Drzwi o trzech zamkach

- W momencie Wielkiego Wybuchu wszystkie cząstki narodziły się jednocześnie, od razu splątane. Na bazie tych cząstek powstał cały wszechświat, dlatego jesteśmy splątani ze wszystkim, co nas otacza: z drzewami, z ludźmi...nawet z gwiazdami.
Wszystkich bardzo serdecznie, tych małych i dużych zachęcam do przeczytania książki Sonia Fernandez - Vidal ( Wydawnictwo: Znak Emotikon ), jest to literacki SZTOS fantastyki z domieszką niesamowitych przygód chłopca. A wszystko zaczęło się dziwnym zbiegiem okoliczności, otóż całkiem rano, tuż po przebudzeniu Niko zauważył na suficie napis, ni to cytat, ni to powiedzenie, a brzmiało ono tak:

; Jeżeli chcesz, żeby spotkało cię coś nowego, przestań robić ciągle to samo;

Co to mogło znaczyć, jeśli nie doszło do zwidów, omam, czy to mógł być jakiś znak, a może zagadka, taka jaką pani od fizyki czasem dzieciom w klasie zadawała, jak jedno z nich głosząc:

; Wyobraźcie sobie ulicę, po której jedzie ciemny samochód ze zgaszonymi światłami. Nie pali się żadna latarnia. Światło nie pada też z żadnego okna ani z żadnej wystawy sklepowej. Nagle przed samochód wybiega czarny kot. Kierowca hamuje w odpowiednim momencie, żeby go nie potrącić. Jak zdołał go dostrzec?;

Siedząc w ławce jedna kujonka z pierwszej ławki cytując Roberta Frosta grzmiała jak on sam:

;Dwie drogi w lesie szły w dwie różne strony, a ja, ja pojechałem tą mniej uczęszczaną - reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem ;

Tak Niko poszedł do szkoły tym razem drogą na skróty, pięć kilometrów dalej. Ale już idąc zauważył zmiany jakie go otaczały, domy jakieś inne, niby znane a jednak...Jego wzrok przykuł budynek który był wysoki, z oknem zamkniętym drewnianą okiennicą, niezamieszkany. Spojrzał na drzwi, na zamek który posiadał trzy zamki. Obok znajdował się czerwony guzik, po drugiej stronie usłyszał głos który nakazał mu wejść. Jak tego mógł dokonać bez klucza, poza tym jak otworzyć trzy zamki jednocześnie? Lecz głos zagrzmiał ponownie:

; Zapytałeś mnie, jak otworzyć trzy zamki, i po prostu dostałeś odpowiedź. Nikt nie mówił, że drzwi są zamknięte ani że trzeba otworzyć zamki, żeby wejść do środka. Jeżeli chcesz dokądkolwiek dotrzeć, zadawaj właściwe pytania! Twój problem polega na tym, że zbyt wiele rzeczy bierzesz za pewnik;

Znajdując się w środku długiego korytarza, został wciągnięty w niebywały mecz który odbywał się pomiędzy dwiema drużynami, chłopiec stojący obok, przypominający elfa wytłumaczył Nikowi że gra toczy się pomiędzy Materią a Antymaterią. Eldwen wytłumaczył reguły panujące na boisku, które przypominały cząsteczki i antycząsteczki, na jego oczach wybuchł wszechświat, a całość która go otaczała to nic innego jak fizyka kwantowa. Dla chłopca żyjącego w realnym świecie było już za wiele, wiedzy, nauki, doświadczeń, a jednak zawsze we wszystkim wygrywa ciekawość. Aby zrozumieć jedno, trzeba przejść do kolejnego etapu w czym mu pomogła wróżka Quiona, pojąć całą magię poruszania się w czasie. Ale kiedy Eldwena zabierają na proces za wpuszczenie człowieka do ich świata, Niko musiał podjąć decyzję czy zostać tutaj w tej dziwacznej czasoprzestrzeni, równoległej, niebywałej, czy wrócić do nudnej szkoły.

Jak potoczą się dalsze losy chłopca? kto będzie ich ścigał, czy coś mu grozi, w sekrecie Wam powiem że i w tej historii znajdzie się wątek miłosny.

Ta książka, przetłumaczona przez Joannę Ostrowską, jest fantastyczną przygodą skierowaną do młodzieży, uczniów które borykają się z fizyką, poznajemy atomy, materię, szybkość świetlną, staramy się zrozumieć i zobaczyć oczami wyobraźni, także wejść w fabułę która przytacza wiele faktów jak wycieczka do Centrum Nauki Kopernika, te wszystkie zjawiska wlepione w tekst i historię Nika, uświadamiają mnie że wszystko co mnie otacza to fizyka, matematyka, biologia, każdy przedmiot który był zmorą, piętą achillesową jest wynikiem złej logiki, rozumowania, brak wiedzy, dobrego tłumaczenia prowadzi do błędnej interpretacji, wiedzy a w tym przypadku pomaga fantazja. Ale nie tylko fajne są tłumaczenia wiedzy opierającej się na kwancie, ale cały wątek fabuły, wlepiane przezabawne perypetie bohaterów, powieść jest wesoła, z jajem, z przytupem, dowcipna niesztampowa. I zbyt krótka!

Jeśli mam was przekonać do jej użycia, na ucho szepnę Wam słówko, mój syn jest zachwycony, siedzi i czyta! nie można go oderwać, a do książek raczej stroni. Teraz tłumaczymy mu zawiłości świata, odległych galaktyk, i to co chłopaków interesuje najbardziej to szybkość światła.

Mnie ta książka urzekła, pokochałam ją od pierwszych stron, zilustrowana z dużą dozą humoru, z wielkimi literami, z zagadkami, tajemnicami które sama bez użycia męża próbowałam rozwiązać. Powieść ta pomimo iż skierowana głównie dla młodzieży wprawiła mnie nawet w stupor, taka lekka, groteskowa, zabawna a jednak ciekawa i mądra, z przekazem, odnosząc się do wielu myśli które dały mi do myślenia. Takie powieści chcę polecać, zapowiadać bo jest to strzał w dziesiątkę. Polecam serdecznie.

Z tego miejsca pragnę podziękować za niebywałą przygodę fantastyczną wydawnictwu Znak Emotikon za przesłanie egzemplarza do recenzji. Dzięki za zaufanie.

Tutaj kupisz.

Informacje dodatkowe o Drzwi o trzech zamkach:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Dodał/a opinię: Renata Mielczarek

Tagi: Dzieci od ok. 8 lat

Zobacz opinie o książce Drzwi o trzech zamkach

Kup książkę Drzwi o trzech zamkach

Przygody w kwantowej krainie
Sonia Fernandez-Vidal0
Okładka ksiązki - Przygody w kwantowej krainie

Czternastoletni Niko jest zwyczajnym nastolatkiem, na pozór niewyróżniającym się niczym na tle swoich rówieśników. Jest klasowym wyrzutkiem, gdyż jest...