludźmi "z krwi i kości". Czy warto porzucić męża dla nowo poznanego mężczyzny? A co, gdy okazuje się, że ten mężczyzna cały czas oszukiwał? Przewodni temat to sztuka wyborów. Niezależnie czy złe czy dobre, mają swoje skutki, które potrafią zaważyć na całym życiu. Link pokazuje jednak, że nie ma jednak dróg bez wyjścia. Zawsze jest nadzieja na lepsze jutro, trzeba tylko zawierzyć sobie i działać.
O autorce tej słyszałam już wiele dobrego. Jest to córka znanej niemieckiej pisarki. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Została nawet okrzyknięta następczynią Agathy Christie. Elaine Dawson to życiowy nieudacznik. Nikt nigdy nie zwraca na nią uwagi. Pewnego razu zostaje zaproszona na ślub koleżanki. Już myśli, że wyrwie się ze swojego nudnego życia, gdy niespodziewanie znika. Kilka lat później dziennikarka Rosanna Hamilton ma napisać o niej artykuł i natrafia na pasjonujące ślady. Dawno nie czytałam tak trzymającej w napięciu i ciekawej książki. Fabuła gna praktycznie od pierwszej strony. Obserwujemy wiele zbrodni, które być może mają ze sobą coś wspólnego. Zakończenie było bardzo niespodziewane, myślałam długo kto za tym wszystkim stoi, ale się nie domyśliłam ponieważ pani Link wodziła mnie za nos. Bohaterowie są bardzo wyraziści. Polubiłam ich, ponieważ zostali dobrze wykreowani. Kolejnym wątkiem jest życie głównej bohaterki, które też mocno się skomplikuje. Okładka ciekawa. Nie pozostaje nic innego jak tylko Wam ją polecić.
Avatar użytkownika - Anna_Maria
Anna_Maria
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
To moje drugie spotkanie z twórczością Charlotte Link. Książka ta bardzo mi sie podobała, wciąga juz od pierwszych stron do samego końca. Czyta sie ja bardzo szybko i lekko, nie mozna sie wg od niej oderwać. Po przeczytaniu jej czuje jakis taki niedosyt. Zakończenie? no cóż, byłam bardzo zaskoczona. Tę książkę moge śmiało polecić, bo jest tego naprawdę godna. Napewno przeczytam pozostałe ksiązki i jestem pewna, że będą tak samo świetne jak ta.

Naprawdę  lubię  książki  Charlotte  Link. Mają swój klimat. Ale tą naprawdę wymęczyłam. Od połowy  zdrowo się  nudziłam  przy czytaniu.

Pewnego  dnia, w drodze na ślub koleżanki znika niepozorna Elaine Dawson. Poszukiwania nie przynoszą  żadnego skutku. Elaine jest  uznana za zaginioną. Pięć lat później owa koleżanka,  z zawodu dziennikarka próbuje dowiedzieć się  co tak naprawdę  się  wydarzyło.

Muszę przyznać,  że tym razem żaden z bohaterów nie wzbudził mojej sympatii. Każdy skupiony przede wszystkim  na sobie. No może trochę  Cedric, brat głównej bohaterki, który  praktycznie  od początku  przyznaje, że jest  nieudacznikiem. Rosanna jest z kolei bardzo nieszczęśliwa i znudzona w swoim małżeństwie. Swego czasu dobra dziennikarka teraz nie może się  odnaleźć  jako gospodyni  domowa. Od razu wykorzystuje okazję,  jaką daje jej były szef, by wyrwać się z domu.

Ogólnie historia  jest nawet ciekawą ale całość  można  by skrócić do połowy. Wątki poboczne rozwleczone do granic możliwości. Tak więc,  takie  sobie.

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-10-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Po prostu w porządku. Nie porywa, momentami lekko nudzi, ale jednak jej nie odłożyłam. Sposób przedstawiania postaci oraz wydarzeń przez autorkę sprawił, że chciałam czytać do końca. Zakończenia niektórych rozdziałów przypominają nieco ostatnie sekundy serialów Netflixa. Kończą się tak, że mimowolnie czytasz dalej. W całej historii jest jednak kilka elementów, do których nie sposób się nie przyczepić. Bohaterowie działają czasami nieracjonalnie, co bynajmniej wcale nie wynika z ich charakteru. Są to zachowania nielogiczne, które nie miałyby racji bytu w prawdziwym życiu. To trochę zakłóca odbiór fabuły. Nie spodobało mi się również zakończenie. To chyba pierwszy raz, kiedy gdzieś po połowie lektury trafnie przeszło mi przez myśl, kto jest sprawcą całego zamieszania. Finał nieco rozczarowujący. Ogólnie książka nie jest zła, nadal uważam, że warto po nią sięgnąć, chociaż z pewnością nie jest dla każdego. Wyraziste postaci, przemyślana wielowątkowość i zwroty akcji to mocne strony tej autorki. Drugi raz jej na pewno nie przeczytam, ale mogę stwierdzić, że jest po prostu okej. Z biegiem czasu zaginie w czeluściach pamięci.

