Droga do zapomnienia

Droga do zapomnienia leży za wodospadem łez. "Droga do zapomnienia" jest autobiografią Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera z czasów II wojny światowej, który stał się więźniem obozu jenieckiego Outram Road na Dalekim Wschodzie. Urodzony w 1919 r. Eric Lomax, urzędnik pocztowy i telegrafista, od najmłodszych lat facynował się koleją. Znał jej historię i podziwiał każdą maszynę, którą było dane mu zobaczyć. Kiedy wybuchła II wojna światowa, Eric zgłosił się jako ochotnik do wojska i wkrótce wyruszył do Singapuru. Po jego upadku, w lutym 1942 r., został pojmany przez Japończyków, gdzie - jako jeniec - zmuszany był do katorżniczej pracy przy budowie Kolei Śmierci. Liczbę ofiar tego przedsięwzięcia szacuje się dziś na ok. 100 tys. osób! Następnie autor trafił do Outram Road, gdzie był wieloktornie przesłuchiwany, torturowany, głodzony i upodlany. Po jakimś czasie wychudzony, pobity i osłabiony, ledwo trzymał się na nogach. W końcu celowo postanawia doprowadzić się do jeszcze gorszego stanu, a wszystko po to, żeby trafić do szpitala obozowego Changi. Był tam dwukrotnie i w końcu tam doczekał końca wojny. "Mój świat był nadal czarno-biały. Przyzwyczaiłem się do ukrywania prawdy, do maskowania swojego prawdziwego bólu - wolałem żyć nadzieją, że kiedyś minie, tak samo jak łudziłem się, że tortury mam już za sobą i że będę w stanie zapomnieć o Outram Road." Koniec wojny i powrót do rodzinnych stron, do narzeczonej, nie oznacza jednak powrotu do normalnego życia. Eric jest zamknięty w sobie, życzy oprawcom jak najgorzej. W pamięci ma zwłaszcza twarz młodego tłumacza - Takashi Nagase, który był obecny przy jego torturach. Teraz dopiero rozpoczynał się dla autora czas, kiedy należy rozliczyć się z przeszłością i zacząć żyć na nowo. Czy jednak naprawdę można to zrobić? Czy można wybaczyć oprawcom, ludziom, którzy wyrządzili nam krzywdę? Czy można pokonać chęć zemsty, pozbyć się koszmarów i demonów przeszłości? "Nie było jednej dominującej postaci, na której mógłbym skupić swój gniew, ale ze względu na znajomość mojego języka tłumacz stał się dla mnie łącznikiem z tamtymi wydarzeniami. To on grał główną rolę w moich wspomnieniach, stał się moją prywatną obsesją. Jego bełkotliwy, łamany angielski; niekończące się pytania, którymi nas zamęczał; ciągłe powtórzenia; to, że dawał głos wielkiemu, krnąbrnemu podoficerowi - reprezentował ich wszystkich i dla mnie był uosobieniem najgorszych męczarni". Eric Lomax i Takeshi Nagase spotkali się w 1995 r. na moście na Rzece Kwae Yai. "Droga do zapomnienia" bardzo mi się podobała. Jest to opowieść o człowieku, który pokonał w sobie chęć zemsty i wybaczył oprawcy. Opowieść o człowieku pokaleczonym przez życie, który jednak odnalazł w sobie siłę, aby zapomnieć i przebaczyć. Drugim bohaterem jest właśnie Takeshi Nagase, który również przez 50 lat zmagał się z przeszłością. I jego prześladowało przez cały czas to, czego się dopuszczał. Kiedy Eric szukał drogi do zapomnienia, Takeshi Nagase pragnął... przebaczenia. I to dali sobie nawzajem, kiedy się spotkali. Spokój duszy. Po przeczytaniu byłam naprawdę poruszona! Tym bardziej dlatego, że ta opowieść zdarzyła się naprawdę. Nie oglądałam jeszcze filmu na podstawie książki Erica Lomaxa, jednak z pewnością to uczynię.

Informacje dodatkowe o Droga do zapomnienia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-03-20
ISBN: 978-83-240-2430-8
Dodał/a opinię: aishiteru

Zobacz opinie o książce Droga do zapomnienia

Kup książkę Droga do zapomnienia