Drzewo kłamstw

Pierwszy raz spotkałam się z powieścią Frances Hardinge. Drzewo kłamstw zostało mi polecone i bardzo się cieszę, że tak się stało. Czytanie tej pozycji to dla czytelnika przygoda, ponieważ może zanurzyć się w świat wręcz baśniowego tworu karmionego kłamstwami...

Mroczna i tajemnicza opowieść to taka, po którą lubię sięgać najbardziej. W dodatku osadzony jest w niej wątek kryminalny, dlatego też nie mogłam przejść obok obojętnie.

Historia osadzona jest w XIX wiecznej Anglii, co od razu nasuwa obraz mglistych krajobrazów i arystokracji. Ta książka jest inna niż wszystkie ostatnio przeczytane, dlatego nie mogłam się od niej oderwać. Piękna okładka i wspaniałe pióro autorki powoduje, że ciężko nam odłożyć książkę.

"Plotki są jak bezdomne wściekłe psy. Uciekasz, a one rzucają się za tobą w pogoń"

Plotki i kłamstewka stanowią trzon tej opowieści. Dają poczucie władzy a jednocześnie stanowią o ulotności. Czytelnik dostaje jasny obraz jak niewiele potrzeba by zniszczyć drugiego człowieka, że słowa są bardziej bolesne niż czyny, że czasem coś powiedziane przez nas od niechcenia staje się wielką lawiną zdarzeń i często cierpienia.

"Jego słowa toczyły się jak pozbawione życia kamyczki na niekończącej się plaży, a Faith chciała, żeby było już po wszystkim (...) Chciała, żeby ojciec był bezpieczny pod grudami ziemi, z dala od tego chłodu, nieprzyjaznej ciemności i szeptów, które syczą jak daleki pożar buszu."

Intryga i tajemnica, którą usiłuje rozwiązać młodziutka Faith sprawia, że czytamy powieść z wypiekami. Tytułowe Drzewo Kłamstw, wybryk natury, ciekawi i nie pozwala czytelnikowi o sobie zapomnieć, dzięki niemu nasuwają się pytania jak my postąpilibyśmy mając je w posiadaniu, wiedząc, że rośnie chłonąc nasze kłamstwa, które mogą wyrządzić wiele krzywd... czy Faith zrobiła dobrze, czy ja postąpiłabym tak samo w obliczu jej tragedii, kiedy nikomu nie można zaufać... Niech każdy zastanowi się nad tym sam - koniecznie sięgając po tę książkę.

Informacje dodatkowe o Drzewo kłamstw:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2017-07-19
ISBN: 978-83-8015-598-5
Dodał/a opinię: Ewa Mroczkowska

Zobacz opinie o książce Drzewo kłamstw

Kup książkę Drzewo kłamstw

(...) jeżeli zależy nam, żeby ktoś w coś uwierzył, nie ma sensu wciskać mu tego do głowy na siłę. Znacznie lepiej podrzucić jakąś sugestię, przebłysk, smaczek, a później to odebrać. Im szybciej się biegnie, tym szybciej będą cię ścigać i tym łatwiej uwierzą w z trudem zdobytą informację, kiedy znajdzie się w ich rękach.

Czara Cieni
Frances Hardinge0
Okładka ksiązki - Czara Cieni

Poznaj historię dziewczynki o niedźwiedzim sercu! Dwunastoletnia Zgódka umie bronić się przed duchami, jednak wskutek pewnego zdarzenia, traci czujność...

Śpiew kukułki
Frances Hardinge0
Okładka ksiązki - Śpiew kukułki

Nagle poruszyły się jej piękne, zielonoszare, szklane oczy. Przesuwały się powoli, jak na osi, aż spojrzenie lalki spoczęło na twarzy Triss. I wtedy...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;