Po książki pani Link sięgam bez obawy. Są takie jak lubię: intrygujące, zagęszczające atmosferę, wciągające i trup nie ściele się na każdym kroku. Mimo to jest jakaś intryga, zabójstwo, tajemnica i elementy romansowo - obyczajowe. Po przeczytaniu książki zadaję sobie pytanie, czy zawsze należy dążyć do odkrycia tajemnicy? W tym wypadku zaginięcia młodej dziewczyny. Taka decyzja podjęta przez główną bohaterkę uruchamia inne zdarzenia. Jakie? Przeczytajcie sami. Rozczarowało mnie jednak trochę zakończenie.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2018-02-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

To już moje dziesiąte spotkanie z Charlotte Link i jej kolejną powieścią pt. '' Ostatni ślad '' . Jest to bardzo dobra lektura , jednak nie rewelacyjna . Czytanie zaczynamy od wizyty w sądowej kostnicy towarzysząc pewnej prostytutce która została poproszona o identyfikację zwłok innej dziewczyny , jak się okazało , również prostytutki . No no no , myślimy sobie nieźle się zaczyna , od trupa . Co jest pewną nowością w twórczości tej autorki , ponieważ u niej trup to sprawa drugorzędna i najczęściej pojawia się zdecydowanie później . Jednak póki co musimy obejść się smakiem , gdyż pani Link porzuca zamordowaną w bestialski sposób prostytutkę i prezentuje nam Elaine Dawson , młodą lecz zahukaną i zakompleksioną szarą mysz , która na co dzień zajmuje się opieką nad kalekim sparaliżowanym bratem . Okazuje się że owa Elaine po raz pierwszy od bardzo długiego czasu wybrała się w podróż samolotem . Miała polecieć do Giblartaru na ślub swojej koleżanki z dziecięcych lat . Niestety z powodu złej pogody wszystkie loty zostały odwołane , a po Elaine zaginął wszelki ślad . Trochę więcej możecie się dowiedzieć z opisu chociażby tutaj na L.C tradycyjnie przy książce , lub z relacji i opinii innych czytelników . Moja opinia na temat tej książki jest dobra , jednak parę rzeczy mi że tak to nazwę '' zazgrzytało '' . Mianowicie nieodparte wrażenie że w książce jest za dużo postaci , a każda z nich ma swoje za uszami . Lubię psychologiczno obyczajowe dokładne portrety osobowościowe w wykonaniu Charlotte Link , jednak w tym wypadku odczułam jakiś przesyt . Za dużo tym razem tej psychologii , a co gorsze , zbyt '' łopatologicznie '' . Za dużo problemów , za dużo '' porad '' , wręcz niemal moralizatorstwa . A jeśli nawet jeszcze nie , to już bardzo blisko . Bo co my tutaj mamy . Ułomność fizyczna i emocjonalna , problem zdrad i niemożności porozumienia w małżeństwie . Kłopoty z synami , dorastającymi nastolatkami , oraz z brakiem kontaktów z biologicznym synem . Problem porzucenia syna przez niedojrzałą do macierzyństwa studentkę . Problem wyborów i ich braku . Problem stręczycielstwa i zniewalania kobiet . Po prostu wszyscy mają problemy , co jeden to większy i gorszy . Zabrakło mi tutaj chociaż jednego '' normalnego '' , chociażby chwilowo szczęśliwego , albo chociaż zadowolonego człowieka . Nie podobało mi się też zakończenie . Czytałam ją do czwartej rano , tak się zanurzyłam w tych wszystkich '' nieszczęściach '' , że nie mogłam się oderwać . A koniec mnie całkowicie rozczarował . Ktoś tu napisał że balon rósł rósł i pękł . Ja miałam podobne odczucia na końcu . Balon nadmuchany do ogromnych rozmiarów tymi wszystkimi ludźmi i ich nieszczęściami , a potem paf...i w dłoni został mi tylko ...sznurek ? Jednak książkę polecam . Jeśli ją trochę '' przefiltrujemy '' okaże się całkiem przyzwoitą lekturą .

Decyzja
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Decyzja

A co, jeśli w niewłaściwym momencie podejmiesz złą decyzję?Simon razem z dziećmi zamierza spędzić na południu Francji spokojneBoże Narodzenie. Nic jednak...

Złudzenie
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Złudzenie

Peter Simon, szanowany biznesmen, człowiek sukcesu, kochający mąż i ojciec znika bez śladu podczas podróży do Prowansji. Jego żona, Laura, zaczyna...